szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat világhírű bécsi színházi szakember levelét közölte a nol.hu, amit a művészek Balog Zoltán miniszternek címeztek. A levélírók a politika és a nacionalizmus kártékonyságáról oktatják a minisztert.

"Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt évben az ön által vezetett minisztérium egy sor olyan kultúrpolitikai intézkedést tett – különösen a magyar színházi közéletre vonatkozóan –, amelyek felkeltették az figyelmemet. Amint ezt ön bizonyára tudja, e döntések közül jó néhány Magyarországon és Ausztriában egyaránt erősen vitatott." Így indul az a levél, amelyet a nol.hu közölt honlapján. A szerzők mind kiemelkedő, nemzetközileg elismert szakemberek, akik aggodalmuknak adnak hangot, hogy Magyarországon a kultúra egyre inkább hatalomtechnikai eszközzé válik.

Az első levélíró és az akció szellemi atyja Matthias Hartmann, a bécsi Burgtheater igazgatója, a fenti idézet is tőle származik. Hat "szakmailag is közel álló" kollégáját kérte fel, hogy csatlakozzanak: Elfriede Jelinek, Michael Haneke, Erwin Wurm, Ewald Palmetshofer, Kathrin Röggla és Peter Turrini.

Elfriede Jelinek szerint a cenzúra, az ideológiai rendszabályozás a szegénységhez, a kisebbségek elnyomásához, sőt erőszakhoz vezet.

Michael Haneke pedig azt írta, a szabad véleménynyilvánítás és a művészet szabadsága alapjogok, vagyis politikai világnézettől független jussa minden demokráciának. Ha ezt elveszíti, többé nem demokrácia.

Erwin Wurm azt kéri Balog Zoltántól, hogy "változtasson gondolkodásmódján", legyen "felvilágosult". Wurm már pontosan megnevezi, hogy levelének egyik legfőbb motiválója a "magyar Nemzeti Színház politikailag motivált igazgatócseréje".

Ewald Palmetshofer művészet-filozófiai eszmefuttatással kezdi, leírja és dicsőíti a művészet kérdésfelvető és állandóan kételkedő szerepkörét. Arra kéri a minisztert, hogy támogassa azokat a műhelyeket, amelyek kérdéseikkel állandóan felügyelik a mindenkori, éppen fennálló hatalmat.

Kathrin Röggla szerint „csak a demokráciáknak van jövője Európában”, a demokráciának és az európaiságnak pedig alapeleme a szabad színház. Röggla már nem csupán a Nemzeti Színház esetét, hanem a függetlenek anyagi ellehetetlenítését és felhozza.

Peter Turrini a lehető legtömörebben fejezi ki magát: A politikának annyi a dolga, hogy lehetővé tegye a színházak üzemeltetését. Egyebekben távol kell tartania magát. Csak diktatúrák avatkoznak be.

A levelek teljes terjedelmükben a nol.hu oldalán olvashatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!