Tetszett a cikk?

Nem az orosz tél, nem az éhség, nem Kutuzov legényei, hanem a bolhák és a tetvek gyűrték le Napóleon hadseregét az 1812-es oroszországi hadjáraton – állítják francia kutatók.

Napoleon, bolha és tetű.
Az utóbbiak győztek bilológiai
fegyverekkel
Tézisüket arra a tömegsírra alapozzák, amelyet a litván fővárosban, Vilniusban tártak fel – Moszkvától 800 kilométerre nyugatra –, és amelybe Napóleon több száz katonáját temették. Az emberi maradványok, a ruhák, a bennük lévő bolha- és tetűmaradványok és a talaj vizsgálata alapján a katonák 30 százalékával Borellia recurrentis baktérium okozta láz végzett, a baktériumokat pedig a vérszívók terjesztették.

Hasonló lázzal küszködtek egyébként az I. világháború katonái a nyugati fronton, és az ott gondokat okozó kórokozó baktériumokat (Bartonella qiuntanát, Rickettsia prowazekit) szintén megtalálták a vilniusi tömegsírban, amelyet még 2001-ben tártak fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

A legjobb tetűpásztorok

Régóta ismert, hogy a hangyák és a levéltetvek sokhelyütt együtt élnek, de orosz tudósok szerint a hangyacsaládon belüli munkamegosztástól függ, hogy a hangyák hogyan bánnak a tetvekkel, s hogy a legjobb tetű-pásztorok a vörös erdei hangyák.

Panoráma Tech

A gleccserbolha mentheti meg a transzplantáltakat

Kanadai kutatók a tartósan fagypont alatt élő hóbolha vagy gleccserbolha (Desoria glacialis) anyagcseréjét tanulmányozva egy eddig ismeretlen, magasabb hőmérsékleten elbomló fagyálló fehérjét fedeztek fel. Mivel az anyag testhőmérsékleten maradéktalanul elbomlik, transzplantálásra váró szerveket vagy élelmiszereket lehetne vele preparálni és fagyásveszély nélkül alacsonyabb hőmérsékleten tárolni, hogy hosszabb ideig elálljanak.