szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közigazgatási minisztérium által elindított Jó Állam nevű internetes fórumra az elindítását követő első napon közel kétszáz hozzászólás érkezett, és az üzeneteknek csak elenyésző számát kellett kimoderálni – tudtuk meg a tárcától. Az ötletek között böngésztünk: van, aki a foci alól húzná ki az állami pénzt, más a rollereket szabályozná, de olyan is akad, aki szerint a kormány csak bénázik, és be kell perelni az Európai Uniót.

„Tudsz úszni? Nem. És ha megfizetem?” – az alábbi viccet a legújabb kormányzati portál, a minap útjára indított Jó Állam Fórum egyik hozzászólója építette be a kormánynak szánt javaslatába, melynek lényege: a magyar labdarúgástól meg kellene vonni az állami támogatást, mert hiába a töméntelen belerakott pénz, azért még nem fogják jobban rúgni a bőrt a focisták. A Jó Állam Fórumának létrehozását azzal indokolta a kormányzat, hogy kíváncsi az állampolgárok tanácsaira és felvetésére, a fórum pedig ennek ideális terepe lehet.

Az ötlet egyébként nem magyar, hasonló projekt a brit pénzügyminisztérium Spending Challenge nevű kezdeményezése is, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) is ezt vette alapul. A brit verzióban a pénzügyi kormányzat arról kérdezte a hivatalnokokat, majd az állampolgárokat, hogy hol racionalizálnák a kormányzati működést a költségcsökkentés érdekében.

„A külföldi jó gyakorlatokat alapul véve tehát a célunk az, hogy az állampolgárok - anonim módon, illetve email címük megadásával - megoszthassák tapasztalataikat és véleményeiket az állam működésének javítása érdekében. Lehetőséget biztosítunk természetesen arra is, hogy moderált keretek között, a fórumozók egymás véleményére is reagáljanak. Az így beérkező észrevételeket és javaslatokat a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatóinak és hallgatóinak segítségével dolgozzuk fel” – közölte a hvg.hu érdeklődésére a közigazgatási minisztérium sajtóosztálya.

Két moderátor

Mint azt a tárcánál elárulták, összesen ketten moderálják a fórumot, a moderátorok a Nemzeti Közigazgatási Intézettel állnak szerződésben. Az ő feladatuk, hogy kiszűrjék azokat a felvetéseket, amelyek a „valóban a mindenki számára jónak tekinthető állam kialakítását szolgálják”. A szűrést követően a témaköröknek megfelelően továbbítják azokat az illetékes tárcáknak. „Természetesen azoknak az állampolgároknak - akik kérdéseiket és javaslataikat elküldik - jelezzük, hogy a Magyary Program 2012-es kiadásában figyelembe vesszük észrevételeiket, továbbá az email címüket megadó fórumozóknak az adott témakörre vonatkozó, értékelő összeállítást küldünk 2012. június közepéig” – hangsúlyozza a minisztérium.

Navracsics Tibor, a KIM első embere. A Jó Állam Fóruma a Magyary Program része.
Túry Gergely

A moderátorok munkáját a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Közigazgatás-fejlesztési Főosztálya felügyeli – tudtuk meg. A felvetések kizárólag csak moderátori jóváhagyást követően kerülhetnek ki az oldalra. „A moderálás során a rágalmazások, etnikai, vallási, politikai szempontból megkülönböztető, illetve a hatályos jogszabályokba ütköző tartalmakat eltávolítják. Az első napok tapasztalatai alapján a beérkezett felvetések és javaslatok töredéke, azaz 200-ból kb. 10, egyértelműen nem érdemi javaslat, amelyeknek az általános moderálás elvei alapján nincs helye a honlapon” – mondták a hvg.hu-nak a tárca illetékesei.

A pénz beszél

Az oldalt böngészve azt tapasztaltuk, hogy a legtöbb javaslat az adó- és pénzügypolitikára érkezett, a hozzászólások tartalma meglehetősen vegyes. Míg valaki arról értekezik, hogy az egykulcsos adó „nem jött be”, addig egy másik állampolgár szerint jó az egykulcsos adó, csak jól kellene kommunikálnia azt a kormánynak. Több devizahitelest is találtunk az üzenetküldők között, egyikük - egy egyszerűsített vállalkozási adót (eva) fizető vállalkozó - azt javasolta, hogy a megugró törlesztőrészlet miatt csökkentsék az adót, vagy lehessen később részletekben fizetni azt.

Ugyan több témában is várja a kormány az észrevételeket, egyes területek nem olyan népszerűek, mint a pénzügypolitika. A vidékfejlesztés, a vagyonpolitika és a civil szervezetek témájával kapcsolatban például csak egy-egy ötletet találtunk, de az európai uniós ügyekben sincs javaslatcunami. Jóllehet egy gyöngyszemre éppen ez utóbbi kategóriában bukkantunk: a nemes egyszerűséggel csak bénázás címmel megírt javaslat tartalma szó szerint: „Lejárató kampány tételes cáfolása és beperlés rosszhírnév keltésért, elmaradt turisztikai, beruházási haszonért Újratárgyalnék az EUval. Vagy teljes jogú tagok leszünk, vagy kilépünk.”

BKV, Malév, roller

A közlekedéspolitika témakörében főleg a magyarországi utak minőségét, a BKV-t és a Malévot érintik az ötletek, de az egyik hozzászóló például a könnyen összecsukható kerékpárért száll síkra, pontosabban annak jogi szabályozásáért. „Szeretném ha az alternatív elektromos közlekedési eszközök is szabályozva lennének, miként és milyen feltételek mellett használhatóak járdán, kerékpárúton, autós forgalomban” – írja a szerző.

Az igazságügyi témákban kevés észrevételt találtunk. Az egyik hozzászóló szerint önfenntartóvá kellene tenni a börtönt (ez szakemberek szerint lehetetlen), méghozzá úgy, hogy kemény fizikai munkát kellene végeztetni az elítéltekkel. „Az általuk jelenleg végzett, könnyű, könnyen megtanulható munkákkal pedig adjanak megélhetést a munkanélkülieknek például önkormányzati tulajdonú manufaktúrákban” – olvasható a javaslatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kormánybiztos lett Gál András Levente, a "jó államért" felel

December 1-jétől a Jó Állam Fejlesztési Koncepció végrehajtásának összehangolásáért felelős kormánybiztossá nevezi ki a miniszterelnök Gál András Leventét, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) eddigi közigazgatási államtitkárát.