Iszapbirkózás lett Trump vámháborújából
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Előválasztási vitát rendezett Gulyás Márton civil aktivista és a Partizán, az előválasztás második fordulója előtt csapott össze és ismertetett programot az MSZP, a DK és a Momentum indulója. A kánikulában csak a levegő volt forró, a hangulat nem. Kálmán Olga azonban nagyon odaszúrt Karácsony Gergelynek.
Gulyás Márton a vitát úgy konferálta fel, a budapesti főpolgármester-választás olyan voksolás lesz, ami nem lefutott, valódi esély van legyőzni a Fideszt és Tarlóst István.
A pénteki vitán részt vett:
Kálmán Olga a vita előtt megkérdezte, ki lesz a főpolgármester-jelölt, ha mind a hárman hőgutát kapnak a vitán.
A vízióismertetést Kerpel-Fronius kezdte.
Mindenképpen kell vízió, elég volt abból, hogy a Fidesz-maffia játszótere a főváros.
Arról beszélt, meg kell oldani a lakásválságot, meg kell szüntetni a parkolási maffiát és fel kell készülni a klímaválságra. Ehhez le kell győzni Tarlóst – mondta.
Karácsony Gergely örült, hogy ott lehetett, szerinte ez fantasztikus. Mondjuk néhány napja még ő sem gondolta volna, hogy olyan kihívói lesznek, mint Kálmán Olga vagy a Momentum jelöltje. Karácsony olyan várost szeretne, hogy mindenhová az van kiírva, hogy "fűre lépni szabad" – utalt Garas Dezsőre. Mert szabad és zöld Budapest kell - mondta.
Kálmán Olga azzal kezdte, sokat beszélgetett arról, hogy hogyan lehessen jobb hely a főváros, ahol gondoskodnak kicsikről, nagyokról, elesettekről. Odafigyelő városházát akar. „Nem akarunk bukdácsolni, nem akarunk élhetetlen várost.” Ő is szabad várost akart.
Ezek voltak a víziók. Majd jöttek az eldöntendő szakmai kérdések.
A tágabb, kifejtősebb szakpolitikai blokk következett.
Szóba került, változtatnának-e a fővárosi népszavazás keretrendszerén. A Momentum jelöltje úgy hiszi, nem. Kálmán Olga elgondolkodna rajta, Karácsony Gergely a kérdésre nem válaszolt, alternatív megoldásokat említett.
A tömegközlekedésről Kálmán Olga azt mondta, egy felelős városvezetőnek arra kell törekednie, hogy megkönnyítse az emberek közlekedését. „Én ezt az elmúlt kilenc évben nem láttam.” A volt tévés a parkolásról azt mondta, a parkolási díjfizetést kártyás fizetéssé tenné, illetve a befolyt pénzeket a fővárosnál hagyná.
„Meg fogom szüntetni a kerékbilincset” – mondta. „Jövőre a hármas metró szerelvényeit légkondicionálni fogom.” Majd arról is beszélt, hogy elektromos buszokra cserélné az összes BKK-buszt.
Kerpel-Fronius Gábor arról beszélt, Budapest nem csak a budapestieké, az agglomerációban lakók számára meg kell teremteni, hogy tömegközlekedve is be tudjanak jutni a városba. Integrált bérleteket is említett, P+R parkolókat, buszsávokat, kerékpárutakat.
Karácsony Gergely szerint egy élhető város azon múlik, milyen a közlekedése. Budapesten túl sok az autó – jelentette ki. Zugló polgármestere is P+R parkolókat említett, beszélt a hármas metró Káposztásmegyerig, a kisföldalattinak a körvasútsorig való meghosszabbításáról, villamosvonalak építéséről (a budai fonódó hálózat mintájára csinálna pesti fonódó hálózatot is összekötve a 14-est a Bajcsy-Zsilinszky úton a 47-49-essel), meg úgy általában a közösségi közlekedés fejlesztéséről.
Nekem a kedvenc példám Bécs. Ha nincs olcsóbb és jobb tömegközlekedés, meg fogunk fulladni ebben a városban.
Karácsony Béccsel példálózva olcsóbb tömegközlekedésről is beszélt, és elhangzott a napi 100 forintba kerülő tömegközlekedés is.
Fejlesztéspolitikai kérdések is szóba kerültek. A külső kerületek fejlesztésével kapcsolatban Karácsony úgy fogalmazott, fejlesztéseket vinne a rozsdaövezetekbe, a belvároson kívül pedig lokális városközpontokat hozna létre. Kálmán Olga lakott itt is, lakott ott is, mindkét hely élhetetlen – mondta. „Csak az van bajban, aki ezt a várost használni akarja. Mindegy, hogy külvárosban vagy belvárosban, élhetetlen.” A fejlesztésekkel kapcsolatban azt mondta: közvécéket hozna létre, illetve közkutakat, mert nem tudnak inni az emberek az városban.
Kerpel-Fronius a kis távolságok városának vízióját vázolta, revitalizálná a külvárosi kerületeket, életet vinne a lokális, kerületi városközpontokba, és újakat alakítana ki.
Vita alakult ki a Római-part kapcsán, Karácsony szerint kell gát, a Nánási út–Királyok útja vonalon, míg Kálmán Olga szerint „nem kell gát.” A Városligetről Karácsony azt mondta, sok-sok új városliget kell, főleg a Csepel-szigeten állítaná le a sportközpontok építését, hogy helyettük egy nagy erdő jöjjön létre. Kerpel-Fronius is azt mondta, több zöldet, ő Soroksár környékét és a Római-partot emelte ki a zöldítéssel kapcsolatban.
