“A Rogán Antal felügyelete alatt dolgozó Nemzeti Információs Központ közzétett egy titkosszolgálati jelentést, amelyben a 21 Kutatóközpont is szerepel: intézetünk két és fél millió forintot kapott az Action For Democracytól. A hír igaz, csak nem új!” – közölte a Facebookon a közvéleménykutató cég.
Azt írták: “A titkosszolgálat munkatársai sok energiát megspórolhattak volna, ha ellátogatnak a honlapunkra. Ott ugyanis már 2022 februárjától letölthető az a tanulmány, amelynek a második bekezdésében benne van, hogy a (nyugati magyarok választási preferenciáról szóló) kutatás egyik megbízója az Action For Democracy.”
See posts, photos and more on Facebook.
A hivatkozott kutatás tehát nem a magyarországi ellenzék megbízásából készült, bár témája néhány hónappal a választás előtt kétségkívül a kivándorolt magyarok pártpreferenciáit is vizsgálta, de ilyen alapon bármelyik közvéleménykutató cég akármelyik felmérésére ráfogható, hogy befolyásolja a választás eredményét.
A 21 Kutatóközpont felméréséről beszámolva annak idején a hvg.hu azt írta: az elemzés is azt erősíti, hogy az ellenkezője igaz annak, amit a kormánypártok igyekeznek sugallni, nevezetesen, hogy mintha a Magyarországról kivándorolt magyarok százezreinek nem lenne különösebb baja vele, vagy a kormány tevékenységével, csak “szerencsét próbálni” mentek volna, és majd úgyis visszajönnek:
Akár 14 választókerület sorsát is eldönthetnék április 3-án egy szoros versenynél a kivándorolt magyarok, ha könnyebben voksolhatnának. Várhatóan 80 ezren szavaznak majd, de ha online is megtehetnék, háromszor ennyien lennének. Ez, a jobbára fiatal réteg erősen kormánykritikus, így sok körzetben az ellenzék javára fordíthatnák az állást - derül ki a 21 Kutatóközpont elemzéséből.
A Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat, a Nemzeti Információs Központ (NIK) összegző jelentését a titkosítás feloldása alól hétfőn tették közzé a Márki-Zay Péter-féle külföldi adományokról, amire hivatkozva az ÁSZ 3,3 milliárdos büntetést készül kiszabni az ellenzéki pártokra. A friss szöveg egy része ki van takarva, de kiderül belőle a titkosszolgálat spekulációja, hogy a DatAdat-csoport az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztás eredményét az MMM érdekében "manipulálta". Egyébként pedig
a jelentés mindenben és mindenkiben a magyar politika gyanús befolyásolóját látja, és odáig jut, hogy amerikai pénzből már a 2014-es választásokat is befolyásolni akarták.
Feloldották a minősítés alól a Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat összegző jelentését a Márki-Zay-féle külföldi adományokról, amire hivatkozva az ÁSZ 3,3 milliárdos büntetést készül kiszabni az ellenzéki pártokra. A friss szöveg egy része ki van takarva, de kiderül belőle, hogy találtak még plusz 2,5 millió "gyanús" utalást.
Egyébként nem először fordul elő, hogy "benézi" ez ügyben a számokat a NIK. A végleges listában most is benne maradt a külföldi támogatást kapó cégek között a Laokoon Cinema Kft. 4,2 millió forintja, holott mint azt a hvg.hu megírta, erről a cég már korábban közölte, hogy ennek a pénznek semmi köze a kampányhoz, politikához, azt tévesen számolta ide a titkosszolgálat, hiszen az adomány az AD-től a 80 éves Nádas Péterről szóló portréfilmre érkezett:
Ugyan az Action for Democracytól kaptak 4 millió forintot, de azt a titkosszolgálat friss jelentése tévesen azonosította ellenzéki kampánytámogatásként, mert az adomány a 80 éves Nádas Péterről szóló, márciusban bemutatandó potréfilmre érkezett - közölte az érintett filmes cég.