szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy kutatás szerint több mint egyötöde azoknak a kamaszoknak, akik valamilyen vényköteles gyógyszert, például fájdalomcsillapítót vagy figyelemhiányos hiperaktivitás zavar elleni szert szednek, visszaél a gyógyszerrel. Ráadásul ezek a gyerekek a többieknél nagyobb valószínűséggel élnek vissza más szerekkel is, illetve árusítanak gyógyszereket kortársaiknak. A kutatók ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy a kamaszok többsége valóban a recept szerint szedi a számára felírt gyógyszereket.

Az Archives of Pediatrics augusztusi számában közzétett tanulmány vezető szerzője, Sean Esteban McCabe szerint ezt azért fontos szem előtt tartani, nehogy újra feléledjenek az gyógyszerekkel kapcsolatos korábbi félelmek, és ennek következtében a szükségesnél ritkábban alkalmazzák ezeket az orvosok. A szóban forgó tanulók közül néhányan azért járhatnak iskolába, mert rendesen szedik a gyógyszereiket; ha nem kapnák meg, nem vehetnének részt az oktatásban.

Az eredmények ugyanakkor annak a szükségességét is felvetik, hogy alaposabban ellenőrizzék, mely kamaszoknak lehet felírni ezeket a gyógyszereket, illetve kit kell szigorúbban ellenőrizni. Az orvosi ellenőrzés mellett a szülőknek is jobban oda kell figyelniük arra, hogyan alkalmazza gyermekük a készítményeket, ami azt jelenti, hogy zár alatt kellene tartaniuk ezeket a gyógyszereket, és azonnal meg kellene szabadulniuk tőlük, amint már nincs rájuk szükség. Minél több vényköteles gyógyszer kerül forgalomba a fiatalok számára, természetszerűleg megnő az ezekkel kapcsolatos visszaélések kockázata is.

A kutatók körülbelül 2600 középiskolás tanulót kérdeztek meg az interneten keresztül. A válaszadók 18 százaléka állította, hogy az elmúlt évben legalább egy vényköteles gyógyszert szedett. Közülük 22 százalék állította, hogy visszaélt a gyógyszerrel, vagyis többnyire túl sokat vett be belőle. Az ő esetükben a pozitív drogtesztnek is nagyobb volt a valószínűsége, mint a gyógyszerüket rendesen szedők esetében, és nagyobb valószínűséggel kezdtek gyógyszert árusítani vagy adni másoknak.

Az Egyesült Államokban egyre nagyobb problémát jelent a vényköteles gyógyszerekkel való visszaélés. A receptre kapható fájdalomcsillapítókkal való visszaélés például riasztó mértékben megugrott az elmúlt években. Az ópiátokkal kapcsolatos visszaélések miatt kezeltek száma 1998. és 2008. között 345 százalékkal emelkedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Örülhet a világ legnagyobb gyógyszercége

Enyhén, éves szinten 5,5 százalékkal nőtt a második negyedévben az amerikai gyógyszergyártó óriás Pfizer nyeresége - közölte a vállalat kedden. A Pfizer részvényeivel ennek ellenére 0,63 százalékos csökkenéssel, 18,89 dolláron kereskedtek a Wall Street-i tőzsdenyitás utáni percekben.