 Nadalnak elege van © AP |
Ha a sportoló 18 hónapon belül háromszor nem teljesíti ezeket a feltételeket, az felfüggesztést vonhat maga után. „Nem fair ez a fajta zaklatás – mondta a hatszoros Grand Slam-győztes teniszező. – Az ember úgy érzi magát ezek miatt, mintha bűnöző lenne. Még az édesanyám sem tudja, hol vagyok egész nap. De nem kikerülni akarom a dolgot, hiszen én vagyok az első, aki korrekt versenyt szeretne, mindenki számára tiszta feltételekkel.”
„Azonban nem mindig tudni előre, hol leszel holnap, főleg olyan sportágban, mint a tenisz. Olimpiai sport szeretnénk maradni, de ezért nem szeretnénk ilyen árat fizetni.” Múlt héten Andy Murray, a jelenleg első számú brit teniszező nevezte a Nemzetközi Anti-dopping Bizottság (WADA) új intézkedéseit „drákóinak”, miután két hét alatt három ilyen teszten is átesett. De számos sportoló felemelte már a hangját az eljárás miatt.
„Sokan azt mondják ezekre az intézkedésekre, hogy kemények – mondta a BBC Sport-nak David Howman, a WADA elnöke. – De legjobb, ha visszatérünk az alapkérdéshez: akarunk a sportban csalókat, vagy nem?” A kérdés egyszerű, ugyanakkor a válasz is. Ma már a dopping használata szinte követhetetlen, olyan doppingszerekről suttognak, melyeket semmi sem tud kimutatni se most, se később. Főleg, ha belegondolunk, hogy olyan sportok esetében, mint az úszás vagy a futás, melyek hosszú évek alatt szinte semmit sem változtak, az eredmények ugrásszerűen javultak.