Tehetetlenek - algainvázió a román tengerparton

Mivel évekig semmiféle megelőző intézkedést nem tettek, a hatóságok...

  • travelline.hu travelline.hu
Tehetetlenek - algainvázió a román tengerparton

Mivel évekig semmiféle megelőző intézkedést nem tettek, a hatóságok tehetetlenül szemlélik, hogy a tengerparti homokot bűzlő, bomló alga özönlötte el, ami elriasztja a vendégeket. A helyzet annyira súlyos, hogy a konstancai tengerparti vízügyi igazgatóság (DADL) hiába takarít negyven géppel és száz alkalmazottal, egy-két órán belül a hullámok ismét tonnaszámra dobják partra az algát. Az igazgatóság eddig több mint tízezer köbmétert gyűjtött össze, ám munkájuknak nyoma sincs, mert állítólag ennek háromszorosa hever a partokon, egészen a déli üdülőkig.

 

A szállodatulajdonosok a bizonyos partszakaszokat koncesszióba vevőket okolják, akik fülük botját sem mozgatják, a DADL pedig csak rendelésre megy ki takarítani. A környezetvédelmi szakemberek szerint a soha nem látott invázió oka a tengervíz egy-két fokkal való felmelegedésének, ám a hatóságoknak a parttól távol felszerelt hálókkal kellett volna megakadályozniuk, hogy a gyakori viharok partra dobják az algát. A Fekete-tenger elalgásodása az élővilágot is befolyásolta, bizonyos halfajok beljebb menekültek, és csak a parttól távol halászhatóak. És külön gond, hogy az összeszedett algával nincs mit kezdjen a DADL, mert egyetlen kozmetikai cég sem igényelte.

 

Az évek óta folyó privatizációs botrányok, a partszakaszok koncesszióba adásának hibás döntése most meghozta eredményét, nem véletlen, hogy a szállodatulajdonosok máris attól félnek, emiatt elbukják a teljes idegenforgalmi szezont. Más kérdés viszont, hogy a gyatra és a drága szolgáltatások miatt a románok százezer számra mennek a bolgár tengerpartra.

 

Irházi János/Arad

Orbán MI-hatalmi álmokat szövöget, pedig jobban járna, ha merne kicsi lenni

Orbán MI-hatalmi álmokat szövöget, pedig jobban járna, ha merne kicsi lenni

A magyar mesterségesintelligencia-szuverenitás irreális, a kis országok szűk szakterületi MI-fejlesztésekben lehetnek sikeresek. A kormány most már mintha tényleg komolyan venné az MI-t, de a politikai klíma (bevándorlásellenesség, keresztény fundamentalizmus, elszigetelődés az EU-tól) aligha kedvez egy alapjaiban nemzetközi iparág fejlesztésének. Ahogy a kormánystruktúra instabilitása sem.