Átprogramoznák a maláriát okozó szúnyogokat

A szúnyogok "megjavításával" meggátolható a malária terjedése - vélik a brit University of Bath kutatói.

  • MTI MTI
Átprogramoznák a maláriát okozó szúnyogokat

A malária, ismertebb nevén mocsárláz, avagy váltóláz, a világ egyik „legvérszomjasabb" megbetegedése, amely évente egymillió áldozatot szed. Az angol tudósok az igen elterjedt Wolbachia baktérium segítségével javasolják meggátolni a járvány terjedését.

A kutatók oly módon kívánják "átprogramozni" a baktériumot, hogy a fertőzött moszkitók képtelenné váljanak a Plasmodium, azaz a malária kórokozójának továbbadására.

Ha a baktériumot arra "programozzák be", hogy gátolja meg a malária kórokozójának átadását, biztonságos szúnyogok jönnek a világra. A továbbiakban a biztonságos szúnyogok kizárólag hasonszőrű, azaz a baktériummal fertőzött egyedekkel párosodva lesznek képesek az utódnemzésre, s további "maláriamentes" szúnyogoknak adnak életet.

A kutatást irányító Ben Heath professzor szerint azonban nem sikerült tisztázni, hogy hogyan lép kölcsönhatásba a baktérium génállománya a maláriaszúnyogok szervezetével, így pedig nehéz eredményeket produkálni.

Pierre Guillett, a WHO Globális maláriaellenes programjának résztvevője ugyan kiválónak tartja az elméletet, ám óvja a tudósokat a túlzott optimizmustól. Véleménye szerint ugyanis a szúnyogok kiválóan alkalmazkodnak a környezetváltozáshoz, s történetük során a természetes kiválasztódás számtalan formáján mentek keresztül - olvasható a Membrana című orosz hírportálon.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.