Kik örülhetnek Orbán járulékkedvezményeinek?
Jelentős járulékkedvezményt jelentett be Orbán Viktor. A munkahelyvédelmi akcióterv egy része kor alapján nyújtana kedvezményt a munkáltatóknak és rajtuk keresztül a dolgozóknak. A másik részük viszont a munkakörhöz nyújtaná a jogosultságot. Hasonló rendszer már eddig is működött.
Orbán Viktor hétfői bejelentése szerint a 25 év alattiaknál, az 55 év felettieknél és a képzettséget nem igénylő munkát végzőknél a munkáltatói járulékot a felére csökkentik. A kismamák és a tartós munkanélküliek foglalkoztatása esetében pedig két évig nem kell járulékot fizetni. Hasonló rendszer már eddig is működött, a Start-kártya biztosított kedvezményeket a pályakezdőket foglalkoztatóknak.
A Start-kártyát 2005 őszén indították útjára, azóta több mint 218 ezret igényeltek belőle a fiatal munkavállalók. A jogosultak körét az életkor, valamint a végzettség határozta meg, vagyis azok a 25 év alatti pályakezdők, illetve felsőfokú végzettség esetén a 30 év alattiak igényelhették, akik a tanulmányaikat befejezték vagy megszakították, és a tanulmányaik befejezését követően még nem létesítettek munkaviszonyt.
A Start-kártyával rendelkező alap- és középfokú végzettségű dolgozók esetén a szociális hozzájárulási adó a maximum minimálbér 150 százalékáig terjedően az első évben 17 százalékkal, míg a második évben 7 százalékkal csökkenthető. Felsőfokú végzettség esetén a csökkentés mértéke a maximum minimálbér kétszereséig a foglalkoztatás első 9 hónapjában 17 százalékkal, majd a foglalkoztatás további három hónapjában 7 százalékkal csökkenthető.
Akiket eddig is támogattak
Az Orbán Viktor által bejelentett tízpontos munkahelyvédelmi akcióterv magában foglalja a kismamák és tartósan munkanélküliek foglalkoztatásának olyan mértékű támogatását, ami szerint utánuk a munkáltatónak két évig nem kellene járulékot fizetnie. Kedvezmények viszont erre a két körre már az elmúlt években is voltak.
A részben uniós forrásokból finanszírozott programokhoz tartozó Start Extra és Start Plusz kártyákat 2011. decemberig lehetett igényelni, de a kétéves érvényességi idejük alatt még érvényesíthetők a foglalkoztatáshoz nyújtott járulékkedvezmények. A két kártyát 2007-es indulásuk óta körülbelül százezren igényelték. Jelenleg is több tízezer érvényes kártyát tart nyilván a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), amelyek után még érvényesíthetők a kedvezmények.
Ezt a két kártyát váltotta fel idén január elsejétől a Start Bónusz kártya. Az igénylés feltételei között szerepel, hogy az igénylés időpontját közvetlenül megelőzően legalább 3 hónapig álláskeresőként folyamatosan nyilvántartott legyen a leendő dolgozó, vagy a gyermekgondozási segély, a gyermekgondozási díj, a gyermeknevelési támogatás, valamint az ápolási díj folyósításának megszűnését követően egy éven belül kívánjon foglalkozásra irányuló jogviszonyt létesíteni, vagy aki a gyermek egyéves korának betöltését követően, és a gyermek után igénybe vett gyes folyósítása mellett kívánjon munkát vállalni. Foglalkoztatásra irányuló, és érvényes Start, Start Plusz, Start Extra kártyával való rendelkezés kizáró okok. Ezenfelül igénylő az igénylés benyújtásának időpontjáig nem érte el az öregségi nyugdíjjogosultság megszerzésének időpontját.
Munkakörhöz kötődne a jogosultság
A munkahelyvédelmi akcióterv megfelezné a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót a szakképesítést nem igénylő, 25-54 közötti foglalkoztatottak után. Ezeket a munkaköröket a FEOR (Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere) lista határozza meg. A Start-kártyától eltérően tehát ez az újfajta járulékkedvezmény nem végzettséghez, hanem munkakörhöz kötődne.
A FEOR a foglalkozásokat a tevékenységek szakmai jellegének megfelelően tartalmazza, az adott foglalkozás gyakorlásához szükséges szakképzettség, szakértelem figyelembevételével kialakított csoportosításban. Az Orbán által bejelentett kedvezmények köre a 9-es csoportban dolgozókra fog vonatkozni. Ide tartoznak a FEOR meghatározása szerint azok, akik munkájuk során szakképzettséget nem igénylő, általában korlátozott mértékű személyes kezdeményezéssel és döntéssel járó, időnként komoly fizikai erőt is igénybe vevő, egyszerű rutinfeladatokat látnak el.
Ilyenek például a takarítók, az utcaseprők, az őrök, a ruhatárosok, a csomagkihordók, a rakodómunkások, a kubikosok, az egyszerű ipari-mezőgazdaság-erdészeti-halászati foglalkozásúak és az alkalmi munkások is. A teljes listát nézze meg ide kattintva.