Gyermekvédelem: Iványi Gáborék bezáratott iskolája feltámadt, de a kormány nem engedi, hogy újra iskola legyen

Az iskola volt diákjai szüleinek szervezésében, volt tanárokkal működik fejlesztőház a bezáratott szegedi Wesley-iskolában. A fejlesztőház alapítványi iskolává szeretne alakulni, de a kormányhivatal nem engedélyezi.

  • HVG HVG
Gyermekvédelem: Iványi Gáborék bezáratott iskolája feltámadt, de a kormány nem engedi, hogy újra iskola legyen

Fejlesztőházat (Esélyteremtő Ház) szerveztek Szegeden volt wesley-s pedagógusok közreműködésével a szülők a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) szegedi bezárt iskolájának épületében. Novemberben indultak, három hónap alatt megtriplázódott a gyerekek létszáma, amely ma már meghaladja a nyolcvan főt.

„Gyorsan bebizonyosodott, mennyire fontos a külső segítség ahhoz, hogy a gyerekek helyt tudjanak állni. Egyre többen jelentkeznek a fejlesztőházunkba olyanok, akik korábban nem is a Wesley-ben tanultak” – számolt be a Népszavának Novákné Finta Csilla, aki a bezárt iskola szülői munkaközösségének elnöke volt.

A fejlesztőházat fenntartó Esélyteremtő Wesley Közhasznú Alapítvány – amely eredetileg a Wesley-iskola alapítványa volt – a szülők hozzájárulásából, valamint az önkormányzat támogatásából, pályázati forrásokból és magánadományokból működik. Az alapítványt Novákné Finta Csilla vezeti. Ez ugyanakkor nem számít hivatalosan iskolának. Ezért próbálják most más néven, alapítványi fenntartásban továbbvinni a Wesley-iskolát, de a kormányhivatal már háromszor elutasította az erre vonatkozó nyilvántartási kérelmüket. A kormányhivatal szerint ugyanis a minisztérium tájékoztatásából az derült ki, hogy van elegendő férőhely a speciális igényű gyerekek számára Szegeden, nem indokolt ilyen célból egy magánfenntartású intézmény létrehozása.

Iványi Gábor az iskola bezárása elleni tüntetésen 2024. szeptember 3-án
Martin Cabrera

Novákné Finta Csilla nem tudja hova tenni a kormányhivatal érvelését. Elmondta: nem adják fel, bírósághoz fordulnak.

Tavaly, közvetlenül a tanévkezdés előtt a kormányhivatal törölte a nyilvántartásból a szóban forgó Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumot. A kormányhivatal egyetlen tollvonással bezáratta az intézményt, ahova százötven, főként SNI-s, azaz sajátos nevelési igényű – többek között autista – gyerek járt. Az indoklás szerint az intézmény megközelítőleg 140 millió forintos tartozást halmozott fel (a kormányhivatal megemlített még egy „9 millió forintot meghaladó” tételt is), így nem biztosítható a gyerekek zavartalan oktatása-nevelése.

A gyerekeket csaknem negyven – és nem is feltétlenül szegedi – intézménybe szórták szét. Papíron tehát mindenkinek találtak új iskolát, de ebből a legkevésbé sem következik, hogy minden gyerek megfelelő helyre került. Bár akadtak, akik évismétléssel zárták a tanévet, a gyerekek többsége az elmúlt egy év során valamilyen szinten integrálódott az új környezetbe. Ami azonban csak úgy sikerülhetett, hogy a szülők délutánonként külön foglalkozásokra vitték őket – magyarázta Novákné Finta Csilla.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek