Kedden folytatódott a Fővárosi Törvényszéken a Schadl–Völner-korrupciós ügy tárgyalása, amiben Völner Pál volt igazságügyi államtitkárt hallgatták ma meg. Völner vallomásában továbbra is tagadta, hogy bármit is elkövetett volna, a vádat minden elemében visszautasította, mi több, az ügyészség vádiratának megállapításait „súlyosan valótlanoknak, alaptalanoknak” nevezte.
Völner a bíróságon vallomásában azt mondta:
soha nem állt korrupciós kapcsolatban Schadl Györggyel, tőle nem kért és nem is kapott sem pénzt, sem semmit, soha nem állapodott meg vele semmilyen jogellenes tevékenységről.
A volt államtitkár saját életvitelének leírásával próbálta a bíróság előtt érzékeltetni, hogy mindig volt pénze, így soha nem szorult rá arra, amivel vádolják, vagyis a hivatali vesztegetés elfogadására – korrupcióra.
A volt államtitkár azt állította, hogy egész életében tisztességesen dolgozott, jövedelmét pedig mindig tisztességes munkával kereste meg, minden kötelességét teljesítette. Azt mondta, hogy akik őt ismerik, azok nem értik, hogyan lehetett egy vádat összehozni az ellen, aki nem követett el bűncselekményt. Völner azt állította, hogy Schadl Györgyön kívül egyik vádlottat sem ismeri, bűncselekményt pedig nemhogy nem követett el, de nem is tudott róla.
Völner a bíróság előtt kiemelte:
a végrehajtók kinevezését soha nem befolyásolta, hatalmával, jogkörével soha nem élt vissza. Sőt: állította, hogy egy végrehajtó kinevezésében sem döntött.
Schadl Györgyöt elmondása szerint egy protokoll-eseményen ismerte meg, ahol számára „agilis fiatalembernek tűnt”. Schadllel állítása szerint kizárólag munkakapcsolata volt, hiszen többször egyeztetniük is kellett. Az Országos Bírósági Végrehajtói Kar elnökét naprakész, tájékozott embernek írta le, aki akár telefonon, vagy nagyon rövid időn belül tudott neki információkat adni, ha kérdései voltak hozzá. Egyeztettek jogszabályváltozásoknál is. Völner vallomásában többször is határozottan tagadta, hogy pénzt vagy jogtalan előnyt fogadott volna el akár Schadltől, akár mástól.
Völner hosszú, több mint egy órán keresztül nyúló beszédében a bíróság előtt részletezte gyermekkorát, amikor állítása szerint ötéves korától segített az állattartásban, ház körüli tennivalókban. A beszéd után viszont azt is kiemelte, hogy „hierarchikus rendszer kialakításában, működtetésében” nem vett részt. „Azt, hogy Schadl György mit tett és mit nem, azt a bíróság jogköre megvizsgálni” – mondta Völner Pál. Szerinte ha igaz is az, hogy Schadl György pénzt kért a végrehajtó-jelöltektől praxisukért, ő ezekből a pénzekből soha nem kapott.
Völner vallomásában előkerült a Mátrixsuli ügye is. Az iskola egyik tagintézménye hosszú időn keresztül nem kapott működési engedélyt, a vád szerint ennek megszerzéséhez az iskola igazgatója R. Róberthez, a korrupciós botrány harmadrendű vádlottjához fordult segítségért. R.-től viszont az ügy eljutott Schadlhöz, majd Völnerhez is. Völner vallomásában azt mondta: megígérte az végrehajtói kar akkori elnökének, hogy utánanéz az ügynek. Viszont állítja, hogy nem tudott arról, hogy az iskolának fizetési elmaradása van, hiszen ha tudott volna róla, akkor nem is indul el ebben az ügyben kérdezősködni sem.
R. Róbert az előkészítő ülésen
Veres Viktor
Schadl Völnert a Mátrix ügyében annyiban egészítette ki, hogy elmondása szerint ha tudott volna az iskola tartozásáról, akkor nem fordult volna Völnerhez az ügyben. Kiemelte: az iskolával kapcsolatban soha nem kért és nem is kapott senkitől pénzt.
A Mátrixról, valamint R. Róbertről itt írtunk bővebben:
A kilencvenes években autókat lopott, egy zsarolási ügyben ismert szerb gengszterrel együtt került a rendőrség látókörébe a Völner-Schadl-ügy egyik vádlottja, akit pár éve sikkasztás miatt ítélték el, de nem kellett börtönbe vonulnia, felfüggesztettel megúszta. R.
A volt államtitkár ismét több tanú meghallgatását kérte. Ez visszatérő elem vallomásában, állítása szerint ezek a tanúk, köztük Varga Judit igazságügyi miniszter tudnák igazolni, hogy az őt ért vádak alaptalanok. Szerinte a minisztérium működési rendjéből – aminek alapjait még 2014-ben Trócsányi László fektette le elmondása szerint – az következik, hogy ha bárki is befolyásolni akart volna bárkit, akkor az visszajutott volna a miniszterhez. Varga pedig ebben az esetben - Völner érvelése szerint - intézkedett volna.
Saját befolyásolhatatlanságát Völner kinyomtatott, 2019 és 2021 között elküldött sms-ekkel is próbálta igazolni. Az sms-ek között volt olyan, amit Varga Judit küldött neki, de volt olyan is, amit Bayer Zsolt kormánypárti publicistától kapott. Pontosan nem derült ki, hogy melyiket milyen ügyben, csak vázlatosan ismertették ezeket, de eszerint Bayer 2019. július 22-én egy kórházi ügyben kérte a segítségét. Völner hosszan ecsetelte a bíróság előtt saját segítőkészségét: szerinte azért fordultak hozzá sokan, mert feladatkörén túlnyúlva is igyekezett segítséget nyújtani nekik. Völner viszont itt gyorsan hozzá is tette vallomásához, hogy hatáskörét, jogköreit soha nem lépte át.
Vallomásában Völner sérelmezte a vagyonelkobzást. Szerinte minden pénzmozgásuk legális volt, azzal pedig, hogy mindenüket lefoglalták, előre ítéletet hajtanak végre rajtuk. A vagyonelkobzással szerinte családja negyvenéves munkáját teszik tönkre, hiszen nem csak az ő pénzét foglalták le, hanem felesége és gyermekei vagyonát is.
Semmilyen olyan vagyontárggyal nem rendelkezünk, aminek az eredete ne lett volna tisztázva
– jelentette ki.
Sérelmezte azt is, hogy a nyomozati anyag nagyon korán kiszivárgott a sajtóhoz. Szerinte az anyag egy részének semmi köze nincs konkrétan az ügyhöz, viszont a bulvársajtó azóta is lovagol rajta, holott családtagjai nem közszereplők. Majd kitért arra is, hogy mentelmi joga ellenére hallgatták le. Ha ellenzéki politikust hallgatnának így le, a sajtó vajon akkor is így tapsikolna? - tette fel a kérdést. Völner saját vallomását ezzel zárta, a bíró kérdései következtek.
A bíró kérdéseiben ismét feljött R. Róbert: Tóth Erzsébet bíró azt szerette volna tudni, hogy Völner ismeri-e a harmadrendű vádlottat. Völner erre nem válaszolt határozott nemmel: azt mondta, lehet, hogy látta már valahol. A bíró megkérdezte arról is, hogy ismeri-e a negyedrendű vádlottat, M. Viktort, mire a volt államtitkár újfent nem tagadott határozottan. Azt mondta, akár találkozhatott is vele, de nem ugrik be neki.
Többször előkerült a kérdések között is a 21-ed rendű vádlott, P. Béla, a végrehajtók korábbi hivatalvezetője is, aki terhelő vallomást tett Völnerre és Schadlre is. Völner korábbi beszédében igyekezett cáfolni P. vallomását. A bíró rákérdezett arra, hogy ha egyszer P. volt a hivatalvezető, akkor miért Schadllel tartotta a kapcsolatot, miért nem vele. Erre Völner annyit válaszolt, hogy azért, mert P. nem volt végrehajtó. A bíró ezt nem értette, viszont nem várt módon erre már Schadl György adott választ, aki hirtelen felállt, és hangosan elkezdte részletezni, hogy jogilag lett volna összeférhetetlen, hiszen a hivatalvezető nem lehet végrehajtó.
Völner a bíróságon nem volt hajlandó reagálni egyetlen lehallgatási hangfelvételre sem, valamint azok leiratára sem – azokat így lejátszva, felolvasva kontextusukból kiragadottnak tartja. Ügyvédje ezt azzal indokolta, hogy azzal, hogy a bíróság felvételeket játszik le kiragadva, ahelyett, hogy az összeset játszanák le, prejudikál, hiszen fontossági sorrendet állít fel a lehallgatási felvételek között. A bíró így nem játszott le és nem olvasott fel hangfelvételeket és azok leiratát. Völner azonban nem csak ezekre nem volt hajlandó reagálni, hanem az ügyészség kérdéseit sem méltatta volna válaszra. Azonban az ügyész az eljárás jelen szakaszában nem akart kérdéseket feltenni neki.
Völner Pált az ügyészség azzal vádolja, hogy éveken keresztül tartott fenn korrupciós kapcsolatot Schadl Györggyel, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnökével. Schadlt kedden – ahogy az előkészítő üléseken és a múlt heti tárgyaláson is – a büntetés-végrehajtás emberei hozták a tárgyalóterembe, oda belépve köszönt a bírónak és Völnernek is, ahogy elhaladt mellette a vádlottak padjánál.
A vád szerint Schadl éveken keresztül tízmilliókkal fizette le az államtitkárt azért, hogy Völner hatalmát kihasználva azokat a végrehajtókat juttassa praxishoz, akik neki korábban ezért fizettek. Schadlt a bíróság a keddi tárgyalási napon egyelőre nem nyilatkoztatta, de korábban ő is mindent tagadott, mi több, azt állította, hogy a végrehajtók neki csupán korábbi kölcsönöket fizettek vissza, korrupció nem történt. Azt is tagadta, hogy valaha megvesztegette volna Völner Pált.
Hajnali cikkünkben összefoglaltuk, mit érdemes tudni a tárgyalás előtt:
„Ilyen levelet én nem írtam, a találkozó meg se történt" - mondta a hvg.hu-nak Petris Csaba végrehajtó, aki szerint visszaéltek a nevével, így kaphattak a kollégái egy körlevelet, benne a minisztériummal állítólag előre egyeztetett új elnökség névsorával, hogy rájuk kell majd szavazni.