szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forradalom leverésének ötvenedik évfordlójáról, a szovjet csapatok bevonulásáról rendhagyóan emlékezett meg az OSA Archivum. Reggel fél hat előtt három perccel az ötven évvel ezelőtt a Kossuth téren rögzített hangok, zörejek és a Szabad Kossuth Rádió drámai adása szólt.

A Közép-európai Egyetem (CEU) kutatóintézete egésznapos programmmal idézi fel az ötven évvel ezelőtt történteket. A megemlékezés hajnalban kezdődött, amikor lejátszották azt a megrázó hangfelvételt, amit egy ismeretlen, valószínűleg az akkor már a Parlamentben működő Rádió munkatársa rögzített. A felvételen felváltva hallható a Rádió hajnali adása, Nagy Imre jól ismert proklamációja négy nyelven, illetve a megszálló orosz csapatok ágyúzása. A Forgószél hadművelet dermesztő hangdokumentumait a Szabad Európa Rádió munkatársainak korabeli feljegyzései egészítették ki, amelyet a falra vetítettek. Mindez más izgalmas dokumentumokkal együtt mától a világhálón is megtalálható. Az egyedülálló gyűjtemény elsősorban a magyar menekültkérdést tárgyalja, létrejöttét az egykori budapesti amerikai nagykövet Donald Blinken és felesége is támogatta.

Délután fél ötkor az OSA Archívum Arany János utcai épületében mutatják be a Héderváry Kláráról, az ENSZ egykori munkatársáról készült portréfilmet. Neki köszönhető, hogy az 1956-os vérbefojtásáról szóló ENSZ-iratokat nem selejtezték le.

Hat órakor nyílik meg Rozsda Endre festő kiállítása. A magyar modernizmus klasszikusának 400 oldalas rajzos naplójából készült anyag feldolgozza az ötvenes évek kirakatpereit, az 1948 és 1956 között időszak gleischaltolt kulturális elétett, a fővárosi hétkönapokat, a falvak világát és a forrdalom eseményeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Csehszlovákia 1956-os szerepvállalása

Csehszlovákia sokkal aktívabb volt 1956-ban Magyarországon, mint ahogy eddig ismert volt Csehszlovákia jóval nagyobb mértékben kapcsolódott be az 1956-os magyarországi eseményekbe, mint ahogy ez eddig a széles közvélemény előtt ismert volt - egyebek között ez derül ki azokból a korabeli titkosszolgálati dokumentumokból, amelyeket az évforduló alkalmából hozott nyilvánosságra hivatalos weboldalain a mai cseh civil felderítés.

hvg.hu Kult

Az 56-os emlékmű viharos avatás után

Október 23-án felavatták az 1956-os forradalom és szabadságharc központi emlékművét. Az ünnepséget senki sem úgy képzelte, ahogy végül is lezajlott. A rendbontó csoport fütyült, kiabált, még akkor is, amikor a tekintélyes akadémikus, Kosáry Domokos mondott hosszú élettapasztalatából fakadó, bölcs szavakat. Ebben a kontextusban leplezték le a művet, ami persze semmi esetre sem a mű hibája. De mit kezd a mű ezzel a helyzettel?

Vélemény

Háy Gyula, az elfelejtett 56-os író

Háy Gyula a 60-as évek végén írt Appassionatában kitűnő dramaturgiai érzékkel a forradalomnak azt a periódusát, a megtorlás kezdeti időszakát jeleníti meg, ahonnan egészen a rendszerváltásig, sőt napjainkig húzódnak a felszín alatti erek. Elég ha utalunk Szabó István és mások nemrég napvilágra került ügyeire.

Társadalom

Ki tud kevesebbet 56-ról?

Az orosz csapatok kivonásának követelése a legközismertebb, de ma is sokan tulajdonítanak "ellenforradalmi" szándékokat 1956-nak. A forradalom szereplői közül csak Nagy Imre és Maléter Pál tekinthető közismertnek - derül ki a Marketing Centrum felméréséből.

MTI Itthon

1956: folytatódik az állami ünnepségsorozat

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára rendezett állami ünnepségsorozat az előre meghirdetett program szerint folytatódik, de a Kossuth tér lezárása miatt néhány helyszín módosul.