Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Gyökeres szervezeti átalakítást hajtana végre még az idén az MSZP új országos vezetése. Ennek részeként irodákat szüntethetnek meg és költöztethetnek új helyre, Tóbiás József információink szerint drasztikusan megváltoztatná a párt költségvetésének Budapest-vidék arányát is.
„Van olyan település, ahol létezik ugyan MSZP-szervezet, de nemhogy odáig nem jutottak el az idei két választáson (a parlamenti, és a helyhatóságin, az EP-választás listás volt – a szerk.), hogy jelöltet indítsanak, hanem még támogatni sem támogattak senkit. Ez egyszerűen példátlan” – így dohogott egy szocialista vezető a párt működésével kapcsolatban egy, az önkormányzati választásokat értékelő beszélgetésen.
Az MSZP-ben a rendkívül alacsony várakozások miatt (Bokros Lajos érje el legalább Horváth Csaba négy évvel ezelőtti eredményét Budapesten, országosan pedig ne essenek legalább vissza) korántsem alakult ki olyan válsághangulat, mint a tavaszi parlamenti, illetve EP-választások után, főleg, hogy az MSZP kétségtelenül a legerősebb baloldali ellenzéki párt maradt, a DK, és az Együtt-PM meg sem tudta közelíteni ezúttal eredményüket. A következő időszakot így viszonylag nyugodtabb hangulatban várhatják a szocialisták, a párt vezetéséből többen úgy nyilatkoztak lapunknak, ha csak valami váratlan nem történik, akkor a nyár elején, a kongresszuson megválasztott új elnökség és Tóbiás József kitölti kétéves mandátumát. (A budapesti pártvezetést illetően ez már annyira nem biztos, bár úgy tudjuk, a Bokros Lajos támogatása körüli nyílt ellentét okozta feszültség az országos és a budapesti elnökség között az elmúlt napokban jelentősen enyhült.)
Áramvonalasítanak
Ebben a helyzetben pedig – egy befolyásos MSZP-vezető szerint – az új pártvezetés első dolga a párt szervezeti átalakítása lesz, méghozzá a következő hetekben. Év végéig már szeretnék is kialakítani az új pártszerkezetet. A változásokat egy forrásunk szerint két dolog kényszerítette ki: az új választási rendszerhez nem igazodott korábban a párt megfelelően, másrészt – ezt a megyei közgyűlések eredményei, ahol az MSZP harmadik helyre szorult vissza a Jobbik mögé, világosan mutatják – a kistelepüléseken, a falvakban „elfogytak” a szocialisták.
„Jelenleg a működési költségeink 80 százalékát a budapesti központ fenntartása adja, a teljes vidéki hálózatunk osztozik a maradék húszon. Ezt az arányt pont az ellenkezőjére kell fordítani” – mondta a már idézett MSZP-s vezető, érzékeltetve, hogy milyen komoly változások jöhetnek. Ennek jegyében próbál a párt megszabadulni a drága és jelenleg túlméretes Jókai utcai székháztól, és emiatt volt leépítés a központi pártapparátusban. A párt vidéki hálózatában ellenben bővülés jön, információink szerint jelenleg 103 fizetett alkalmazott van, hozzájuk újak fognak csatlakozni.
A legfontosabb szerkezeti változás, hogy az MSZP-ben is bevezetik a választókerületi felelősi rendszert (mint az a Fideszben már működik), vagyis a 106 egyéni választókerületnek meglesz a maga vezetője. Ezzel párhuzamosan az MSZP-ben hagyományosan erős középvezetői szint, a megyei elnöki ugyanakkor megmarad, sőt, a megyei elnököknek fontos szerepe lesz a választókerületi vezetők kiválasztásában, az egyes megyékben dolgozó választókerületi felelősök munkájának összehangolásában is.
A választókerületek ugyanakkor nagy önállóságot kapnak majd helyi tevékenységükben, így a gazdálkodásban is. Erre mondta azt némi iróniával egy MSZP-s forrásunk, hogy lehet ugyan az „MSZP fideszesítéséről” beszélni, de akkor ez a 90-es évek elejének Fidesze lesz, ahol a helyi szervezetek szintén komoly önállóságot élveztek még. Bevezetik ugyanakkor a „feladatfinanszírozást” is, vagyis a normatív támogatások helyett inkább konkrét programokra, feladatokra adnának pénzt.
Ahol csak lehet
A cél ugyanakkor, hogy minél több településen jelen legyen az MSZP. „Ha nem is kell minden faluban irodát, alapszervezetet tartani, de legyen egy olyan, helyben meghatározó ember, akinek a szavára odafigyelnek, és akiről tudják, hogy MSZP-s, és ez az ember rendszeresen legyen elérhető a helyiek számára. Akár egy kocsmában is” – mondta forrásunk. Ezzel együtt megvizsgálják, hogy lehet-e spórolni az irodahálózaton, de ez vidéken nem irodamegszüntetéseket jelent majd, az viszont elképzelhető, hogy ahol lehet, kisebb, olcsóbban fenntartható irodákba költöztetik a munkatársakat.
Bár a pártvezetés továbbra sem akar a helyi emberek kiválasztásába beleszólni, számon kérni viszont a központi elnökség (is) fog. Az elvárás minden helyi szervezet felé, hogy évente legalább két olyan programot (fórumot, falunapot, majálist stb.) szervezzen, ahol az adott településen élő MSZP-sekkel, a térség országgyűlési képviselőjével közvetlenül találkozhatnak az érdeklődők. „Nem szólunk bele a helyi személyi ügyekbe, de mi fogjuk jelezni, ha valakivel nem leszünk elégedettek” – mondta forrásunk.
A szervezeti kérdések mellett információink szerint többek között a párthoz közel álló, azzal rendszeresen kommunikáló értelmiségi hátország tagjaiban is komoly vérfrissítés készül, az eddigi liberális(abb) közgazdászok helyett például vállaltan baloldali, globalizációkritikus véleményformálók is feltűnhetnek a közeljövőben – a pártvezetés szándéka szerint.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.