szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Michael Roth külügyi államminiszter szerint több európai ország "csak lapít" menekültügyben. Magyarország fontos partnere Németországnak, de az Orbán-kormány nagyon nehézzé teszi a helyzetet – mondta. Azt pedig határozottan visszautasította, hogy Németország lenne a felelős a menekültválságért.

Interjút adott a csütörtöki Figyelőnek Michael Roth német külügyi államminiszter, a visszautasítva és cinikusnak nevezve a menekültügyben Németországot érintő magyar kritikákat. "Németország felelőssé tételét határozottan visszautasítom. A vádakat cinikusnak és alaptalannak tartom. Németország arra törekszik, hogy (...) közös európai feladatként kezelje a menekültügyet" – fogalmazott.

Amikor Rothot arról kérdezték, vajon azzal, hogy Németország és Ausztria megnyitotta határait a menekültek előtt, Magyarország pedig odavitte őket a határhoz, megdőlt-e a dublini egyezmény, a miniszter azt mondta, nemcsak az európai jogszabályok irányadók, hanem a genfi konvenció is, amely humánus elbánást ír elő a menekültügyben.

Roth úgy látja, a magyar társadalom nagy segítőkészséget tanúsított a menekültek iránt, a hatóságok részéről viszont nem látta ezt a fajta befogadói kultúrát, amit Németországban is elvárnak. A miniszter nem érti, a magyar kormány miért nem fogadta el ez ügyben az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának segítségét. Ha Magyarország Németországhoz fordult volna, szívesen segítettek volna ők is, de Roth úgy tudja, hogy nem volt ilyen megkeresés.

"Magyarország fontos partner volt és marad is Németország számára, de a magyar kormány most nehézzé teszi a helyzetet" – fogalmazott. Ha valakik keresztény országként tekintenek magukra, akkor viselkedjenek is úgy – mondta Roth, aki szerint a felebaráti szeretet és a menekültek iránti emberséges bánásmód a keresztény értékek közé tartoznak.

MTI/ Mohai Balázs

Roth az interjúban arra panaszkodott, hogy míg Németország idén 800 ezer bevándorló befogadását tervezi, néhány ország, amely gazdasági ereje, mérete folytán alkalmas lenne fogadó államnak, "egyszerűen lapít ebben a helyzetben".

Németország arra készül, hogy németnyelv-tanfolyamot indít a menekülteknek, hogy minél hamarabb integrálódhassanak a társadalomba és a munkaerőpiacra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!