Kerpel-Fronius Gábor azt mondta, van az a pillanat, hogy egy főpolgármesternek ki kell mennie és a tüntetések élére kell állnia. Ilyen pillanat például a hajléktalanok vegzálása, mondta. Kálmán Olga azt mondta, Orbán szemébe mondaná, ő neki nem főnöke. „Nekem a budapestiek a főnökeim.”
A lakhatás kapcsán Kerpel-Fronius azt mondta, a bérlakás-programot fejlesztené elsősorban. Karácsony nonprofit lakásszektort képzel el, letörné az ingatlanárakat. Kálmán Olga szerint 30-40 év, mire egy fiatal pár saját házhoz, lakáshoz jut, ugyanakkor sok az üresen álló ingatlan a kerületekben. Összehozta ezt a két pontot – hasznosítaná az üresen álló ingatlanokat. „Aki ezt nem teszi meg, büntetés fogja sújtani.” Az Airbnb-t megregulázná mindhárom jelölt.
A hajléktalankérdésről Kálmán Olga azt mondta, ő egy ciklus alatt 5 milliárd forint pluszt juttatna a rendszerbe, ezer új befogadó hellyel, orvosi ellátással, és azzal, hogy évente 100 embert emelne ki ebből a sorból. Kerpel-Fronius Gábor arról beszélt, évek óta felháborítja a kérdés kriminalizálása. „Emberi sorsok ezek, amiken segíthetünk.” Nem elég a melegedő, az időszaki orvosi vizsgálat. Utcáról az életbe vezetné vissza a hajléktalanokat. „Én a könyörületes város híve vagyok, mostanában iszonyatosan kemény a szívünk.” Karácsony Gergely megmondta, honnan szerezne pénzt a lakhatási problémára, bevezetné a Tiborcz-adót (a félmilliárdnál értékesebb ingatlanokra különadó), gátat vetne a kilakoltatásoknak.
Újfent rövid kérdések.
Hitvallásáról Kálmán Olga azt mondta, nem csak pártokat képvisel, hanem pártokat is, pártnélkülieket is. Ő Budapest lakóit képviseli. Kerpel-Fronius azt mondta, vízió, átláthatóság, könyörületesség, együttműködés. Karácsony négy fotót említett: Bibó István, Váradi András, Rózsa Milán, László János. Ezek lógnak a falán.
Személyre szabott kérdéseket is kaptak a jelöltek.
Karácsony Gergely megkérdezte a másik két kihívót. Ha egy hónapja még nem tudták, hogy jelöltek akarnak lenni, hogyan tudnának felkészülni a feladatra októberig. Kerpel-Fronius március óta készül tudatosan erre, folyamatosan egyeztet szakpolitikusokkal. Kálmán Olga azt mondta, egy hónapja tényleg nem gondolta volna ezt, de díjazza, ha valaki az elmúlt egy évben szeretett volna miniszterelnök, főpolgármester és kerületi polgármester is lenni – szúrt oda Karácsonynak.
Nézői kérdések is érkeztek.
Kiderült, a jelöltek növelnék a köztisztviselők fizetését, fejlesztenék a panellakásokat. A városvezetői tapasztalatok szükségességéről Kerpel-Fronius azt mondta, ha ezt a feltételt kikötnék, még mindig az MSZMP ülne a tanácsokban. Kálmán Olga szerint pedig értelem kell, nem az, hogy „csak az lehet óvodás, aki egyszer már volt óvodás.” Karácsony szerint a tapasztalat előny, de nem feltétel.
A nehéz politikai döntésekről Karácsony úgy vélekedett, a legnehezebb az volt, hogy feladja a zuglói polgármesteri széket. A másik két jelöltnek nem volt nehéz politikai döntése eddig, mert eddig nem voltak politikusok.
Az utolsó nézői kérdés a ferihegyi zajszennyezést érintette. A Momentum jelöltje először feltérképezne, tájékozódna, illetve a légi közlekedés alternatíváját említette. Kálmán Olga fel van háborodva, eddig miért nem lépett Tarlós. Tárgyalna. Karácsony Gergely azt mondta, Zugló is érintett. Felülvizsgálná a repülési útvonalakat.
A záróbeszédekkel – nem meglepő módon – zárult a vita és az este.
Karácsony Gergely azt mondta, élvezte a vitát, köszönte, hogy itt lehetett. Kiváló a többi jelölt is, de szavazzanak rá. Nehezen hozta meg a döntést, hogy elhagyja Zuglót, de „nagyon szeretem ezt a várost, nagyon szeretném megváltoztatni, nagyon készülök erre.” Amit tud, tapasztalat, tudás, Budapest szolgálatába állítaná.
Kálmán Olga úgy fogalmazott, az elmúlt 25 évben látta az embereket, foglalkozott velük. „Elhiszik rólam, hogy merek kérdezni, most már merek válaszokat is adni, cselekedni.” Arra kért mindenkit, gondolkodjanak együtt Budapestről, csináljanak „egy nagyon jó várost, Budapest újra a miénk lesz.”
Kerpel-Fronius Gábor arra kért mindenkit, gondolják végig, ez nem egy baloldali szimpátiaszavazás, azt az embert kell megtalálni, aki képes legyőzni Tarlóst és megszabadítani a várost a Fidesz-maffiától. Új szövetség kell, amit a Momentum tud megteremteni. „Csodákat nem tudok ígérni, nagyon nehéz lesz, de azt az élményt kínálom, hogy együtt visszavesszük Budapestet.”
A vitát itt nézhetik meg teljes egészében:
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.