Farkas Zoltán: A költészet lapjai
„Magyarnak születni kötelességet jelent” – mondta március 15-ei beszédében a kormányfő, hozzátéve, ha megfeledkezünk erről, Petőfi „megrovóan és fenyegetően magasodik fölénk verseinek felhői közül”.
„Magyarnak születni kötelességet jelent” – mondta március 15-ei beszédében a kormányfő, hozzátéve, ha megfeledkezünk erről, Petőfi „megrovóan és fenyegetően magasodik fölénk verseinek felhői közül”.
Nem lehetetlen az egy számjegyű infláció 2023 végén, ha a nemzetközi energia- és élelmiszerárak tovább csillapodnak, kitart az MNB szigora, és a kormány is felhagy a költekezéssel. Az utóbbi azonban aligha valószínű.
Ha Matolcsy György volt Orbán Viktor jobb keze, most Nagy Márton legalábbis a bal. Kérdés, tudja-e a jobb kéz, mit csinál a bal, bár azt észre kellett vennie, ahogy odacsap. Békülékeny kézfogásra momentán nincs remény.
2022-ben javult ugyan az államadósság GDP-hez viszonyított aránya, összege viszont folyó áron a GDP 12 százalékával ugrott meg, ami a kamatterhek jelentős növekedésével jár.
"Nem hiszek abban, hogy a felmenőink sorstörténeteiért mi is bűnhődünk és azokat továbbörökítjük" - kommentálja első, Zárvatermők kertje című regényét Cser Kovács Ágnes.
Teljes fordulat rajzolódik ki az iparpolitikában és a pénzügyekben is. Felsorolni is nehéz annak kockázatait, hogy az országot akkumulátorgyártó nagyhatalommá akarják tenni.
Magyarország a világ akkutermelésének az élvonalába kerülhet, már csak olyan apróságokat kellene megtudni, hogy közben nő-e az elosztható jövedelem, károsodik-e a környezet, súlyosbodik-e a gazdasági függés, illetve hogy a nagyzási hóbort felülírja-e a gazdasági racionalitást. Ez a HVG hetilap ajánlója.
A Fitch még csak kilátásba helyezte, az S&P leminősítette a magyar állampapírokat – épp amikor a forint árfolyama erősödni tudott.
A vágtató infláció elleni védelem lényegében abban merül ki, hogy négyszer annyi pénz megy a háztartások energiaszámlájának támogatására, mint amennyit a nyáron betervezett a kormány. És hiába zúdít példátlan adócunamit az üzleti szektorra, a költségvetés hiánya hatalmasat nő.
Európa leggyorsabb inflációja úgy jött össze, hogy a globális tényezőket a kormányzati döntések nemhogy tompították volna, még fel is erősítették.
Félő, hogy mi, adófizetők közösen fizetjük meg az Orbán-kormány nehezen értelmezhető Vodafone-bevásárlásának az árát.
Tizenkét éve nem vett fel olyan drágán hitelt az állam, mint az év elején, amikor több mint négymilliárd dollárnyi kötvényt bocsátott ki egyetlen nap alatt. A pénzt részben a költségvetési hiány finanszírozására, részben lejáró adósságok visszafizetésére költi. Az adófizetők érdekei kevéssé fontosak.
Az életének 88. évében elhunyt Bölcs István a magyarországi média rövid, de annál fényesebb időszakának egyik legkiválóbb rádiósa volt, amikor teljes volt a szabadság, amikor a műsorok hangvételét, arculatát, mondhatni: esztétikáját a felelős vezető és csapata határozta meg, ma már elképzelhetetlen méretű hallgatói támogatással a háta mögött.
Legyen inkább magas, elhúzódó infláció, mint recesszió – ez az üzenete a 2023-as büdzsé rendeleti módosításának. Amelynek fő nyertese maga az állam, miközben soha nem látott összegbe kerül a rezsicsökkentés nevű rögeszme látszatának az óvása.
Hat recesszió hozott eddig buktatót a magyar gazdaság fejlődésében a rendszerváltás óta, és jövőre könnyen beüthet a hetedik. A visszaeséseket részben külső körülmények okozták, de a túlzott kormányzati költekezés, a vele járó eladósodás is többször megtörte a lendületet.
Az állami intézmények számai módszertani eltérések miatt különböznek, de egyik sem olyan pontos, mint a vásárlói módszertan, amely az árcédulákra nézve lövi be a drágulás mértékét.
A vásárlók a szívükhöz kapnak az árak láttán, és gyakran nem értik, miért is van ekkora drágulás - Heiszler Gabriella, a Spar Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója alaposan összefoglalja, amit erről tudni kell. Interjú.
Amíg Matolcsy az öndicséret kómájából fel nem ébred, és saját tetteivel nem néz szembe, sajnálatos módon akkor sincs igaza, ha netán igaza van. Vélemény.
Mi a jobb, ha Magyarország megkapja a neki két éve megítélt uniós támogatásokat, és ezzel a miniszterelnök megerősödve kerül ki Brüsszellel szembeni háborújából, vagy ha egyetlen eurónyi ingyenes uniós forráshoz sem jut hozzá, és emiatt tovább kopik a Fidesz népszerűsége?
A Brüsszel elleni háborúzással Orbán Viktor épp akkor veszítheti el az uniós pénzek jelentős részét, amikor az országnak a legnagyobb szüksége lenne az eurómilliárdokra. A felfüggesztett támogatásokat csak drágán és átmenetileg lehet devizahitelekkel pótolni.