szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Ziitrend nevű, igazi „webkettes” oldal különleges csemegét kínál a...

A Ziitrend nevű, igazi „webkettes” oldal különleges csemegét kínál a szörfözőknek, pontosabban azoknak, akik kíváncsiak a jövőre (és vajon melyikünk nem az?). A Ziitrend oldalon több, sokakat érdeklő kategóriába (üzlet és pénzügyek, technológia, határon innen, határon túl, politika, sport, szórakozás) sorolva szerepelnek azok az izgalmas kérdések, amelyek gyakran témái a baráti beszélgetéseknek, amelyek sokakat foglalkoztatnak, s amelyek kimeneteléről sokan vitatkoznak. Ki lesz a befutó a 2008-as amerikai elnökválasztáson? Népszerűbb lesz-e valaha a Micorosft Zune, mint az iPod? Várható-e UFO invázió? Mennyi lesz az olaj ára 2007 végén? Kérdések tucatjai, amelyekre csak a jövő adja meg a választ, ám most itt a lehetőség, hogy valamennyire bekukkantsunk ebbe a jövőbe.

Ami közös, az jobb
A ZiiTrend oldal fejlesztői úgy gondolják, hogy a kollektív jóslási képesség sokkal megbízhatóbb, mint az egyéneké, azaz minél többen mondják el a véleményüket egy esemény várható kimeneteléről, az összetett eredmény annál közelebb áll majd a jövőbeli valósághoz. Éppen ezért arra bíztatnak mindenkit, adja le a szavazatát, csillogtassa meg jövőbe látó képességét, s a szavazatok, vélemények összegzése után máris kialakul egy várható esemény százalékos valószínűsége vagy egyéb értéke.

A jövőbe látás három lépése: kérdésfelvetés, közös jóslás és maga a jövő

Az oldal látogatói, pontosabban a szavazásban részt vevők (az úgynevezett Ziibok) a ZiiTrend közösség megbecsült tagjai lesznek. Hogyan válhatunk mi is Ziibokká? Roppant egyszerűen. Válasszunk ki egy minket érdeklő (amúgy angol nyelvű) kérdést a sok közül (például: MS Live SkyDrive vagy Google GDrive? Melyik lesz a népszerűbb?), olvassuk el a felvetéshez fűzött rövid magyarázatot, majd közöljük véleményünket a rendszerrel: ez esetben például kattintsunk az egyik vagy a másik névre. A rendszer hozzáadja voksunkat a többiekéhez, s mi máris láthatjuk az eredményt; a cikk írásának idején 62%:38% arányban a Google vezetett (az is igaz viszont, hogy mindössze 10-en adták le a szavazatukat ebben a topikban). Ha van olyan minket izgató (és persze várhatóan megfelelő közérdeklődésre is számot tartó) kérdés, amelyet nem találtunk meg a weboldalon, felvihetjük a kérdések közé, s ezután nincs más dolgunk, mint figyelni, hogy hány embert érdekelt, s hogyan vélekedik róla a netes társadalom. A ZiiTrend oldalán egyébként nem csupán jósolni lehet, kommentezhetünk is bármilyen jóslatot, esetleg híreket fűzhetünk hozzá, s ha biztosak vagyunk a tudásunkban, akár cikket is írhatunk a Wikipédiába, hogy megadjuk az elméleti háttértámogatást a többi, szavazni kívánó Ziibónak.

Tényleg bekövetkezik?
Óhatatlanul is felvetődik a kérdés: vajon mennyire pontos az ilyesfajta kollektív jövőbelátás? Nos, ez sok mindentől függ. Elsősorban a szavazók számától, hiszen minél többen adják le a voksukat, annál pontosabb lesz a végeredmény, legalábbis az eddigi tapasztalatok erre utalnak. Hiába no, a kollektív elme – no persze csak általában – mégiscsak többre képes az egyénnél. Sokat nyom a latba, hogy mennyire jól definiálnak egy-egy kérdést, milyen tudásbeli háttértámogatást adnak mellé, mennyi információ és hír érhető el a témával kapcsolatban. És persze minél jobban közeledik időben egy-egy esemény, annál pontosabbá válik a kollektív jóslat.  A ZiiTrend előrejelzések grafikusan is megjeleníthetők, s érdekes megfigyelni, hogyan változik a görbe egy-egy, a témához kapcsolódó bejelentés vagy hír elterjedésekor.

A diagramon az is nyomon követhető, milyen hatása volt egy-egy felröppenő hírnek

A Ziibók éppen olyan sokfélék, mint bármilyen más közösség tagjai: vannak, akik a tudásukra, ismereteikre alapozva döntenek, míg másoknál erősebb az emocionális indíttatás. Mindez azonban nem hogy befolyásolná a jóslás viszonylagos pontosságát, hanem éppen azokat a nem várt fordulatokat modellezi, amelyekkel telis-teli van a mindennapi élet, s amelyek ilyen vagy olyan irányba befolyásolják az eseményeket.
A jóslatok értékét, ami lehet például százalék, netán egy név, esetleg egy dátum vagy egy szám, ZiiValue-nak nevezik, s folyamatosan tükrözi a résztvevők kollektív véleményét. Amikor bekövetkezik egy esemény, lezárják a szavazást. S ettől kezdve vissza lehet keresni, mennyire pontosan tudta megjósolni a jövőt a ZiiTrend közössége.

Nem közvélemény-kutatás
Az oldal fejlesztői gyakran hangoztatják, hogy a Ziitrend esetében nem közvélemény-kutatásról van szó, hiszen ez utóbbinál véletlenszerűen kiválasztott, viszonylag kis számú résztvevő véleményét vetítik ki a többségre, s elsősorban a „mit akarok” megközelítésen alapszik. A ZiiTrend jövőkutatói viszont rengetegen lehetnek, s a „mi lesz a jövőben” kérdést próbálják megválaszolni.
Annak is érdemes felkeresnie a weboldalt, aki egyik kérdésben sem kíván állást foglalni, a felvetett problémák és a hozzájuk kapcsolódó magyarázatok elolvasásával ugyanis egy csapásra képbe kerülhetnek a különféle területek aktualitásait illetően. S ha már a Techline-on vagyunk, maradjunk mi is a technológiánál, s nézzük meg, az oldal öt, legizgalmasabb technológiai kérdését, s akár törhetjük is a fejünket a válaszon, pontosabban a jövőn.
MS Skydrive vs. Google GDrive: melyik lesz a népszerűbb?
Sláger lesz-e a Google nem GPS alapú helymeghatározó szolgáltatása
Lesz-e Nintendo mobiltelefon 2008-ban?
Kipróbálhatjuk-e hamarosan az IE8 bétát?
Elterjed-e az Amazon Kindle (e-könyv olvasó)?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!