szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szendergő tűzhányón vizsgálják űrkutatók és biológusok, hogy mi lenne, ha fenyőkkel ültetnék tele a Mars krátereit.

Sehol nincs magasabban a fahatár, mint a hósapkás mexikói Pico de Orizaba vulkánon, ahol 5 Celsius fokos átlaghőmérsékleten, 4200 méter magasan is jól megvannak a legalább kétméteres fás növények. Ezért választották a NASA amerikai űrkutatási ügynökség kutatói és mexikói biológusok az ország legmagasabb hegyét kísérleti telepnek a Mars-fásítási programhoz.
 
"A fa a bioszféra motorja" - mondta Rafael Navarro-Gonzalez, a mexikóvárosi egyetem kutatója. A Marson a mínusz 55 Celsius fokos átlaghőmérséklet, az alacsony légnyomás és 95 százalékban szén-dioxidból álló légkör mellett nem élne meg egy sem. Ezért a tervek szerint üvegházhatást keltő gázokkal melegítenék a vörös bolygót. A sarki jég nagy része elolvadna és az élet kialakításában kulcsfontosságú tengerek jönnének létre, és fotószintetizáló baktériumokat is telepítenének.
 
"Olyan, mint egy sci-fi, de megvalósítható" - mondta Chris McKay NASA-kutató. Tíz-tizenöt éven belül elindulhatna az első Mars-expedíció és ötven év múlva kezdhetnék is a bolygómelegítést. Öt fokos felszíni átlaghőmérsékleten kezdődne a következő fázis, a fatelepítés. McKay szerint bő száz év múlva beindulhatna a baktériumoknál sokkal hatékonyabb bioszféra-motor, amelyben nagyüzemben termelhetnék a fenyők az oxigént a szén-dioxidból.

Az elvarázsolt bolygóra ezután már beköltözhetnének az első telepesek. A NASA kutatója szerint azonban így sem lenne veszélytelen az élet a Marson. A kozmikus sugárzás miatt például súlyos betegségekhez vezető génmutációk jelentkezhetnek, a csekély gravitáció miatt pedig óriás nagyságúra nőhetnek a Mars lakosai.
 
Az is előfordulhat, hogy a kísérletnek vége szakad, mielőtt igazán elkezdődne. A mesterséges klímaváltozás ugyanis rombolhat is, amihez nincs joga a tudósoknak. Azonnal leállítják a programot, ha az élet nyomaira bukkannak a bolygón. "Az űrkertészkedés nem vet fel erkölcsi dilemmákat, de istent nem játszhatunk" - mondta McKay a Der Spiegel című hamburgi hetilap honlapján megjelent beszámoló szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A Mars fagyott tengereiben rejtőzhet az élet

A Marson élet után kutató kísérleteknek minden eddiginél mélyebbre kell fúrniuk, ha sikerrel szeretnének járni – állítja egy friss kutatás. Kezdésképp az Elysium nevű fagyott tengerben kell vizsgálatokat végezniük a kutatóknak.

MTI Tech

Oroszország és Kína együtt hódítaná meg a Marsot

Oroszország és Kína tervbe vette, hogy együtt hódítja meg a Marsot, vagyis közösen küldenek egy szondát a vörös bolygóra, s az űreszköz anyagmintákkal megrakodva tér vissza a Földre - jelentette szerdán az Új Kína hírügynökség kínai tudósokra hivatkozva.

MTI Tech

Nem kerül a Mars a Föld közelébe

Az interneten terjedő információkkal ellentétben nem kerül a Föld közelébe augusztusban a vörös bolygó, a legközelebbi "nagy Mars-közelség" decemberben lesz - mondta a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) főtitkára.

MTI Tech

Több kilométeres jégpáncél a Marson

Több kilométer vastag jégpáncél borítja a Mars déli pólusát - ismertették amerikai kutatók a Science tudományos magazinban a Mars Global Surveyor űrszonda adatait.

MTI Tech

Hogyan juthatunk el 520 nap alatt a Marsra?

Az Európai Űrhajózási Ügynökség (ESA) 520 napra keres önkénteseket egy szimulált Mars misszióhoz. A jelentkezőknek jól képzett, jó kondíciójú, 25 és 50 év közötti, sok szabadidővel rendelkező idealistának kell lennie, ugyanis a fizetség csak havi bruttó 3600 euró (körülbelül 920 ezer forint) - írja a Der Spiegel című hetilap online változata.

MTI Tech

Elveszett a Mars Global Surveyor

Már november 2. óta nem sikerül visszaállítani a kapcsolatot a Mars Global Surveyor (MGS) elnevezésű marskutató űrszondával, s bár tovább próbálkoznak, a szakemberek kevés reményt fűznek ahhoz, hogy a marskutató űrszondák közt működési csúcsot tartó MGS megkerülhet - olvasható a NASA honlapján.