Orbán a kanyarban akart előzni. De sikerült?
Hat recesszió hozott eddig buktatót a magyar gazdaság fejlődésében a rendszerváltás óta, és jövőre könnyen beüthet a hetedik. A visszaeséseket részben külső körülmények okozták, de a túlzott kormányzati költekezés, a vele járó eladósodás is többször megtörte a lendületet.
Harminchárom év alatt sem sikerült megduplázni a magyar hazai összterméket, holott egy-egy ázsiai kistigrisnek ehhez tíz esztendő is elegendő volt. Utóbbihoz átlagosan évi 7 százalékos növekedésre volna szükség, ám ennek a harmada sem jött össze.
Némi vigaszt jelent, hogy Európában aligha lehetne Hongkong, Szingapúr, Dél-Korea vagy Tajvan teljesítményét megismételni, bár a közgazdasági álmodozások tartományába ez is belefér. Először Matolcsy György készített tetszetős pályarajzot ahhoz, hogyan zárkózik fel 1998 után évi 7 százalékos növekedéssel a magyar gazdaság Európa élmezőnyéhez. A Fidesz egyik programírójaként azt fejtegette, hogy évi 3 százalékos növekedés leszakadással jár, 5 százalékossal csak egy emberöltő alatt lehet a felére csökkenteni a távolságot, ennél is gyorsabb tempóra lenne szükség.
„Jól jönne egy időre a kistigrissé válás tíz százalék feletti növekedési ütemmel” – írta A jövő választása című programban Matolcsy.