szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

A tavalyi belvíz óta Cegléd egy részén ihatatlan a korábban kiváló minőségű kútvíz. Úgy tűnik, súlyos környezetszennyezés történt, de egyelőre senki nem akarja magára vállalni az elhárítás feladatát.

A Cegléd egyik külterületén, Öregszőlőkön lakó Horváthék – akiket nem így hívnak: valódi nevük elhallgatását kérték – kálváriája a tavaly júniusi belvízzel kezdődött. „Háromszáz méteren keresztül húsz centi víz állt a telkeken” – idézte fel a helyzetet a hvg.hu-nak Horváthné. Az áprilisig tartó belvíz miatt egy ház össze is dőlt. Ősszel rejtélyes kiütések jelentek meg Horváthékon. Mivel a környéken – vezetékes víz hiányában – minden háznál fúrt kút van, arra gyanakodtak, hogy annak vize szennyeződhetett el. „Két vagy három éve fúrattuk a kutat. A belvízig tökéletes volt a minősége és nem voltak kiütéseink” – mondta az asszony.

A gyanú beigazolódni látszott: a Horváth Mária által a szolnoki Techno-víz Kft.-vel március 23-án elvégeztetett vízkémiai vizsgálat azt mutatta ki, hogy a vízben lévő vas négy és félszerese, a réz 1,8-szorosa, a cink harminckilencszerese, a nikkel 2,7-szerese, az ólom pedig az ötvenkilencszerese a megengedett felső határértéknek.

A Techno-víz Kft.-től kapott igazoló papírral Horváth bement az ÁNTSZ ceglédi irodájába, mire április 18-án azonnali hatállyal megtiltották, hogy a kútvizet ivásra és főzésre használják, fél-egymillió forintos büntetést kilátásba helyezve. Az ÁNTSZ azonban – arra hivatkozva, hogy külterületről van szó – lajtos kocsit nem volt hajlandó biztosítani a lakóknak. „Vérlázító, hogy volt egy nagyon jó minőségű kutam, amit valaki megfertőzött nehézfémmel és még nekem kell vizet hozni, meg kideríteni, ki fertőzhette meg” – mondta felháborodva Horváth Mária.

Némi huzavona után, „egy kis protekciót igénybe véve” április 19-én kijött a környékre az ÁNTSZ, és négy helyen – Horváthéknál nem – megvizsgálta a kutak vizét. Bár az eredmények kevésbé voltak hajmeresztőek, mint a Techno-víz adatai, a szomszédnál az ólom így is a megengedett érték 5,7-szerese lett.

Ki a szennyező?

Horváthék időközben még egy vizsgálatot kértek a Techno-víz Kft.-től. A cég április 13-án újból mintát vett, alumíniumot, cianidot és ólmot mért – és mindent rendben talált. Az alumínium mérését azért kérték, mert Horváthék éltek a gyanúperrel, hogy a mérgező anyagok a környék ipari cégeitől származhatnak.

Nem szűnnek a belvíz okozta gondok Cegléden
MTI Fotó: Rosta Tibor

Ezt követte a Techno-víz következő, április 26-ai mérése, ami ismét a megengedett határértékek alatt mért mindent. A mérésről készült dokumentumok viszont azt eredményezték, hogy az ÁNTSZ visszavonta a kútvíz ivásának és az azzal való főzésnek a tilalmát, a közvetlen szomszédnál – ahol a megengedett ólomérték 5,7-szeresét mérték – viszont továbbra is fenntartották. Interjúalanyunk ekkor a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez (KÖTI-KTVF) fordult. Ők május 30-án szemlét tartottak, meghallgatták a lakók panaszait, de vízmintát nem vettek.

Közben visszavonult a belvíz, és június 28-án az ÁNTSZ ismét mintát vett a szomszéd kútjából. Míg az április 19-ei mérés a megengedett érték 5,7-szeresét, addig a június 28-ai a 14-szeresét mutatta ki. Az erről szóló papír kézhezvétele után a lakók Diósgyőri Gitta városi jegyzőnőhöz fordultak, aki – megismételve az ÁNTSZ-től áprilisban hallottakat – közölte, hogy mivel külterületről van szó, az önkormányzat nem tud lajtos kocsit biztosítani.

