szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A várakozásoknál jobb negyedévet zárt az OTP, több rekord megdőlt. Az orosz leánybank profitot termelt, de az ukrán sem lett veszteséges.

Kiválóan alakult a második negyedév az OTP számára, a bankcsoport eredményei túlszárnyalták a várakozásokat, és számos korábbi rekordot megdöntöttek. Az összes bevétel 393,9 milliárd forint lett (ez az egyik rekord), míg a konszolidált adózás utáni eredmény 76,1 milliárd forint.

A fontosabb rekordok:

  • a nettó kamatbevétel 27 százalékkal 266,4 milliárd forintra nőtt,
  • a nettó díj- és jutalékbevétel 19 százalékkal 95,8 milliárd forintra ugrott,
  • az összes bevétel 24 százalékkal 393,9 milliárd forintra bővült,
  • a működési eredmény most először haladta meg a 200 milliárd forintot, a 207,2 milliárd forint is új rekord,
  • a korrekciós tételek nélkül számolt profit 162,1 milliárd forint volt.

Az OTP különadója 68 milliárd forint, elsősorban ez magyarázza a korrigált, adózás utáni profit és a korrekciós tételek nélküli profit közti jelentős különbséget.

A bankcsoport külföldi cégei összesen 76 milliárd forintnyi profitot hoztak, a legtöbbet, 28,5 milliárd forintot a bolgár leánybank. Az orosz és az ukrán leányok is nyereséges negyedévet zártak, az ukrán bank plusz nullás eredményt ért el, az orosz viszont 12,5 milliárd forint profitot. Az első negyedéves veszteségek után a javulás a kockázati költségek jelentős csökkenése miatt következett be, ezen felül az orosz leánybanknál az első negyedévben leírt halasztott adóeszköz leírásának visszafordítására is sor került.

A teljesítő hitelállomány csoportszinten új rekordszintre nőtt, június végén már közel 18 ezermilliárd forintra, a növekedés egy év alatt 15 százalék volt. Az első félévben a teljesítő hitelvolumenek organikus növekedése 6 százalék volt, az ukrán és orosz volumenek nélkül 8 százalék lett volna a növekedés. Az ukrajnai háború miatt Ukrajnában 18, Oroszországban 6 százalékos volt a visszaesés. A volumenek a második negyedévben a magyar operációban nőttek a legnagyobb mértékben, de növekedett a román, a szlovén, a szerb, a bolgár és a horvát állomány is. A kkv-hitelek 7, a nagyvállalati hitelek 4, a jelzáloghitelek 3, a fogyasztási hitelek 1 százalékkal nőttek negyedéves bázison.

Nagyon felemásak a számok – kommentálta az eredményeket a Portfolio.hu tudósítása szerint Bencsik László vezérigazgató-helyettes. Az egyedi tételek figyelem kívül hagyásával, de az orosz–ukrán értékvesztések figyelembe vételével hasonló a bankcsoport teljesítménye, mint a tavalyi év első felében. Ez azt mutatja, mennyire erős és stabil a csoport, még egy ilyen nehéz helyzet sem volt jelentős hatással az első félév profitabilitására. Ugyanakkor a magyar extraprofitadó és a kamatstop olyan mértékű – reményeik szerint átmeneti – terhet jelentenek, amelyek durva csökkenést okoztak a csoport eredményében. A magyarországi csoporttagok összesen 69 milliárd forintos veszteséget számoltak így el.

Oroszországban stabilizálódott a működés, a működési modellt úgy változtatták meg, hogy az átlagos lakossági ügyfelekre fókuszálnak, elsősorban áruhitelek, hitelkártyák, személyi kölcsönök folyósításával, a vállalati hitelezést de facto leállították – mondta Bencsik. Idén már megfeleződött az OTP orosz vállalati hitelállománya, nem mintha az ügyfeleik szankció alatt lennének, de ezt tartják helyesnek: a kis összegű rubelhitelek lakossági hiteleknek profitábilis működést tehet lehetővé a bank számára a jövőben is.

Az osztalékról még nagyon korai nyilatkozni – mondta Bencsik László. Sok „A mostani – hosszú távon nem indokolt – alacsony részvényárfolyam mellett a mellettünk maradó részvényesek megérdemlik az osztalékot, azon leszünk, hogy osztalékot fizessünk, de a mértékét tekintve nem mernék semmit sem megfogalmazni” – tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!