20 dolog, amit nem tudtunk tavaly
A BBC munkatársai által összeállított százas listán olyan felfedezések szerepelnek, amelyek alapjaiban megváltoztathatják a számítástechnika, az orvoslás és a tudomány alapjait. Esetleg csak szimplán érdekesek. A listából készült válogatásunk.
1. Idén tetőzik a blog-láz
ez a szám növekedni fog
A Gartner elemzőcég szerint 2007-ben éri el a csúcsát az online naplók használatának mértéke. A cég szakemberei szerint az év közepe tájékán az aktív blogok száma mintegy százmillió környékén éri el egyensúlyi szintjét. A felmérések szerint a világon már legalább 200 millió online naplót hagytak magukra tulajdonosaik, mert már nem volt kedvük folytatni az írást. 2006 novemberében a blogokra szakosodott keresőcég, a Technorati jelentése szerint minden nap százezerrel gyarapszik az online naplók száma, s napi 1,3 millió bejegyzés születik világszerte.
2. 15,4 trillió számítást végez Nagy-Britannia leggyorsabb szuperszámítógépe
A Warringtonba telepített HPCx nevű komputer sebességét a lebegőpontos műveletek elvégzésének mértékegységében mérve 15,4 teraflopban állapították meg. Ez annyit tesz, hogy a masina másodpercenként 15,4 trillió kalkulációt képes elvégezni. Annak érdekében, hogy az IBM által épített négy éves számítógép képes legyen ekkora teljesítményre, a tavalyi év során nem kevesebb mint 1200 új processzorral bővítették. A gépen az óceánok áramlataitól a sejtek működéséig számos szimulációt végeznek, s a felújítás után még összetettebb műveletek kiszámítása is lehetségessé válik. Bár a HPCx 2002-ben a világ 10 leggyorsabb szuperszámítógépe közé tartozott, mára – egy 2004-es felújítás ellenére – az 59. helyre csúszott vissza az 500 leggyorsabb gép listáján.
3. Az online vásárlók legfeljebb négy másodpercet várnak egy weboldalra
Egy, az Akamai nevű IT-cég által készített felmérés szerint a megkérdezettek 75 százaléka bezárja a böngészőablakot, ha az általuk felkeresett honlap letöltésére négy másodpercnél többet kell várnia, s nagy valószínűséggel többé nem tér vissza a szóban forgó weboldalra. A tanulmány szerint az online vásárlók a magas árak és kiszállítási díjak után a lassan betöltődő oldalakat jelölték meg, mint a legnegatívabb tényezőket az online vásárlás során. A rendszeresen interneten vásárlók fele a legkritikusabb hibának minősítette a lassúságot.
4. A kórházi számítógépek billentyűzeteinek negyedén megtalálható az MRSA-kórokozó
Egy kutatás kimutatta, hogy a húsevő baktériumnak is nevezett, penicillin-rezisztens kórokozó – amely csak Nagy-Britanniában 5000 ember haláláért felelős éves szinten – a számítógépes billentyűzetek egynegyedén megtalálható, így tehát az egészségügyi intézményekben üzemelő PC-k is érintettek. A nehezen tisztítható, fertőtleníthető klaviatúrák helyett ezért egy brit egészségügyi alapítvány olyan lapos, könnyen tisztítható billentyűzeteket kezdett tesztelni, amely legalább tíz százalékkal csökkentheti az MRSA-kórokozó előfordulását. A billentyűzetet szilikonborítással is ellátták, hogy még jobban megnehezítsék a baktérium dolgát. A kutatók felhívták a figyelmet, hogy a lapos billentyűzetek napi kétszeri tisztításával a kórokozók 70 százaléka eltávolítható a felületről.
5. Minden nyolcadik amerikai internetfüggő
Az amerikai Stanford egyetem telefonos felmérése szerint 100-ból több mint 8 emberen az internetfüggőség jelei mutatkoznak. A kutatás során 2513 válaszadót kérdeztek meg, s több mint 8 százalékuk azt mondta, hogy akár élettársa, párja előtt is titkolja, ha internetezik. A tipikus internetfüggő a tanulmány szerint a harmincas éveiben járó, egyetemi végzettségű fehér férfi, aki hetente több mint 30 órát tölt „nem szükségszerű” számítógéphasználattal. Egy 1999-es felmérés szerint - amelyben több mint 18 000 internetezőt kérdeztek meg – hét évvel ezelőtt ez az arány csupán 5,7 százalék volt. A problémát világszerte felismerték, s egyre-másra nyílnak az függőséget kezelő klinikák, 2005-ben Pekingben is nyitottak egy ilyen intézményt.
