A történelmi dokumentumfilmek készülését támogató Nemeskürty István-pályázaton az NMHH győzteseket hirdetett. Ezek közül szinte mind a kommunista múlt bűneivel foglalkozik:
-A Vörös Gróf, Károlyi Mihály bűnei című filmben Kriskó László filmrendező az egykori magyar miniszterelnök személyiségét és tetteinek történelemre gyakorolt hatásait vizsgálja majd meg.
-A halál népbiztosa című film Szamuely Tibor portréján keresztül a terror és Tanácsköztársaság 133 napjának történetét fogja megeleveníteni Huth Gergely, a Pesti Srácok főszerkesztője rendezésében.
-Ízing Róbert A mi emberünk címmel a kommunizmus állambiztonsági szerveinek módszereit, a beszervezések emberi kapcsolatokra gyakorolt hatásait, a sajátos mentális folyamatot járja körül.
-Maksay Ágnes alkotása, a Lángolj és világíts! a Dallashoz közeli Irvingben működő, a kommunizmus elől elmenekült magyarok által alapított nívós ciszterci gimnázium múltját és jelenét mutatja majd be.
-Kálomista László A szovjet csapatok kivonulása Magyarországról címmel készít filmet, amely 1991 nyaráig idézi fel a történelmi eseményeket.
Az egyetlen kivétel: Koltay Gábor Trianonról forgathat, a Hétköznapi Trianonban Koltay Gábor a múlt századi magyar történelem egyik legfontosabb eseményét, annak hatásait és tanulságait fogja elemezni. Koltay rendezett már rockoperát és egy másik dokumentumfilmet is 2004-ben.