szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Válogatás 56-os dokumentumfilmekből, képzőművészet és új média. Aztán szusszanunk: Shop Stop 2 valamint egy oknyomozó popkultúra-történeti film. Csongor és Tünde-fesztivál a Merlinben, Büchner-premier Kecskeméten, a videó-art úttörője Budán és egy bizarr popduó az állóhajón. Válogatás ínyenceknek, a hvg.hu-tól.

A hvg.hu tippje!
Adásunkat megszakítjuk
13 nap remény: 56-os dokumentumfilmek fesztiválja

Az 'Adásunkat megszakítjuk' c. filmből
© made.hu
Amit tudtunk, és amit talán sosem tudtunk volna meg 1956-ról. Harmincegy versenyfilm és számos szekcióvetítés a november 27-29. között megrendezésre kerülő 13 NAP REMÉNY elnevezésű 56-os dokumentumfilm fesztiválon.

A versenyprogram átfogó, minden részletre kiterjedő képet ad az 56-os forradalomról. 

A szekcióprogramokban a versenybe nem nevezett, mégis kiemelkedő jelentőségű, vagy eddig be nem mutatott felvételek szerepelnek.

Nagy várakozás előzi meg a Forradalom a külföldiek szemével című szekciót, amelyben többek között bemutatkozik az a Charles Wheeler, aki ’56-ban a BBC munkatársaként forgatott Magyarországon. A Klasszikusok között kerül vetítésre Ember Judit Nagy Imrével foglalkozó filmjei közül kettő, a Gyarmathy Lívia - Böszörményi Géza szerzőpárostól a Recsk, illetve a Faludy György portré.  A forradalom képei - korabeli dokumentumok című szekióban a Filmarchívum 90 perces anyaga lesz látható. Külön szekció – a Propagandafilmek - foglalkozik azokkal az alkotásokkal, amelyek a Kádár-korszak ízlésének, szemléletmódjának megfelelően, meghamisítva ábrázolják 1956-ot, míg az ötödik szekció a Lakiteleki ’56-os televíziós szemle díjnyertes alkotásait foglalja magába.

A sorozat célja összegyűjteni és egyúttal minősíteni azokat a filmeket, melyek az ’56-os forradalom eszméivel, eseményeivel, történelmi- és szociológiai kérdéseivel, valamint annak következményeivel, a megtorlás korszakával foglalkoznak.

November 27, 28, 29; Puskin mozi



Ruma-rumba, a centrumba
Éjféli moziláz

Stuart Samuels, a szerző-rendező.
Mozikutatás
Egy popkulturális ikonokat feldolgozó, izgalmas dokumentumfilm a hazai mozik műsorán! Stuart Samuels azonos című könyvén alapuló dokumentumfilm azt a folyamatot tárja fel, hogyan vált néhány már-már vérlázítóan provokatív film szubkulturális jelenségből a fősodor részévé, kitaposva az utat a modern amerikai független filmnek, ahogy azt ma, a Sundance korában ismerjük. 1970 és 1977 között hat játékfilm kitágította az underground filmezés határait, és tömeges nézőtábort toborzott köré: az El topo, az Élőhalottak éjszakája, az urbánus reggae kultúra alapfilmje, a The Harder They Come, a Rózsaszín flamingó, a Rocky Horror Picture Show és a Radírfej voltak ezek a filmek.

Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream - színes feliratos amerikai dokumentumfilm, 2005; r.: Stuart Samuels


Jóból is megárt a shop
Shop Stop 2.

Shop Stop 2
Ilyenek voltak - és maradtak
Ami jó, azt nehéz abbahagyni. Hát, itt sem sikerült. Sebaj (?). Dante és Randal már harmincas éveikben járnak, és még mindig a New Jersey-beli élelmiszerbolt és videotéka alkalmazottai. De csak egy percig, ugyanis a film elején lángokba borul az épület. Új munkahelyük a Mooby's gyorsétterem, melynek színvonalát jelzi, hogy tehénbőgésre nyílik az ajtó, és a desszert-specialitást tehénlepénynek hívják. Ám úgy tűnik, hogy Dante mégis megütötte a főnyereményt, gyönyörű barátnője van, akivel Floridába készül költözni, ahol a lány szüleitől ajándékba kapott ház és új állás várja. De vajon Emma-e a tökéletes nő számára vagy Becky, a gyorsétterem bájos vezetője? Randal nem örül a változásnak, ám felülemelkedik bánatán, és egy emlékezetes, állati jó búcsúpartival kedveskedik barátjának...Egyszóval az élet nem áll meg, így Danténak és Randalnak is tenni kell valamit a jövőjükért. Talán csak Jay és Néma Bob faltámasztása maradhat örök és változatlan...

