Újabb bizonyíték a koffein memóriajavító hatásáról

Két vizsgálat újabb adalékot adott annak bizonyításához, miszerint a koffeinfogyasztás segíthet az Alzheimer-kór gyógyításában és megelőzésében.

  • Medipress Medipress
Újabb bizonyíték a koffein memóriajavító hatásáról

Floridai kutatók arról számoltak be, hogy napi 500 milligramm koffein – amely körülbelül 5 pohár 2,5 deciliteres kávénak felel meg – javította a memóriát azokban az egerekben, akikben mesterségesen Alzheimer-szerű tüneteket idéztek elő. Két hónap elmúltával a koffeinfogyasztó állatok a memóriateszteken hasonló eredményt értek el, mint azon egyedek, akik soha nem mutatták a demencia tüneteit.

A vizsgálat, amelyet július 5-én publikáltak a Journal of Alzheimer's Disease című újságban, megállapította, hogy a koffein mintegy felére csökkenti a vérben és az agyban található béta amiloid szintjét; ez fehérje rakódik le az Alzheimer-kór során. „Az új megállapítások bebizonyítják, hogy az Alzheimer-kór ellen a koffein nem csupán védekező stratégiát, hanem életmentő kezelést jelent” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Gary Arendash, a Dél Floridai Egyetem tudósa. A kutató szerint a koffein, könnyen bejut az agyba, és közvetlenül fejti ki hatását a betegség alakulásában.

A Floridai Alzheimer-kór Kutatóközpont korábbi kísérletei szerint egerekben a koffein megelőzi a fiatal felnőttkorban fellépő memóriaromlást, amelynek valószínű oka, hogy a stimuláns csökkenti az agyban kialakuló gyulladást, végeredményben pedig az amiloid-lerakódást. Továbbá úgy találták, hogy idősebb emberekben a koffein szinte ugyanolyan rövid idő alatt csökkenti az amiloid-szintet, mint az Alzheimer-tüneteket mutató egerekben. Azonban a kutató felhívta rá a figyelmet, hogy míg napi 500 milligramm koffein fogyasztása egészséges emberekben nem okoz betegséget, addig azoknak, akik magas vérnyomásban szenvednek, vagy terhesek, mérsékelniük kell a koffeinbevitelt.

Még nem ismert, hogy Alzheimeres egerekben a kisebb dózisú koffeinnek is van értékelő hatása. A tudósok szintén megállapították, hogy a koffeinnek semmiféle hatása nincsen a normál – nem Alzheimeres – állatok memóriájára.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?