Rákteszt a nyál fehérjéiből

Egy új teszt segítségével az emberi nyál fehérjéinek elemzésével nagy pontossággal, fájdalommentesen diagnosztizálható a szájüregi rák - közölték amerikai kutatók.

  • MTI MTI
Rákteszt a nyál fehérjéiből

A teszt az esetek 93 százalékában megjósolhatja a szájrák bizonyos típusát - írják a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem (UCLA) kutatói a Clinical Cancer Research című szaklap szerdai számában.
 
Az UCLA más kutatóhelyekkel együtt dolgozta ki az emberi nyál fehérjetérképét, amelyet márciusban tettek közzé. A térképben az emberi nyálmirigyben található 1116 egyedi fehérjét azonosították. Ez az eredmény több, nyálra alapozott diagnosztikus teszt kifejlesztését teszi lehetővé, ezek közül a mostani az egyik első.
 
Az UCLA fogorvosi karának kutatói 64 embert vizsgáltak, akiknek előzően pikkelysejtes karcinómát találtak a szájában. Nyálukat összehasonlították 64 egészséges ember nyálával. Megállapították, hogy öt fehérje-biomarker együttesen 93 százalékos valószínűséggel jósolta meg a szájrákot.
 
"Úgy vélem, egy teszt, amely ezeket a biomarkereket méri, gyakorlati használatba kerülhet a jövőben" - mondta Shen Hu, a kutatás vezetője.
 

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.