szerző:
MR1-Kossuth Rádió
Tetszett a cikk?

A térségben már nem kell jelentős ökológiai kockázattal számolni, Június 30-án jogilag is lejár a vészhelyzet.

Június 30-án jogilag is lejár a vészhelyzet, és megszűnik a Mal Zrt. állami felügyelete, jelentették be a kolontári vörösiszap-katasztrófa kezeléséről tartott tájékoztatón. Ezzel a nappal lejár a veszélyhelyzet és a kormánybiztos ezzel kapcsolatos munkája is. Arra a kérdésre, hogy Bakonyi Zoltán marad-e a Mal Zrt. vezérigazgatója, Bakondi György katasztrófavédelmi kormánybiztos azt válaszolta, ezt majd a tulajdonosok eldöntik, de feltételezi, hogy igen.

Az elvégzett feladatok közül kiemelte a védőgátépítést, a termelés helyreállítását, a likviditás biztosítását, a száraztechnológiára történő átállást. Megjegyezte, hogy mivel a beszállítókkal együtt mintegy hatezer ember dolgozik a gyárnál, a munkahelyek megőrzése különösen fontos volt, csakúgy, mint az exportpiacok megőrzése.

A térségben már nem kell jelentős ökológiai kockázattal számolni, a cég technológiaváltása sikeres volt. A tavaly októberi gátszakadás három települést, Devecsert, Kolontárt és Somlóvásárhelyet öntötte el. Tavaly októberben, a szerencsétlenség következtében tízen meghaltak, csaknem háromszázan megsérültek, és 233 ház vált lakhatatlanná.

Néhány napja már voltak, akik beköltözhettek új otthonaikba. A lebontott épületek helyén Devecserben 87, Kolontáron 21, Somlóvásárhelyen egy új ház épült fel. A kormány eddig 30 milliárd forintot költött a kártalanításra. A kármentő alapba csaknem kétmilliárd forintot fizettek be, tájékoztatott Szíjjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője. Szíjjártó Péter hangsúlyozta, a helyiek döntenek arról, hogy mire, milyen módon és mikor használják fel a kármentő alapban összegyűlt pénzt.

„Magáncéget most először vettek állami felügyelet alá, nem véletlen, hogy ezt a világ más táján is érdeklődve figyelték” – jegyezte meg Bakondi György kormánybiztos. Bakondi beszámolt arról is, hogy a tavaly októberi iszapömlés után a belterületekről 27 és félezer teherautónyi anyagot szállítottak vissza a tározókba, külterületekről ennek csaknem a dupláját. Fontos eredmény volt, hogy a szennyezés nem került a Dunába. A Torna-patakot megtisztították, a vize jelenleg megfelelő, azt továbbra is folyamatosan ellenőrzik.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!