szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A dél-kaliforniai egyetem kutatói tízszeresére növelték az élesztőgomba élettartamát, és azt állítják, ugyanez a módszer az emberekre is átvihető, csupán a kalóriabevitelt kell csökkenteni és két gént kikapcsolni a szervezetben. Ecuadorban már embereken is folytatnak teszteket.


Az élettartam meghosszabbítása kalóriacsökkentett diéta és genetikai módosítások kombinációjának köszönhető, derül ki a PLoS Genetics sajtónyilatkozatából, mindezzel pedig közelebb kerülhet a tudomány a sejt élettartamának megnöveléséhez és egészségének megtartásához. "Megteremtjük az alapot az egészséges élet újraprogramozásához", nyilatkozta a kutatás vezetője, Walter Longo.

A kutatás során elvégzett módosítás az RAS2 és az SCH9 jelű géneket érinti, amelyek az élesztőben az öregedésért, az emberben pedig a rák kialakulásáért felelősek. "Az életkor tízszeres meghosszabbítását tudtuk elérni, jelenleg ez a legtöbb, amit a tudomány jelenlegi állása szerint meg lehet valósítani egy organizmusban", mondta Longo. A normális élesztőgombák körülbelül egy hétig élnek, tízszeres élettartamuk az emberi életre átvetítve körülbelül 800 évet jelent. Longo és csoportja jelenleg azzal foglalkozik, hogy a módszert háziegerekre is átvihesse.

A csoport jelenleg egy olyan ecuadori emberi populációt vizsgál, amelynek tagjaiban a kísérlettől függetlenül kutatásukhoz hasonló mutációkat fedeztek fel. Longo fontosnak tartotta elmondani, hogy a hosszú életet eredményező mutációk egyben súlyos fejlődési deficitekkel és egyéb egészségügyi problémákkal járnak, és nem lesz könnyű olyan, emberi életet meghosszabbító szereket előállítani, amelyeknek nincs mellékhatásuk. Az ecuadori lakosok között most azokat keresik, akikben nem találtak látható fejlődési rendellenességeket, ők várhatóan kevesebbszer betegednek meg és élettartamuk is hosszabb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Alzheimer-kór: megfejthető a leépülés titka?

Világszerte több millió ember, az európai lakosság 6-7 százaléka szenved az időskori szellemi leépülést leggyakrabban okozó Alzheimer-kórban. A betegség nagyfokú idegsejtpusztulással jár, s a folyamatot ma még csak lassítani lehet. Reményt jelent a genetikai háttér felderítése, amely új alapokra helyezheti a gyógyítást.

MTI Plázs

Gyorsabb anyagcsere, hosszabb élettartam

Sikeresen hosszabbították meg amerikai kutatók kísérleti egerek élettartamát azzal, hogy az izomszöveteket rábírták, elraktározás helyett inkább égessék el a táplálékkal bevitt energiát.