szerző:
ATV
Tetszett a cikk?

Tamás Gáspár Miklós szerint a szélsőséges csoportokat még kordában tudja tartani a rendőrség, a baj az, hogy milliók osztják a nézeteiket tompított formában. A filozófus az ATV egyik műsorában beszélt a norvég mészárlás a magyar szélsőjobb közötti párhuzamokról.

"Magyarországon is van szélsőjobboldali terrorizmus, merényleteket kíséreltek meg baloldali politikusok ellen, romák ellen pedig – rendőri zsargonnal élve – sikeresen végig is vittek merényleteket" - mondta az ATV Start című műsorában Tamás Gáspár Miklós, aki szerint csak az a különbség a két terrorizmus között, hogy a norvég mészáros, Breivik egy sokat olvasó ember, a romagyilkosságok vádlottjai pedig nem olvasnak sokat.

Tamás Gáspár Miklós kifejtette, először a történelemben éppen az egyenlőségre irányuló ideológiákra, a rosszabb helyzetben lévők felemelkedését célzó eszmékre úgy tekint a társadalom többsége, mintha azok "holmi elitideológiák lennének", és szerinte ezeket "gúnyolják" multikultinak és politikai korrektségnek. A filozófus szerint "ez a szerencsétlen norvég pasas a maga szubkultúrájában éppen azt gondolja, hogy a problémákat a bevándorlás, a szociális segély léte okozza – pontosabban az, hogy az állam és a kulturális elit a számára alsóbbrendű embereket támogatja. Azaz azt hiszi a norvég elkövető, hogy a felsőbb rétegek összeesküdtek a magafajta egyszerű emberek ellen."

A romagyilkosság tárgyalása
MTI / Kovács Tamás

Tamás Gáspár Miklós elmondta, szerinte ez a felfogás a jobboldalon általános, és ugyanezeknek a közhelyeknek adnak hangot a magyar jobboldali lapok is, mert az gondolják, hogy a multikulturalizmus megbukott, a liberálisok látszategysége kártékony és megbontja az azonos etnikumhoz tartozók valódi egységét. A filozófus szerint a hasonló kijelentéseket hangoztató brit miniszterelnök, David Cameron és a német kancellár, Angela Merkel azért mond ilyeneket, mert a válság körülményei között többé nem érdekük integrálni a társadalmakat, ehelyett bűnbakokra van szükségük, olyanokra, akiket kitaszíthatnak a „közből”, hogy a költségvetésen lehessen húzni. "A multikulturalizmusra építő politika és média pedig ott hibázott, hogy a kívánságait összekeverte a valósággal. Így a nehezebb helyzetben lévőket pozitív diszkriminációval próbálta öntudathoz és jóléthez juttatni, csak éppen nem vette figyelembe, hogy mindezt egy versenyre épülő osztálytársadalom közepén teszi."

Tamás Gáspár Miklós az ATV műsorában kiemelte, a norvégiai merénylet egy ideológia terrorcselekmény, a baloldal elleni támadás volt, az ilyen ideológiai támadások mindenhol napirenden vannak, hiszen a mérsékelt baloldal – ahogy a norvégiai szociáldemokrata párt is – hanyatlik, ráadásul a beszédmódja irritálja az emberek jelentős részét, azokat, akik "végre kendőzetlen elnyomást akarnak". Magyarországon éppen azok ágálnak a segély ellen, akiknek maguknak is mindjárt szükségük lehet ilyen juttatásra, ez pedig szerinte "egy osztályharc föntről lefelé".

Egyelőre azonban a szélsőséges egyéneket és csoportokat az európai hatóságok kordában tudják tartani, mert most még a társadalmak perifériáján mozognak - magyarázta a filozófus, aki szerint nem az az igazi veszély, hogy e csoportok holnap bevezetik a nácizmust, hanem az, hogy a szélsőségeseket – a norvég Breiviktől a magyar Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomig – lelkesítő eszméket tompított formában sok millió ember osztja. Azaz nincs olyan nagy különbség a norvég terrorista vágyai és azon felvetések között, amiket a mainstream sajtóban lehet olvasni - mondta a műsorban a filozófus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!