6. A repülőgépkatasztrófák 90 százalékának vannak túlélői
Bár sokan félnek a repüléstől, az alábbi adat bizonyára nyugtatólag hat: 1983 és 2000 között csak az Egyesült Államok területén 568 légiszerencsétlenség történt. A gépek fedélzetein összesen 53 487 ember utazott, s ebből 51 207-en túlélték az eseteket. Ma már a technika fejlődésének köszönhetően a lezuhanó gépek 90 százalékán találnak túlélőket. A University of Greenwich egyik kutatója, Ed Galea több mint 2000 túlélővel készített interjút, s a beszélgetések kielemzése után arra jutott, hogy a legtöbbjük életét a pontosan betartott biztonsági előírások és a nyugalmuk megőrzése mentette meg. A kutatásból kiderül, hogy az emberek vészhelyzetben hajlamosak a repülőgépek biztonsági övein a nyitógombot keresni, pedig a gépkocsiktól eltérően a repülőkön az öv csatjával lehet megoldani a szorítást. Az utasok a megfelelő pózban - lábak közé hajtott fej – biztosíthatják, hogy a fejük ne csapódjon az előttük lévő ülésnek, az előrehajlás pedig az ostorcsapás-szerű gerinc-, és nyaksérülésektől véd.
7. Egy átlagos tehén napi 400 liter metángázt ereget ki egyetlen nap alatt
A klímakutatók arra figyelmeztettek, hogy a tehenek bélgázkibocsátását valamilyen módon ellenőrzés alá kellene vonni, ugyanis jelentősen hozzájárulnak a globális felmelegedéshez. Egyetlen tehén közel félezer liternyi metángázt bocsát a levegőbe, amely az atmoszférába felemelkedve elősegíti az ózonpajzs elvékonyodását, ezáltal elősegítve a globális felmelegedést.
8. Napi egy zacskó chips elfogyasztása olyan, mintha évi öt liter sütőolajat innánk
A British Heart Foundation tanulmánya szerint komoly veszélynek teszik ki magukat aozk a gyerekek, akik napi legalább egy zacskó burgonyaszirmot fogyasztanak el. Ezzel ugyanis jelentős mennyiségű zsíradékot juttatnak be a szervezetükbe. Egy 35 grammos zacskóban két és fél kanál sütőolaj található, egy 50 grammosban már több mint három. Csak Nagy-Britanniában három percenként nem kevesebb, mint egy tonna chipset fogyasztanak. Ennyi burgonyaszirom annyi olajat tartalmaz, hogy egy nap leforgása alatt 43 másodpercenként lehetne megtölteni vele egy telefonfülkét, s 14 óránként egy olimpiai méretű úszómedencét. A felfedezés kapcsán a brit alapítvány egy Food4Thought elnevezésű kampányt indított, annak érdekében, hogy kimutassák a gyakran fogyasztott élelmiszerek káros zsír-, só-, és cukortartalmát.
9. Több mint egy trilliárd számításra lesz képes a legújabb szuperszámítógép
Az IBM által tervezett Roadrunner – Gyalogkakukk – nevet viselő gép négyszer olyan gyors lesz, mint a – szintén a kék óriás által konstruált – BlueGene/L. A masina részben hagyományos processzorokat, részben pedig a Sony PlayStation 3 nevű játékkonzol számára kifejlesztett, úgynevezett Cell chip tartalmaz majd. A Roadrunnert az Új-Mexikó-i Los Alamos National Laboratory-ban állítják majd üzembe. A gép sebességét már nem mega-, vagy gigaflopban, hanem petafloban mérik majd. Egy petaflop-os sebességgel egy komputer másodpercenként ezer trillió kalkuláció elvégzésére képes. A Roadrunner csúcssebessége 1,6 petaflop lesz, ezt 16 000 hagyományos, és 16 000 Cell processzor teszi majd lehetővé.
10. A tévézés fájdalomcsillapítóként hat a gyerekekre
A sienai egyetem kutató 69 7-12 éves gyerek fájdalomszintjét vizsgálta vérvétel közben. A tudósok különböző módszerekkel igyekeztek elvonni a gyerekek figyelmét a szúrás ideje alatt. Az egyik csoportnak az édesanyjára bízták a feladatot, a másik csoporttal rajzfilmet nézettek, míg a kontrollcsoport semmiféle elterelést nem kapott. Az eredmények értékelése után kiderült, hogy a tévézők számoltak be a legkisebb fájdalomról. Dr. Carlo Bellieni vezető kutató szerint lehetséges, hogy a televízió egyszerűen elterelte a gyerekek figyelmét, azonban elképzelhető, hogy az általa okozott örömérzet endorfinokat szabadított fel, amelyek természetes fájdalomcsillapítóként hatnak.
