
Minőségi cserékkel a hatékonyabb működésért
Az idén sem várható, hogy a munkáltatóknak kevesebb dolguk lesz a munkaerőpiacon a tavalyi évhez képest.
A munkaerőmegtartás, a gazdasági próbatételek, a bérekkel kapcsolatos változások, de akár a digitalizációs kérdések folyamatos kihívás biztosítanak a döntéshozói pozíciókban.
Milyen megoldási lehetőségeink, eszközeink és módszereink lehetnek? Mi várható a munkaerőpiacon 2024-ben? Ezekre a kérdésekre kapunk választ a Jobcapital ügyvezetőjétől, Papp Zoltán Pétertől.

2024-ben miben más a munkaerőpiac, mint 2023-ban volt?
A tavalyi évhez hasonló kihívásokkal szembesülnek a munkáltatók idén is. Számolni kell az inflációs hatásokkal, a szakemberhiánnyal, az utánpótlás nehézségeivel, s ennek hatásaként is a bérigények növekedésével a pályázói oldalon. Kihívást jelent a cégek vezetőinek a munkaerőmegtartás, s a generációk együttműködésének összehangolása. Azonban a lényeges különbség, hogy a tavalyi évhez képest a cégek működése, megrendelés állománya stabilizálódott, s új beruházásokról, fejlesztésekről érkeznek folyamatosan az információk.
Mi a különbség az akadályokat sikeresen és kevésbé sikeresen vevő cégek stratégiája között?
Érezhető, hogy a dinamikusan növekvő partnereink körében az optimista jövőbe mutató tervezés, s már a stabilizáción túllépve a fejlődés célkitűzése áll. Rendszer, illetve folyamatfejlesztések, s új – eddig nem igényelt – pozíciók megnyitása vált fontossá a gyarapodó cégek tekintetében. A recesszió idején ezekre kevésbé vagy egyáltalán nem volt igény, s lehetőség a megnyitásukra, bár a hiányuk már akkor is megfogalmazódott.
A kevésbé ütemesen fejlődő cégekre inkább az optimalizálás jellemző költség és működés tekintetében is, ezt több felmérés visszaigazolja.
Ez mennyire célravezető?
Egyértelmű célkitűzése a vállatoknak a munkatársak megtartása és az az elv, hogy biztonságban érezzék magukat a szervezetnél. Elengedhetetlen követelmény az eredményesség és a hatékonyság. Az idei évben mérhetően több a megbízásunk a minőségi cserés pozíciók területén.
Kivétel nélkül minden iparágra elmondható, hogy kiemelt fontossággal bír a meghatározó munkakörökben, olyan „kulcs” munkatársak alkalmazása, akik szakértői és fejlesztői az adott területnek.
A sokat emlegetett szakemberhiány hogyan befolyásolja a minőségi cseréket?
Talán ez jelenti a legnagyobb kihívást. Mindenki erőn felül koncentrál a megtartásra, főleg a kulcsemberek tekintetében, illetve a másik oldal is jóval megfontoltabb a váltást illetően. A munkaerőpiac ilyen jellegű „belassulása” okozza azt, hogy kevés az önállóan jelentkező szakember az állásokra. Sokszor a korábban könnyebben megoldható pozícióknál is már a direkt keresés és a fejvadászat eszközeit, módszereit kell használni. Ez utóbbi jóval időigényesebb, azonban magas szintű szakértelmet és rugalmasságot kíván. A munkadók leginkább a minőségi cserés és specialista pozíciókban alkalmazzák a direkt keresés és fejvadászat módszereit, s ezzel próbálják megtalálni a tehetségeket a munkakörök elvárásainak megfelelően.

Hogy tudják mégis megszerezni partnereiknek az ilyen szakértőket, vezetőket?
A Jobcapital elég nagy ahhoz, hogy komoly kihívásokat megoldjon, mégis elég kicsi ahhoz, hogy minden problémát személyesen tudjon kezelni.
Az elmúlt években komplex folyamatokat dolgoztunk ki a megvalósíthatóságra, s szakértői csapatunk ezen a területen kimagasló tudással és egyediséggel bír.
Munkaerő-közvetítés vagy Executive Search szolgáltatásainkkal keresünk iparági szakértőket egyes területekre, de specialista, közép – és felsővezetői pozíciók betöltésére is rendszeres a megbízásunk. Előnyünk, hogy szervezetünk méretéből adódóan jóval nagyobb személyes odafigyelést, fókuszt és támogatást tudunk adni partnereinknek. Ez hatékonyabbá és eredményesebbé teszi a toborzást, illetve a minőségi cserékre irányuló igényeket.
Az AI milyen szerepet kap ebben a hatékonyságnövelésben?
A világ minden területén óriási hangsúlyt fektetnek a digitalizációra, amelyben egyik főszereplő kétségkívül az AI. A digitalizációs és automatizáló folyamatok alkalmazásában napról napra nő a szerepe a mesterséges intelligenciának, ezért a munkavállalók és a munkáltatók eszköztárában is hangsúlyosabb szerepet kap.
A kezdeti érdeklődést követően tapasztalható, hogy elérkeztünk arra a szintre, ahol már alap elvárás, hogy kapcsolódó és AI – al támogatható, hatékonyságot növelő munkakörökben képzések induljanak, s szakértői kollégákat képezzenek a cégek.
Erre a munkavállalók oldaláról nyitottságot látunk minden szinten, hiszen ők is tudják, hogy hatalmas potenciál van az AI-ban és azokban az emberekben, akik hatékonyan tudják használni.
Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről itt olvashat: (link)