szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) számítása szerint az eddig megismert jövő évi adójavaslat összességében nem hoz érdemi adóteher-csökkenést a vállalkozások számára - mondta Parragh László elnök, a kamara küldöttgyűlésen Budapesten.

A múlt évi tevékenységről szóló beszámolót kiegészítve az MKIK elnöke elmondta: az eddigi információk szerint 2010 az első olyan év lehet, amikor a vállalkozások terhei közvetlenül ugyan nem emelkednek, de az állami elvonás magas aránya, a kieső vállalati jövedelem miatt nem is mérséklődnek jövőre.

Parragh László utalt arra, hogy az idén a vállalkozások számára egy 6 százalékos fogyasztáscsökkenés 850 milliárd forint bevételkiesést, a megnövekedett kamatteher 300-400 milliárd többletkiadást jelent, ezek 10 százalékos kiesést jelentenek majd a cégek jövedelméből.

A kamara elnöke szerint a kormánynak a gazdaság dinamizálásával is foglalkoznia kellene, mivel az eddigi gazdaságélénkítő bejelentések - az 1 800 milliárd forint építőipari megrendelés, az 1 400 milliárd forintos vállalkozást támogató csomag - eredményei nem látszanak.

A küldöttgyűlésen a kamara vezetői tiltakoztak az ellen, hogy a kormány javaslatára az országgyűlés a legutóbbi adótörvény módosításkor a szakképzést kedvezőtlenül érintő változást vezetett be. A küldöttgyűlés határozatot fogadott el, amelyben megbízta az elnökséget, hogy érjen el változást a szakképzés szabályozásának megváltoztatásában.

Parragh László szerint, ha a kormány nem veszi figyelembe a gazdaság szereplőinek véleményét a szakképzés szabályozásáról, akkor nem lehet érdemi párbeszédről, egyeztetésről beszélni, és a gazdaság szereplőinek arculcsapását jelentené. A beszámolóban Parragh László kiemelte, hogy továbbra is sikeres a vállalkozások likviditását segítő Széchenyi Kártya konstrukció. Az indulás óta eddig 111 ezer vállalkozás igényelt Széchenyi Kártyát, a kihelyezett hitel nagysága 575 milliárd forint.
    
A küldöttgyűlésen a magyar kormány nem képviseltette magát, és ennek kapcsán több küldött is megfogalmazta: nagy baj, hogy a  kormányt nem érdekli a magyar gazdaság szereplőinek véleménye, nem kívánnak szembesülni a gazdasági valósággal, miközben a Magyarországon működő vegyes kamarák különböző rendezvényein rendszeresen részt vesznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Ingatlanadó: kitől kéne tanulnunk?

Az ingatlanadó alapját, mértékét csütörtökön véglegesíti a kormány. Jelen állás szerint 30 millió forintos ingatlan után 0,25, 50 milliós után pedig 0,5 százalékos központi adót kellene fizetni. Hogy csinálják ezt a többi országban? Hol érték- és hol jövedelemalapú az ingatlanadó? A hvg.hu összefoglalta 17 európai ország adatait. A témával az Adózóna.hu és a csütörtöki HVG is részletesen foglalkozik.

MTI Gazdaság

Cégekre is vonatkozik majd a vagyonadó

Önálló törvénybe foglalják a jövő évtől bevezetendő vagyonadót, amely nemcsak magánszemélyekre, hanem szervezetekre is vonatkozik majd - értesült az MTI több forrásból szerdán.