szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A bostoni MIT (Massachusetts Institute of Technology) SENSEable City Laboratory részlegében olyan...

A bostoni MIT (Massachusetts Institute of Technology) SENSEable City Laboratory részlegében olyan kutatások folynak, amelyek valós idejű képet adnak a nagyváros lüktetéséről, életéről. A projekt neve Wiki-City, kísérleti résztvevői – tudtukon kívül – a városlakók, illetve elektronikus készülékeik.

Minden és mindenki sugároz
A város, akárcsak egy élőlény, a maga sajátos ritmusában éli mindennapjait. Ezt a lüktetést már eddig is tanulmányozták, ám az eddigi felmérések nem voltak igazán megbízhatóak, épp az állandó változásból adódóan. Az elektronikus eszközök számának ugrásszerű növekedése azonban új lehetőségeket adott a kutatók kezébe. A Wiki-City projekt lényege: az elektronikus eszközök által kibocsátott jeleket megjelenítik egy műholdas térképen, amit bárki megnézhet az interneten. Ebből a térképből reális áttekintés nyerhető a város mindenkori állapotáról, hiszen minden és mindenki sugároz, gondoljunk csak a közlekedési lámpákra, az MP3-lejátszókra, a GPS készülékekre és persze a mobiltelefonokra, amelyek hovatovább kötelező tartozékok mindenki számára.
A műholdas várostérképen pontként, vonalként, eltérő színenként jelennek meg a mozgások, így egyetlen pillantással felmérhető, hol vannak sokan, milyen a forgalom, illetve mely városrészek kihaltabbak.

[[ Oldaltörés: Második oldal ]]


Ez a térkép természetesen állandóan változik, ahogy a város is más képet mutat minden pillanatban. A tervek szerint a projekt hamarosan open source programként fog működni, s bárki lehívhatja és használhatja az adatokat.
A projekt egyik látványos része a Real Time Rome (valós idejű Róma), amelyben a mobilok és a GPS eszközök által sugárzott jelek segítségével jelenítik meg az emberek és a járművek mozgását.

A piros szín az emberek lassabb mozgását, a zöld szín a gyorsan haladó járműveket, a nyilak a forgalom fő irányát jelzik

Hogyan viselkedünk?
A Wiki-City térképeket azonban nem csak a város pillanatnyi állapotának felmérésére kívánják használni. Carlo Ratti, a SENSEable City Laboratory igazgatója nemrégiben nyilatkozott az egyik német újságnak, s elmondta, hogy e térképeknek a viselkedéstudományi kutatások során is hasznát veszik. Régóta érdekli ugyanis a szakembereket, miként választanak akkor az emberek, ha valóban megbízható, valós információkhoz jutnak, s akár egy notebookon, akár egy internetre kapcsolódó mobilon bármikor megtekinthetik, hol, mi történik.
Vitathatatlanul izgalmas kezdeményezés tehát a Wiki-City, bár egy kérdés azért megválaszolatlan maradt. Mit szólnak mindehhez a személyiségi jogok harcos védelmezői?

Madonna-koncert Rómában. Sokan mobiloztak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!