George W. Bush indiai látogatása idején az USA első embere az egyik legelegánsabb hotelben szállt meg. Az amerikai titkosszolgálat 17 bombakereső kutyája hasonló fejedelmi ellátásban részesült egy másik felsőkategóriás szállodában. A németjuhászokból és labradorokból álló kutyás egység szobái éjszakánként több mint 200 dollárba kerültek. Az ebeknek egyébként kétlábú bajtársaikhoz hasonló rangjuk van őrmestertől hadnagyig. A szálloda személyzetét utasították, hogy a kutyákat rangjuk szerint kezeljék és szólítsák meg.
11. Az amerikai elnök biztonságát felügyelő bombakereső kutyákat ötcsillagos szállodában helyezik el
George W. Bush indiai látogatása idején az USA első embere az egyik legelegánsabb hotelben szállt meg. Az amerikai titkosszolgálat 17 bombakereső kutyája hasonló fejedelmi ellátásban részesült egy másik felsőkategóriás szállodában. A németjuhászokból és labradorokból álló kutyás egység szobái éjszakánként több mint 200 dollárba kerültek. Az ebeknek egyébként kétlábú bajtársaikhoz hasonló rangjuk van őrmestertől hadnagyig. A szálloda személyzetét utasították, hogy a kutyákat rangjuk szerint kezeljék és szólítsák meg.
12. A Mission Impossible című sorozatból leste el a CIA a kémkedés trükkjeit
A kémfilmek és kémsorozatok mindig is nagy hatással voltak a titkosszolgálatokra és a különleges ügynököket foglalkoztató szervezetekre. A CIA szakértői a hollywoodi látványgurukkal egyeztettek a Mission Impossible című sorozat egyes epizódjairól, s az iránt érdeklődtek, hogy az egyes epizódokban látható különleges tárgyak a valóságban megvalósíthatóak-e. A maszkmesterek is keresett szakemberek a titkosszolgálatok háza táján. John Chambers, aki a Majmok bolygója című film jelmezeit készítette, korábban Laoszban dolgozott, s az ott tevékenykedő ügynökök álcázásért felelt. Antonio Mendez, a CIA korábbi maszkmestere pedig egy álláshirdetésre jelentkezve jött rá, hogy a hírszerzésnek kell majd dolgoznia.
13. Ha edzés közben az izmainkra gondolunk, jobban erősödünk
A Hull University kutatói 30 emberrel végeztek el egy vizsgálatot. Bicepszgyakorlatokat végeztettek velük, s arra kérték őket, hogy közben erősen koncentráljanak a munkára, amelyet az izmaik végeznek. A tudósok azt tapasztalták, hogy ezáltal jobb eredményeket érhetnek el. Az izmokat az is stimulálta, – igaz, csupán csekély mértékben - ha az alanyoknak pusztán el kellett magukat képzelniük, miközben súlyt emelnek. Dr. David Marchant kutató felhívta a figyelmet arra, hogy labdarúgóknál, különösen tizenegyes rúgás esetében azonban ez a módszer nem szerencsés, ugyanis ilyenkor jellemzően nagyobb erővel indítják útnak a labdát, s nem feltétlenül a megfelelő eredményt érik el.
14. Izlandon a legelterjedtebb a szélessávú internet
Az OECD felmérése szerint bár továbbra is az Egyesült Államokban él a legtöbb szélessávú internet felhasználó, a lakosság arányában a szigetország vezet. Az USÁ-ban 49 millió felhasználó él, azonban Izlandon a teljes lakosság 26,7 százaléka fér hozzá a szélessávhoz. A listán a másodk Dél-Korea 25,4 százalékkal, Hollandia pedig a bronzérmes 25,3 millióval. Az OECD-országokban 2005 decembere óta 136 millióról 158 millióra emelkedett a felhasználók száma. Japánban él az USA után a második legtöbb szélessávú felhasználó, szám szerint 22,5, s itt él a világ legtöbb olyan előfizetője – 4,5 millió - akinek a lakásában már üvegszálas kábel található.
