Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Azzal mindenki tisztában van, ha kitalál egy műszaki megoldást, azt jogában áll levédetni. Ha biztosra akar menni, érdemes új és ötletes találmánnyal előrukkolnia. Arra a kérdésre, hogy mitől eredeti egy termék vagy eljárás, s hogy miként célszerű a szabadalmaztatási eljárást elindítani választ ad sorozatunk első része.
© sxc.hu |
Habár a szabadalmi hivatal munkatársának csupán egy-két napja van egy ügy újdonságkutatására, mégis megtalálja a bejelentések elég nagy hányadának korábbi megfelelőjét. A hivatalnak azonban véges idő és erőforrások állnak rendelkezésére, ezért aztán bárkinek lehetősége van alapos indoklás után megsemmisíteni a nem eredeti szabadalmat.
A megoldásnak nemcsak újnak, hanem ötletesnek is kell lennie. A nyilvánvaló találmányokra nem lehet szabadalmat kapni. Hogy mi számít ötletnek, s mi evidens – nem mindig egyértelmű.
Nyilvánvaló például, két megoldás olyan kombinációja, amelynek csak olyan tulajdonságai vannak, mint a két megoldásnak külön-külön voltak. Ha viszont létrejön egy új tulajdonság is, akkor a megoldás már egyből ötletes, feltalálói tevékenység eredménye.
Az elbírálás meglehetősen sok szubjektív elemet tartalmaz. Objektív döntést hozni ezért csak úgy lehetséges, ha a szabadalmi hivatalok alapeseteket határoznak meg. Ezekről már kialakult, hogy nyilvánvaló vagy meglepő lépésnek tekintendők-e. Az adott esetet visszavezetik valamelyik alapesetre, és ennek függvényében döntenek a sorsáról.
Bonyolítja a helyzetet, hogy az alapesetnek tekinthető megoldásokat az önmagában is sok bizonytalanságot rejtő újdonságkutatás szolgáltatja. Az elbírálónak segít a döntésben, ha a feltaláló rámutat arra, hogy mit kellett felismernie a megoldáshoz. Ezt a gondolatmenetet ellenőrzi, elfogadja, vagy rámutat a tévedésekre.
A harmadik feltétel, hogy a találmány műszaki legyen, vagyis megfogható dolgokhoz kötődjön. Valamilyen anyagi tárgy létrehozására, megváltoztatására vagy használatára irányuljon. Ezért például nem szabadalmaztathatók önmagukban a számítási eljárások, de az általuk megtervezett berendezések viszont annál inkább. Nem védethetők le a játékszabályok sem, szemben magával a játékkal. Sok esetben az is kérdés, hogy a találmány megoldja-e az elé kitűzött feladatot.
Eklatáns példa, hogy az örökmozgókra vonatkozó bejelentésekről mindig kiderül, hogy nem nyerhető belőlük a befektetettnél több energia. Ha viszont gyerekjátéknak vagy dísztárgynak akarnák szabadalmaztatni, akkor talán sikerülne.
Találmánytípusok (alapesetek) és a feltalálói tevékenység kapcsolata |
• szakmai előítélet legyőzése (a szakirodalom által az adott célra egyöntetűen rossznak tartott részmegoldást alkalmaznak a megoldásban): feltalálói tevékenységen alapul |
Nem elég, ha szabadalmaztatható egy megoldás, azt szabadalmaztatni is kell. Az eljárás egy szabadalmi leírás megalkotására irányul, amely megmutatja, hogy a megoldás kielégíti-e az eddig tárgyalt követelményeket és megad minden információt, amire egy szakembernek szüksége lehet a megvalósításhoz.
A folyamat során a feltalálónak igénypontban kell meghatároznia, hogy a megoldások milyen körére terjed ki az oltalom. Itt fel kell sorolnia a találmány műszaki jellemzőit. Ha a felsorolásban olyan jellemző is szerepel, ami nem fontos a feladat megoldása szempontjából, akkor ennek elhagyásával megkerülhető a szabadalom. Ha viszont egy nélkülözhetetlen jellemző hiányzik, akkor nem adható rá szabadalom. Az igénypont hossza és az oltalmi kör nagysága fordítottan arányos egymással. A hosszú igénypont szinte csak a feltaláló által elképzelt terméket védi, a variánsait már nem.
Egy időleges monopóliumnak nemcsak a műszaki területen van kiterjedése, hanem földrajzi értelemben is. Ha a feltaláló több országban szeretne védelmet biztosítani találmányának, akkor mindenhol le kell folytatnia az eljárást. Európában a szabadalmi rendszerek egy nagy közös építményt alkotnak. Ennek köszönhetően az Európai Szabadalmi Hivatalnál egyetlen eljárást elég lefolytatni a levédetéshez. A bejegyzéshez azonban fel kell keresni azon országok hivatalait, ahol oltalmat szeretnénk kapni.
Ha a feltaláló levédeti a találmányát, az még nem azt jelenti , hogy megoldása bizonyítottan új és megfelel az összes többi feltételnek. Mégha pontosan is fizeti a fenntartási díjakat, az sem garancia arra, hogy az oltalmi idő végéig meg is marad a szabadalma. Az eljárás inkább egy szűrő, amelynek során kiválasztják a nem szabadalomképes találmányok nagyrészét. A bejelentőnek – mint az adott szakterület egyik legjobb ismerőjének – egy meglehetősen alapos újdonságvizsgálatot kell elvégeznie.
Erre már csak azért is szükség van, hogy meggyőzze saját magát, hogy érdemes az adott projektbe pénzt és időt fektetnie. A vizsgálat során nagy valószínűséggel az is kiderül, hogy van-e olyan érvényes, azaz gátló szabadalom, ami akadályozza találmánya, vagy másnéven függő szabadalma hasznosítását. Ha létezik ilyen, akkor a feltalálónak meg kell szereznie az engedélyt annak hasznosítására is. Máskülönben csorbulnának a gátló szabadalom tulajdonosának a jogai.
Amennyiben a két tulajdonos nem tud megegyezni a gátló szabadalom hasznosításáról, akkor a függő szabadalom jogosultja kényszerengedélyt igényelhet a bíróságon. Ez azonban nem automatikus és a jogosultság is korlátozott. Kényszerengedélyt lehet szerezni még akkor is, ha nem kezdték el időben a szabadalom belföldi piacon történő hasznosítását.
Az újdonságkutatással arról is tájékozódhat a feltaláló, hogy milyen alternatív megoldások, milyen piaccal rendelkező vállalatok kezében vannak. A szabadalom jogosultja csak ezen információk birtokában képes megalapozott döntést hozni. Arról nem beszélve, hogy ezekre a befektetők is kíváncsiak.
A szabadalomra mindig úgy kell tekinteni, mint egy védőernyőre, amelynek a védelmében ki tud fejlődni egy új termék, s képes profitot termelni egy üzleti vállalkozás. Ebben a folyamatban nyeri el tehát az értelmét az időleges monopólium, amely önmagában csak a pénzt nyeli.
Sorozatunk következő részében pontos választ adunk arra, hogy milyen jogok illetik meg a szabadalmaztatót, s hogyan élhet ezekkel.
Reményi Péter
Magyar Szabadalmi Hivatal
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Magyarország 22 ország közül a 22. helyen áll abban a rangsorban, amelyet az alapján állítottak össze, hogy mennyire elégedettek a lakosok az egészségüggyel.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
Azután, hogy a kormány ellenőrzést lengetett be.
A „jogosulatlan” kriptováltás bekerült a Btk-ba, azonnali hatállyal leállították.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.