szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagyjából minden huszonötödik amerikai tinédzser próbálkozott már öngyilkossággal, és minden nyolcadik elgondolkodott azon, hogy önkezűleg vessen véget az életének - derült ki egy tanulmányból, amelyet több ezer amerikai kamasszal készített interjúra alapoztak. A készítők szerint a fiatalokra vonatkozó számok nagyjából egybevágnak a felnőtteknél tapasztalt öngyilkossági gondolatok és kísérletek előfordulási arányaival, ami azt sugallja, hogy a kamaszévek jelentik a legkockázatosabb időszakot az öngyilkosságról szóló első gondolatok felbukkanása szempontjából.

A tanulmány eredményeit az Egyesült Államokban élő körülbelül 6500 tinédzserrel készített személyes interjúkra és a résztvevők szülei által kitöltött kérdőívekre alapozták. Amellett, hogy a fiatalokat öngyilkossági gondolataikról, terveikről és próbálkozásaikról kérdezték, a szakemberek azt is megállapították, hogy mely résztvevők küzdenek valamilyen mentális rendellenességgel.

A megkérdezettek alig valamivel több mint 12 százaléka gondolkodott már el azon, hogy saját kezűleg vet véget az életének. Négy százalékuk tervet is készített, míg szintén négy százalékuk kísérletet is tett az öngyilkosságra.

A Harvard Egyetem pszichológusaként dolgozó Matthew Nock és kollégái szerint azok a fiatalok, akikben felvetődött az öngyilkosság, vagy kísérletet is tettek rá, szinte mindannyian valamilyen mentális rendellenességgel, például depresszióval, bipoláris zavarral, figyelemhiányos hiperaktivitás zavarral, alkohol-, illetve kábítószer-problémákkal küzdöttek.

Nock közölte, hogy a fiataloknak több mint a fele már valamilyen kezelés alatt állt, amikor tapasztalni kezdte magán az öngyilkos viselkedést. "Tudjuk, hogy az öngyilkosságot fontolgató és emiatt kockázatos helyzetben lévő gyerekek közül sokan kezelésben részesülnek. Azt azonban nem tudjuk, hogy miként tudnánk leállítani őket, mert nincs a kezünkben biztos módszer az öngyilkos viselkedés kezelésére" – mondta.

Az amerikai betegségellenőrzési és megelőzési központ szerint az öngyilkosság jelenti a harmadik vezető halálokot a 10 és 24 éves kor közötti fiatalok körében. Annak ellenére, hogy a lányok nagyobb valószínűséggel próbálkoznak öngyilkossággal, a fiúk körében mégis magasabb az ebből eredő halálozási arány, mivel ők általában durvább módszerekkel - például lőfegyverrel - próbálkoznak.

A tanulmányt a JAMA Psychiatry című folyóiratban közölték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!