Gergely Márton: Április bolondja
Szubjektív lapajánló.
Szubjektív lapajánló.
A kampány unalmas volt, a koalícióalakítás annál izgalmasabb lesz Berlinben. A sokáig leírt szociáldemokrata párt ugyan győzni tudott, de a kereszténydemokraták sem zuhantak akkorát, hogy ne akarnának a második helyről kormányt alakítani. A németek bebizonyították: szélsőségesek nélkül is létezhet alapvető változás.
Egy tekintetben biztosan előnybe kerültek az ellenzéki szavazók az előválasztással: ők legalább maguk választhatják ki, kit küldenek csatába.
Ez a HVG hetilap ajánlója.
Nincs kétség afelől, mi a valódi gyerekvédelem: megszüntetni a Föld túlterhelését, és minimalizálni a károkat, amiket az eddigi életmód immár visszafordíthatatlanul okozott. Mert azért aligha fognak 20-30 év múlva köszönetet mondani a mai gyerekek, amiért a melegséggel később találkoztak életükben, mint az elviselhetetlen forrósággal.
A Fidesz csak nehezen halad egy új európai pártcsalád építésével. Donald Tusk lelépésével viszont változhat a viszonya az otthagyott Európai Néppárttal, és egy régi ajánlat akár újra vonzóvá is válhat.
Az Orbán-féle előadás legbeszédesebb része nem az volt, ami elhangzott, hanem ami kimaradt. Nem kért az újságosnál Magyar Nemzetet, Magyar Hírlapot, Figyelőt, Mandinert, Magyar Demokratát, Szabad Földet. Tudja, hogy azok nem szabadok.
Hogy kinek a szellemi terméke Hatvanpuszta újjáélesztése, azt az építészeti stílusról, illetve a beruházó döntéseit vezető szándékról lehet leolvasni. Amit Alcsútdoboz határában láthatunk, azt nevezhetjük az Orbán-barokk egyik csúcsteljesítményének.
A család olyan emberek közössége, akiket vérségi vagy szerelmi kapcsolat tart össze. Egy része tehát sorsszerű, egy része pedig szabadon megválasztható – és megköveteli tőlünk, hogy azokat is elfogadjuk, akiket nem mi választottunk, akiket mi nem választottunk volna. Hogy egy kormány a családokat állítja középpontba, helyes döntés. Hogy kiszemezgeti közülük azokat, akiket családnak tekint, és azokat, akiktől ezt az összetartozást megvonja, az viszont roncsolja a társadalmat.
Logikusnak tűnő magyarázattal állt elő a magyar kormánysajtóban kérdéseiért megtámadott Franziska Tschinderle szerzőtársa, miért kreált ekkora botrányt a Fidesz egy újságírói megkeresésből. A néppárti kiválás miatt ideges a magyar kormánypárt – állítja Siobhan Geets.
Orbán Viktor önmagát akadályozza az európai pártalapításnál. Nemcsak egójával kell megküzdenie, hanem kormányfői érdekei is ellentmondanak a nagyratörő terveknek.
A kedden kirúgott Petry Zsoltnak tudnia kellett, klubja milyen értékeket képvisel, már csak azért is, mert korábban ő is kiállt mellettük. A Hertha döntésének mégis rossz üzenete van. Vélemény.
Aki az életeket menti, az a miniszterelnök – így foglalta össze Orbán Viktor mindazt, amit a járványkezelésből magára vállal. A halálozásért Brüsszel, a DK és az egyén a felelős, teszi hozzá a kormánypropaganda. Orbán az oltásügyből is migránskérdést teremtett.
Ez a HVG hetilap ajánlója.
A nyugati szövetségi rendszer gyengülése utat nyitott a potyautasoknak, ahogy Orbán Krisztián közgazdász nevezi azokat a szereplőket, akik a hatalmi tömbök közt egyensúlyoznak, és igyekeznek a zavaros helyzetből a legtöbb hasznot húzni. A körön kívül pedig ott vannak az egész rendszer lerombolásában érdekelt provokátorok. Mit jelent ez a vakcinákért folytatott globális versenyben?
Amilyen hosszan húzódott a válás, olyan hirtelen ért véget a Fidesz pályája az Európai Néppárt frakciójában. Orbán Viktor eddig rombolhatott, most építkeznie kéne.
Mark Zuckerberg lépéskényszerbe került, túl sok nemzeti kormány veszélyezteti birodalmát. Magyarországon a jelek szerint két célja van: nem keresztezni a hírhamisítást nagyiparban űző hatalom útját, de a nyugati nyilvánosság felé mégis igazolni, hogy cselekednek.
Sok víz lefolyhat még a brüsszeli ereszcsatornán, mire a Fidesz felfüggesztett néppárti tagságáról végső döntés születik. A szerdai döntés ugyanis a frakcióból való kilépésről határozott csak, a nagyobb kérdést függőben hagyta. Orbán Viktor számára kedvező lehet, hogy a döntő szóval bíró németek késő őszre szülhetik meg álláspontjukat.
Ez az e heti HVG ajánlója.