szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Első díjat nyert az EU Fiatal Tudósok Versenyén Valenciában Spohn Márton, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanulója, aki a rendkívüli sikert a Növények kártevőkkel szembeni önvédelmének vizsgálata című pályamunkájával érte el - közölte a Magyar Innovációs Szövetség.

Az Európai Szabadalmi Hivatal különdíjával tért haza egy másik magyar fiatal, Buza Dániel István, a dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium 15 éves tanulója, ő a Mozgásminta felismerése számítógép segítségével című pályamunkájával érdemelte ki az elismerést.
 
Az EU Fiatal Tudósok Versenyének 19. nemzetközi döntője pénteken kezdődött Valenciában. A hatnapos eseményre 33 országból 81 pályázat készítőit hívták meg. Magyarországot az innovációs szövetség által, a 2006/2007. évben megrendezett 16. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny három első díjas pályázója képviselte.
 
A valenciai döntőn a 18 éves Spohn Márton a három I. díj egyikét nyerte el, valamint részt vehet az idei Nobel-díj átadási ünnepségen, Stockholmban.
 
A növények egy nagy csoportja, de különösen az ajakosvirágúak családjának tagjai képesek bizonyos vegyületek kibocsátásával kártevőiket elriasztani. A díjnyertes kutatómunka kísérletek segítségével mutatta ki ezen jelenség kémiai hátterét. A pályázó által megalkotott elmélet magyarázatot ad arra, hogyan tudja a növény időben koncentráltan felszabadítani önvédelmi vegyületeit, azok lassú termelődése ellenére. A kutatás eredményeinek lehetséges alkalmazási területe a nem környezetterhelő növényvédő szerek fejlesztése - ismerteti az innovációs szövetség közleményében a nyertes pályamunkát.
 
A következő, 2007/2008. évi, 17. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt november elején hirdeti meg a Magyar Innovációs Szövetség az oktatási tárcával közösen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Szeptember 5-én adják át az Oláh György Ifjú Tudós Díjakat

A Széchenyi Tudományos Társaság egyik legfontosabb céljának tartja, hogy egy olyan társadalmi légkör jöhessen létre hazánkban, amely értékeli, elvárja és megbecsüli a szellemi munka kiemelkedő teljesítményeit. Fontos az is, hogy a tudománynak olyan társadalmi beágyazódása legyen, ami igényli a hazai és nemzetközi tudományos eredmények alkalmazását, hasznosítását.