15. Az emberiség előszőr az 1930-as években találkozott a HIV vírussal
A kutatók úgy gondolták, hogy egy csimpánzoknál ismeretes tünetegyüttes, a SIVcpz (Simian Immunodeficiency Virus from chimps) volt a HIV forrása, ezt azonban csupán néhány fogságban élő állatban találták meg. A 2006-os év során egy nemzetközi kutatócsapat felfedezett egy SIVcpz vírust hordozó, természetes körülmények között élő csimpánzkolóniát. Az elmélet szerint a csimpánzokat kereső vadászok fertőződhettek meg először. A kutatócsoportnak a Science magazinban megjelent beszámolója szerint az első eseteket 1930-ban a kongói Kinshasában látták. A tünetek különbözősége, s az esetek ritkasága miatt azonban a kutatók érthetőnek nevezték, hogy a HIV elnevezésére 50 évet kellett várni.
16. A zene enyhíti a krónikus fájdalmat
Amerikai kutatók 60, évek óta krónikus fájdalomtól szenvedő páciensen tesztelték a zene jótékony hatását. A muzsika hangjai 21 százalékkal enyhítették a fájdalomszintjüket, s 25 százalékkal a krónikus fájdalomhoz kapcsolódó depressziójukat. A kontrollcsoport nem számolhatott be ilyen változásról. A zenehallgatás jótékony hatásai már korábban is ismertek voltak. Egy korábbi tanulmány szerint lefekvés előtt 45 perc nyugtató zene hallgatása jelentősen javítja az alvás minőségét.
17. Butánban a lakosság boldogságára alapozzák a politikát
Az ázsiai országban a politikai döntéseket nemcsak az alapján hozzák meg, hogy milyen hatással lesznek a GDP-re, hanem figyelembe vesznek egy GNH nevű mutatót is, amely a Gross National Happyness (Nemzeti boldogság összmutató) rövidítése. Ennek értelmében Bután fővárosában, Thimpuban nincsenek óriásplakátok és reklámok, a városi tanács még a legnagyobb üdítőgyártók ostromának is ellenállt. Butánban a világban utolsóként vezették be a televíziót, erre 1999-ig kellett várni. Nemrégiben betiltották az MTV-t, illetve azokat a csatornákat, amelyeken birkózást közvetítettek, mert úgy ítélték meg, hogy ezek kevéssé járulnak hozzá a lakosság boldogságához.
18. Donald Rumsfeld volt az USA legfiatalabb, egyben legidősebb védelmi minisztere
A Bush-kormány védelmi minisztere elsőként Gerald Ford kabinetjében töltötte be posztját 1975 és 1977 között. Az iraki háború eredményeként lemondó Rumsfeldet erős kritikák érték, amikor 2004-ben beismerte, hogy egy, az aláírását sokszorosító gépet használt, hogy aláírja a háborúban elesett katonák családjainak címzett részvéttáviratokat.
19. Az apák határozzák meg gyermekük magasságát, az anyák a súlyát
A brit Royal Devon és Exeter kórházak kutatásaiból kiderürlt, hogy az apák testalkatából leendő gyermekük magasságára, miíg édesanyjukéból a babák testének zsírtartalmára lehet következtetni. Egy elhízott édesapa a kutatás szerint nincs hatással a gyerek testsúlyára, azonban az édesanyák túlsúlya komoly hatással lehet a gyermekre. A kutatók ezt többek között annak tulajdonítják, hogy a túlsúlyos kismamák vércukorszintje jóval magasabb, mint az átlagos testsúlyúaknál.
20. 200 éves magokból még sarjadzik növény
A brit Királyi Botanikus Kert által fenntartott Millenium Seed Bank kutatói életet leheltek háromféle magba, amelyeket egy holland kereskedőhajó hozott a szigetországba Dél-Afrikából 1803-ban. A magvakat a brit Nemzeti Levéltárban találták egy régi jegyzetfüzet lapjai között. A növényeket egyelőre még nem azonosították, az egyikről azt gyanítják, hogy valamilyen zöldségféle, egy másikról azt feltételezik, hogy valamilyen akácféleség lehet. Korábban amerikai kutatóknak sikerült 500 éves lótuszmagvakat életre kelteni, s nemrégiben egy izraeli csapat azt állítótta, hogy egy 2000 éves magból növesztettek datolyapálmát.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Csuklás elleni végbélmasszázs kapta az orvosi Ig-Nobelt
Miért nem kapnak a harkályok fejfájást? Jó-e a végbélmasszázs csuklás ellen? Tényleg odavannak-e a ganajtúró bogarak menüjükért, vagy válogatósak? Ehhez hasonló fontos kérdésekre keresték a választ a tudományos világ legviccesebb díjának, az Ig-Nobelnek az idei díjazottjai.
Ember és szarvasmarha kimérát hoznának létre brit tudósok
A Newcastle University és a londoni Kings College kutatói három évre szóló engedélyért folyamodtak, amely lehetővé teszi számukra emberi és szarvasmarha DNS fúziójából származó embriók létrehozását.