Nincs válasz a lakók kérdéseire

Ekkor az érintettek levelet írtak az ÁNTSZ ceglédi kirendeltségének. A július 9-ei levélben – melyet elküldtek Földi László polgármesternek is – egyebek mellett ezt írják: „Szíveskedjenek részünkre tájékoztatást adni a […] fúrt kutak határérték feletti nehézfém (ólom, nikkel, cink) szennyezettségének ügyében. […] Szíveskedjenek választ adni arra, hogy ezek, az egészségre, környezetre is ártalmas anyagok honnan és hogyan kerülhettek az ivóvíz minőségű kútjainkba, valamint számunkra milyen megoldást biztosítanak a probléma megoldására”. Az ÁNTSZ csak annyit válaszolt, hogy nem ők az illetékesek, hanem a KÖTI-KTVF.

A hvg.hu megkereste az ügyben Diósgyőri Gittát, de ő az ÁNTSZ-hez irányította munkatársunkat. Az ÁNTSZ ceglédi kirendeltségénél arra hivatkoztak, hogy Budapest Főváros Kormányhivatalának az engedélye kell bármilyen nyilatkozattételükhöz, másrészt – akárcsak a pár nappal korábbi, már említett levélben – arra, hogy az ügyben a KÖTI-KTVF az illetékes. A KÖTI-KTVF-nél először azt mondták: csak Kónya Károly igazgató és Szendrey Csaba műszaki igazgatóhelyettes nyilatkozhat, majd később azt, hogy csak a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodáján keresztül kommunikálhatnak.

"Komoly probléma" - illetékes nincs

Sikerült viszont elérnünk Ferenczi Norbertet, a térség egyéni önkormányzati képviselőjét, aki elismerte: „nagyon komoly problémáról van szó”, azonban – tekintettel arra, hogy külterületen van a szennyezés – „az önkormányzat számára ebben a kérdéskörben nincs kötelezően előírt feladat”. Úgy fogalmazott: „az önkormányzatnak mint képviseletnek van felelőssége, hogy a hatóságok a megfelelő eréllyel lépjenek fel és találják meg a szennyezőt”. A kormánypárti politikus „az ÁNTSZ nagyon határozott állásfoglalását” várja, tekintettel arra, hogy „a jogszabályok az ÁNTSZ-t széles hatáskörrel ruházzák fel".

Kérdésünkre Ferenczi úgy reagált: a lajtos kocsit nem tartja jó megoldásnak, „a szennyező fizet” elvét kellene érvényesíteni, a szennyezőt pedig minél gyorsabban meg kellene találni. Ehhez a hatóságok „megfelelő határozottságára” lenne szükség – tette hozzá. A várospolitikus szerint ha ismert lesz a szennyező kiléte, több polgári per is várható.

Az, hogy a különböző mérések adatai teljesen ellentmondanak egymásnak, Ferenczi szerint arra vezethető vissza, hogy „másfajta mélységből származnak a különböző minták”. Mint mondta, nem feltételezi, hogy az egyes hatóságok pontatlanul mértek volna. Azt nem tudta ugyanakkor megjósolni, mikorra várható a probléma megoldása, de „ideiglenes megoldásként számára elfogadható lenne a lajtos kocsik működtetése".

Horváthékat időről időre ellepik a kiütések. Arra a kérdésünkre, hogy a továbbiakban mire számít, az asszony széttárta a kezét: „Semmire. Pesszimista vagyok, nem tudom, hogyan tovább, változás nincs.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Itthon

Helyszíni riport Kulcsról, ahol földcsuszamlás és belvíz egyszerre okoz gondot

Január közepén megcsúszott a Duna-partra néző domboldal a Dunaújvároshoz közeli Kulcs községben. Házak tucatjai repedtek ketté, váltak lakhatatlanná az üdülőterületen. Az önkormányzat 2009-ben már pályázott a kritikus helyzetben lévő domboldal csatornázására, ám beadványukat akkor is és az elmúlt napokban is visszadobták.

MTI Gazdaság

Leállt az ár- és belvízi védekezés az országban

Leállította a Vidékfejlesztési Minisztérium az ár-, bel- és vízminőségi védekezéseket az országban a pénzhiány miatt - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Országos Szakszervezet csütörtökön az MTI-vel.