Clerks 2 - feliratos amerikai vígjáték, 98 perc, 2006; r.: Kevin Smith

Mi van belül?
Szent szív

Barbora Bobulova
Szép és hideg
A török származású Ozpetek filmjeire mindig érdemes odafigyelni. Most is. Irene Ravanelli, egy milliárdos ingatlanvállalkozó épp most zárt le egy pénzügyi spekulációt, mely két családi barátját az öngyilkosságba kergette. Arra készül, hogy a hatalmas családi épületet kis lakásokká átalakítva eladja. Mindeközben felfedezi őrült édesanyja szobáját és találkozik a kis tolvajlánnyal, Bennyvel, aki arra áldozta fel életét, hogy segítse a magához hasonló szegényeket. A kislány halála erősen felkavarja Irenét és egy radikális változtatásra készteti, aki gyökeresen megváltozik: önzetlenségbe fordul át.

Cuore sacro - színes feliratos olasz filmdráma,2005; r.: Ferzan Ozpetek


Danton, Pixel (Oldaltörés)


A forradalom megeszi...
Büchner: Danton halála
Kecskeméti Katona József Színház

Büchner talányos és erős szövegei mindig is kihívást jelentenek a színházi alkotóknak. A Danton halála nagy, történelmi és miorális tabló. Mikor máskor, ha nem most kell bemutatni?
A színdarabot a német Büchner akkor írta, amikor a mi Petőfi Sándorunk 12 éves volt. Georg Büchner tíz évvel volt idősebb nála, de az 1848-as forradalom előtt tizenegy évvel meg is halt. Halálakor Petőfinél is fiatalabb volt. Huszonhárom évesen a zürichi orvostudományi egyetem professzora.

A darab írásakor felforgató tevékenysége miatt nyomozott utána a rendőrség, küszöbön állt a letartóztatása. Dantonékat éppen 40 évvel korábban végezték ki saját eszmetársaik a Nagy Francia Forradalomban. A fiatal Büchner mindent tudott Életről, Halálról, Szerelemről.

Ahogy Petőfi is:

„Egyik kezemben édes szendergőm
Szelídeden hullámzó kebele,
Másik kezemben imakönyvem, a
Szabadságháborúk története!”

„Elbűvölő és bájos / A szende nyaktiló” – fordította a francia forradalom egyik gúnydalának szövegét Garai Gábor.

DANTON:
Csak azt nem értem, hogy az emberek az utcán miért nem nevetnek egymás szemébe? Én azt érzem, hogy az ablakokból és a sírokból is ki kellene röhögniök, és az égnek meg kellene szakadnia, s a földnek rázkódnia a nevetéstől.

(Rendező: Bodolay Géza)

november 24.(premier) 19:00;  november 26. 15:00



Egy média-úttörő munkái Budapesten
Steina Vasulka a Millenáris PIXEL galériájában


Részlet a Szférák-ból.
Bolygószerű és véletlen

Az izlandi születésű, hegedűsnek tanult Steina Vasulka a médiaművészet legendás alakja. Zenészként a Prágai Konzervatóriumban ismerte meg férjét, a legenda másik szereplőjét, a cseh Woody Vasulkát. 1964-es házasságukat követően New York-ba költöztek, ahol Steina a korai videó-eszközök megjelenésétől kezdődően használja ezt a médiumot. A műfaj olyan úttörőivel együtt, mint Nam June Paik kísérletezi ki és tágítja a technika adta lehetőségeket, így többek közt neki is köszönhető, hogy a videó is a képzőművészet eszköztárába került.

Férjével és Andres Mannikkal 1971-ben megalapítják a „Kitchen”-t, mely az elektronikus média egyik legfontosabb helyszínévé válik. A videó és audió jelek manipulálása révén az elektronikus kép és hang lényegének megismerésére törekednek. A kísérletek eredményeképpen olyan korszakos munkák születnek, mint az 1997-es  Velencei Biennálé izlandi pavilonjában bemutatott „Orka”, vagy a Midi-hegedűvel előállítható videoképek.  A férjével Woody-val közösen, és az önállóan alkotott műveit a médiaművészet klasszikus alkotásai között tartják számon.

A Pixel Galéria számára készített „Szférák” című videoszekvenciái, korábbi műveinek (Machine Vision, Of the North, Seven Spheres) a továbbfejlesztett változatai. Ezek egy speciális eszköz, egy motorok által mozgatott lencse- és tükörrendszer ill. egy Boris elnevezésű szoftver által generált videomátrixok: a felvett képek egy bolygószerű alakzat terében jelennek meg, a mikrotörténések, a tájrezdülések szférikus dimenziókat öltve beszélnek a mi kis sárgolyónk ökoszisztémáinak sérülékenységéről.

