Életet találtak az űrben

Sürgősen újra kell értékelni az élet fogalmát, derült ki három nemzet tudósainak közös beszámolójából. Az űrben ugyanis az élettelen anyagok képesek szaporodni és DNS-spirálokhoz hasonló örökítőanyagot fejleszteni magukban.

  • Bari Máriusz Bari Máriusz
Életet találtak az űrben

Az Orosz Tudományegyetem, a német Max Planck Intézet és a Sydney-i Egyetem tudósaiból összeállt kutatócsoport tagjai arról számoltak be a napokban, hogy a világűrben található galaktikus por spontán módon rendezi magát a DNS-ekben megtalálható csavaros hélix- és duplahélix csavarszerkezetekbe. Ezek a szervetlen lények emellett rendelkeznek memóriával és képesek reprodukálni is magukat, írja a Times Online.

Eközben a National Research Council, az amerikai kormányzat tanácsadó szerve újra kívánja értékelni az emberi élet fogalmát. Véleményük szerint ideje lenne, ha a NASA elkezdene az "idegen élet" helyett a "furcsa élet" keresésével foglalkozni. Ezalatt az olyan életjelenségeket mutató organizmusokra gondolnak, amelyekben nem található sem DNS, sem pedig más földi molekula.

Az ehéten megjelenő New Journal of Physics-ben megtalálható tudományos cikk szerint a szervetlen por akkor alakul csavarstruktúrákba, amikor zéró gravitációban tartják plazma halmazállapotban. Az ezzel kapcsolatos kísérleteket a Max Planck intézet végezte Németországban, laboratóriumi körülmények között, valamint az ISS űrállomás fedélzetén történtek meg, 200 mérfölddel a bolygó felszíne felett. A vizsgálatok szerint a részecskéket elektromágneses erők tartják össze, maga a szerkezet pedig olyan kódot rejthet, amelyet össze lehet hasonlítani a szerves anyagok genetikus információjával.

Míg a világűrben talált új organizmusok nem bonyolultabbak egy amőbánál vagy egy növénynél, még nem tudni, mikor képesek saját intelligenciára szert tenni, nyilatkozta Greg Morfill professzor, a Max Planck Intézet professzora.