Nicolai von Ondarza, a német Tudomány és Politika Alapítvány elemzője ezt még akkor is fenntartja, ha az érintett pártok továbbra is három különböző frakcióhoz tartoznak Strasbourgban. A kudarc oka részben a külpolitika. A Konzervatívok és Reformerek – főleg Meloni és a PiS miatt – a transzatlanti szövetség hívei és támogatják Ukrajnát.
A Patrióták – a Nemzeti Tömörülés és a Fidesz – gyakran oroszbarát álláspontot képviselnek és nyitottak Kína felé. Az olasz kormányfő próbálkozik ugyan a hídépítéssel, de Moszkva és az EU ügyében világosan elhatárolódik magyar kollégájától.
Vagyis vita van köztük az ügyben, kit lehet barátnak tekinteni és kit nem. Főleg Putyin számít vörös posztónak az EKR-nél, ellenben Orbán és az AfD szemében már korántsem annyira.
Az összefogásra az első próbálkozás az a tanácskozás volt, amelyet négy éve Budapesten, 15 szélsőjobbos, illetve konzervatív párt megbízottjai tartottak. Most megjelent könyvében a berlini politológus, Richard Stöss kiemeli, hogy elvileg megvolt a közös nevező a sikerhez: a családi értékek védelme az LMBT-közösséggel szemben, a bevándorlás szigorú ellenőrzése, az európai „szuperállam” elutasítása, a nemzetek együttműködése a hagyományok alapján.
A Kína-kapcsolatot azonban jobbnak látták kihagyni a témák közül, mint ahogy az orosz viszonyt is. Mégis eredménytelen maradt a tanácskozás. Viszont látszik, hogy Trump képes mérgező szövetségeket tető alá hozni. Olyannyira, hogy az érintettek még a Putyin miatti ellentéteket is félreteszik.
Az amerikaiak legutóbb a román és lengyel választásba avatkoztak be a szélsőjobbos jelölt oldalán. Ondarza rámutat, hogy a határok nélküli kulturális háborúskodás alaposan megterheli a viszonyt az Atlanti-óceán két partja között. Aláássa a bizalmat és sokat árthat a liberális demokráciának.
Viszont jól jön a szélsőjobbnak. A diktátorok és autokraták tanulnak egymástól, akár Putyinnal tartanak, akár nem. De vannak vitáik a nemzeti kisebbségek miatt is. Orbán pl. egyszer azzal provokált, hogy Nagy-Magyarországot ábrázoló sállal jelent meg egy focimeccsen, ennek a román AUR aligha örült. Magyarország útlevelet ad a határon túli magyaroknak és saját kultúrpolitikát folytat Szlovákiában, Ukrajnában, valamint Romániában.
Ám, hogy milyen befolyása van a Tegyük Újra Naggyá Amerikát-mozgalomnak, az kiderült májusban, a szélsőjobbos CPAC budapesti fórumán: együtt szerepelt Orbán, Weidel, Kickl, valamint Morawiecki, a volt lengyel miniszterelnök. Pedig a PiS nem rajong Moszkváért.
Stöss óv attól, hogy a belső ellentmondások láttán bárki rálegyintsen a jobboldali populistákra, noha pl. Orbán nehéz helyzetben van odahaza. Az európai választók körében ugyanis drámai jobbratolódást tapasztalni. Feltartóztatására nem elegendő, hogy a politikai közép elzárkózik a szélsőségtől. Meggyőző alternatív koncepciót kell felmutatnia az igazságosság, a jólét és a biztonság szavatolására. Önmagában kevés a józan észre apellálni – hangsúlyozza a Frankfurter Rundschauban Florian Naumann.