November 25-től 2007 február 28-ig
Bp. Millenáris, PIXEL


Mindenki másképpp...
Nemzetközi Csongor és Tünde Fesztivál

Nemzetközi Csongor és Tünde Fesztivált rendeznek szerdától vasárnapig a budapesti Merlin Színházban. A fesztiválon a lengyel Teatr Cinema, a cseh Divadlo Husa na Provazku, a szlovák Debris Company és a magyar Merlin Színház társulata négy különböző nézőpontból láttatja a közönséggel Vörösmarty művét.
 
A színházak bemutatják Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című művéből készített adaptációjukat, végül a négy társulat közös workshopján született etűdöket láthatják a nézők.
 
A fesztivál nyitó darabja a Merlin Nemzetközi Színház előadása. A pozsonyi Debris Company csütörtöki előadásának története Vörösmarty darabjának töredékes lényege és következménye, egy éjszaka álmainak segítségével, víziók, flashbackek, egy kis dráma és egy kis tánc formájában elmesélve. Az 1967-ben alapított cseh Divadlo Husa na Provazku számára a Csongor és Tünde felfedezés arról, hogy semmi sem olyan, amilyennek tűnik, hogy maga az út is lehet a megérkezés - olvasható a honlapon. Az 1992-ben alakult lengyel Teatr Cinema Egy tánc töredékei - egy szerelem töredékei című előadása a társulat és egy táncos-koreográfus, Janusz Subicz együttműködésének eredménye.
 
November 22-26; Merlin Színház; Bp.V.Gerlóczy u.

Staring into Space, Koop (Oldaltörés)



Űrbenéző
Staring into Space

képzőművészeti film és videó antológia
a Temps d’Images Fesztivál keretében

Dorinel Marc: Visiting Modern Museum
"Miközben ezek a videók számos hagyományos mozgóképes technikára hivatkoznak, a tévétől a filmen, dokumentumfilmen át a kompjúterművészetig, ez mindössze az elvárások megkérdőjelezésére és felforgatására szolgál. A tömegmédia kedvenc lerágott csontjai ezeknek a művészeknek a keze alatt alkalmassá válnak arra, hogy újraformálják, kihívják, felpörgessék a nézők belső moziját. Ebben a kiterjeszett kontextusban a tekintet személyessé, csaknem térbelivé válik azáltal, ahogyan a néző a valóságos feltételekkel szembesül, és ez a találkozás a válogatást egyfajta vibráló és alakítható emberi tapasztalattá ülepít. Végtelen visszacsatolás a banalitástól a reményig, Vancouvertől Valenciáig, Bangktól Reykjavikig, Isztambultól Stockholmig. Reméljük, mások is akkora örömöt találnak benne, mint mi.” Heman Chong és Rodney LaTourelle, a sorozat kurátorai

Résztvevő művészek:
Colonel (FR/DK)
Daniel K. & Rob Fowler (SGP/UK)
Dellbrügge & deMoll (DE)
Dorinel Marc (SE)
Egill Saebjörnsson (IS)
Esra Ersen (TK)
Ho Tzu Nyen (SGP)
Pepo Salazar (ES)
Jannicke Låker (NO)
Jereon Kooijmans (NL)
Johanna Billing (SK)
Jon Mikel Euba (ES)
Jun Yang (AT)
Köken Ergun (TK)
Mai Yamashita + Naoto Kobayashi (JP)
Maryam Jafri (USA/DK)
Sriwhana Spong (NZ)
Tsui Kuang-Yu (TW)

November 27-28; Trafó


Vegyünk egy Koop-ot
Oscar Simonsson és Markus Zingmark duója
az A38-on


Ahogy Karinthy jótanulója a Tanár úr kérem!-ben; vegyünk egy kúpot. Pontosabban egy Koop-ot - és vizsgáljuk meg közelebbről! A  Koop 1997-ben jelentette meg első, éteri szépségű lemezét. Az akkori ambientes hangulatoktól hamar elszakadtak, és az új évezred elejére kialakították számukra világsikert hozó stílusukat: egyfajta dallamos, táncos, szvinges nu-jazzt, amivel hamar meghódították a táncparketteket és a közönség szívét. Második lemezük már eladási rekordokat döntögetett, nem csoda, hogy hatalmas várakozás előzte meg a napokban megjelent harmadikat.


A Koop most sem okoz csalódást: tisztán csengő énekhangok, laza latinok, sodró szvingek váltogatják egymást, folyamatos extázisban tartva a közönséget. A Koop a legjobb dolog, ami a közönségbarát, táncolható dzsesszben az utóbbi években történt. Az új lemez bemutató turnéján élő zenekarral érkeznek. Előttük Infragandhi és Cyborg Templar melegít.

November 25; A38 állóhajó

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!