Cukorral üzemelő akkumulátort fejlesztettek ki

A Saint Louis University kutatói olyan telepeket fejlesztettek ki, amelyek bármilyen cukros oldattal – akár egyszerű limonádéval is – működik, sőt, akár négyszer hosszabb ideig is üzemel a lítium-ion akkumulátoroknál.

  • hvg.hu hvg.hu
Cukorral üzemelő akkumulátort fejlesztettek ki

A Live Science-ben megjelent beszámoló szerint az új elemekben a tudósok a természetből átvett enzimeket alkalmaznak, amelyek töltéseket vesznek át a cukormolekuláktól, hogy egy üzemanyagcellához hasonló egységben áramot termeljenek.

A kutatók egy postai bélyeg méretű akkumulátorral – amelyet cukros üdítőitallal hajtottak meg – sikeresen üzemeltettek egy kézi számológépet.

„A kísérlet megmutatta, hogy megújuló üzemanyagokat közvetlenül szobahőmérsékleten használva jóval hatékonyabb elemeket tudunk készíteni, mint a fémalapú változatok” – nyilatkozta az ITWire.com weboldalnak a kutatást vezető Shelley Minteer a Saint Louis University elektrokémiai szakértője.

A folyamat során a cukor a levegővel lép reakcióba, amelynek eredményeként elektromos energia és víz jön létre melléktermékként. Az elemekhez használt alapanyagok környezetbarát módon lebomlanak. Bár nem ez az első próbálkozás cukoralapú akkumulátor építésére, Minteer szerint a jelenlegi változat a legtartósabb és a legtöbb energiát is ez termeli.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.