szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alaszkában olyan farkasok maradványaira bukkantak amerikai kutatók, amelyek képesek voltak a mamutokat is elpusztítani. A robosztus állatok 12 ezer évvel ezelőtt haltak ki, körülbelül akkor, amikor elfogytak a táplálékul szolgáló mamutok és bölények.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A farkasok Alaszka észak-keleti részén éltek, és az akkor még meglévő földnyelven közlekedhettek Észak-Amerika és Ázsia között. A kutatók szerint ezek az állatok nincsenek közvetlen rokonságban a ma élő farkasokkal - tette közzé a wissenschaft.de német tudományos portál egy amerikai szaklap tanulmányát.

Blaire van Valkenburgh a kaliforniai egyetem professzora kutatótársaival együtt 56 koponyát vizsgált meg, és a radiokarbon módszerrel meghatározták korukat. A vizsgálat alapján elmondható, hogy mintegy 12 és félezer évvel ezelőtt drasztikusan csökkent a farkasok száma. A csontok vegyi összetételéből a kutatók következtetni tudtak arra is, hogy a farkasok milyen állatokat zsákmányoltak. Eszerint a ragadozók mamutokkal, bölényekkel, vadlovakkal, jakokkal és rénszarvasokkal táplálkoztak.

Az állatoknak széles szájuk és igen erős harapásuk lehetett, még a csontot is szét tudták harapni. A kutatók erre a fogak jellegzetes kopásából következtettek, ezen kívül számos fog a csontok harapása közben eltört. A vizsgálatok során összehasonlították a kihalt állatok öröklési anyagát a ma élő farkasokéval. A megvizsgált génrészletek közül azonban egyetlen egy sem volt azonos, ami kizárja a közvetlen rokonságot - olvasható a német tudományos portálon.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Háromszáz millió éves fakövületre bukkantak

Közel 300 millió éves, 16,8 méter kerületű fakövületet talált egy évvel ezelőtt Sevilla közelében a spanyolországi Guadalquivir hidrográfiai társasága. Az eltelt időben a szakemberek megvizsgálták, miközben sikerült teljesen kiszabadítani a földből.

MTI Plázs

Ősrégi géneket hordozunk magunkban

A bennünk lévő őskori gének olyan tulajdonságokat hozhatnak felszínre, amelyekkel kőkorszaki őseink rendelkeztek, például a rendkívül érzékeny szaglást - írja a Nature című tudományos lap online változata.