szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Mégsem felesleges szerv a vakbél, mutatnak rá a Duke University Medical School kutatói frissen publikált elméletükben.

A vakbél funkciója az emberi emésztőrendszerben található baktériumokhoz kötődik, derül ki a Journal for Theoretical Biology szaklapban közölt tanulmányból. Az emberi szervezetben rengeteg baktérium fordul elő, ezeknek legtöbbje jóindulatú és az emésztést segíti elő.

A belekben található baktériumflóra súlyosabb megbetegedésekből és járványokból kifolyólag (például egy kolera- vagy vérhasjárvány esetén) ki is pusztulhat - a vakbél ilyen esetekben gyakorlatilag "újraindítja" az emésztőrendszert. A tanulmány egyik szerzője, Bill Parker szerint a szerv "a baktériumok biztos menedéke", elhelyezkedése pedig alá is támasztja az elméletet, árulta el a cnn.com weboldalnak.

Parker azt is elmondta, hogy a vakbél baktériumgyártó funkciójára a modern társadalmi környezetben már nincs igazán szükség. Évszázadokkal ezelőtt a kisebb népsűrűségű területeken csak a vakbél volt a szervezet egyetlen mentsvára a baktériumokra kiható betegségek ellen. Manapság azonban a károsodott bélflórát könnyen fel lehet frissíteni más szervezetekből vett baktériumtelepek segítségével. Más tanulmányok ezzel egybevágóan arra is rámutatnak, hogy egyes kevésbé fejlett országokban, ahol a higiéniai okokból kifolyólag a vakbél hasznosnak bizonyulhat, a vakbélgyulladás jóval kisebb számban fordul elő.

Az elméletet több, a kutatásban részt nem vett orvos tartja hihetőnek. Míg Douglas Theobald, a Brandeis University biokémikus professzora szerint a Duke iskola elmélete a vakbél létével kapcsolatos legvalószínűbb magyarázat, addig Gary Huffnagle, a University of Michigan mikrobiológus professzora arra a feltételezésre jutott, hogy valószínűleg a mandula is hasonló szerepet láthat el az emberi testben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Nyolcmillió éves baktériumot találtak

Nyolcmillió éves baktériumtörzset olvasztottak ki a Föld legidősebb jégtömbjéből. A globális felmelegedésnek köszönhetően egyre több ősi mikroorganizmus áraszthatja el az óceánokat, a szakértők azonban mindenkit nyugalomra intenek.

MTI Tech

Halált okozhat egy újonnan felfedezett baktérium

Magas lázat, vérszegénységet, és halált okozhat egy új baktériumtörzs, ami orvosi körökben komoly aggodalmat váltott ki. Egyelőre nem tudni, a baktériumok hogyan terjednek - írja a Die Welt című német lap internetes kiadása. Annyi bizonyos, hogy a fertőzés megjelenésével egyidejűleg versenyfutás kezdődik az idővel, a verseny elvesztése pedig a páciens életébe kerülhet.

hvg.hu Tech

Baktériumok DNS-ét használja adattárolónak egy új technológia

Japán tudósok az organizmusok örökítőanyagát átprogramozva képesek szöveget, de akár zenét, vagy bármely más tartalmat tárolni. Az adatok addig maradnak fenn, amíg a gazdabaktériumok populációja életben marad – ez akár évmilliókat is jelenthet.

MTI Plázs

Elképesztő, vakbélműtét szájon át

Elképesztő műtéteket hajtanak végre a sebészek a természetes testnyílásokon át - vágás nélkül - írja a Der Spiegel című német hetilap online változata.