szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Huszonkilenc önkormányzat nyújtott be vis maior bejelentőlapot a június 7-ei szabolcsi viharkárok miatt - hangzott el azon a keddi nyíregyházi szakmai rendezvényen, amelyen értékelték az államigazgatási szervek munkáját viharkárok felszámolásában és a helyreállításban.

Rácz János, az Észak-alföldi Regionális Államigazgatási Hivatal megyei kirendeltségének vezetője példaértékűnek nevezte és megköszönte a károk helyreállításában és felmérésében részt vevők önzetlen segítségét. Kiemelte: a 2001-es tiszai árvíz óta nem volt példa az államigazgatás ilyen mértékű koordinációjára.    

A tájékoztatón Pernyák Sándor, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője elmondta: a június 7-ei viharos időjárás miatt a megyében a legmagasabb fokozatú riasztást kellett elrendelni, a beavatkozásokat pedig a mintegy száz kilométeres körzetből érkezett negyven tűzoltóegység végezte. Negyven település több mint hétezer épületében keletkezett kisebb-nagyobb kár, amelyek mértéke mintegy 510 millió forint – közölte a tűzoltó ezredes.   
 
A védekezési munka egy hétig tartott, ezalatt a tetők és padlások fóliázásában, valamint a károsodott palatetők elbontásában segédkeztek a tűzoltók. Jelenleg 322 épületen van még fóliaborítás. Remélhetőleg augusztusig mindenhol vissza lehet építeni a tetőket – tette hozzá.    

Pernyák Sándor ugyanakkor aggályosnak tartja, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő épületek rendbehozatala nem mindenhol kezdődött el; a parancsnok szerint valószínűleg közbeszerzési eljárások kiírására is szükség lehet.  
  
Gazda László, a regionális fejlesztési tanács elnöke az eseményen kiemelte: 29 károsult önkormányzat nyújtott be vis maior bejelentőlapot a káreseményekkel kapcsolatban, ezek közül 15 kért előleget összesen 111 millió forint értékben.    

Az előzetesen becsült helyreállítási költség az önkormányzati tulajdonoknál mintegy 656 millió forint, ebből 577 millió lehet a támogatás – közölte Gazda László. Hozzátette: a tanácshoz eddig három vis maior kérelem érkezett a Magyar Államkincstártól, de megvárják mind a 29 település kérelmét, és várhatóan szeptember elején döntenek a támogatások kiosztásáról.    

A tanács elnöke szólt a szabolcsi országgyűlési képviselők által kezdeményezett Nemzeti Katasztrófa Alap létrehozásáról is, amit a parlament várhatóan őszi ülésszakán tárgyal majd meg.  
  
Az ünnepség keretében adták át a kármentesítésben részt vevő tűzoltóknak, a kárfelmérésben dolgozó települési polgármestereknek és hivatali dolgozóknak az önkormányzati miniszter elismerő oklevelét. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!