szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A globális felmelegedés és a klímaváltozás nemcsak az éghajlatban, hanem a társadalom számos területén is egyre nagyobb károkat okoz – mondta Láng István, a Magyar Tudományos Akadémia kutatóprofesszora.

Láng István akadémikus. Még több
kényszerítőeszköz kéne
© wikipedia.org
Láng István a környezet- és természetvédelmi nap alkalmából tartott előadásában kiemelte, hogy a Föld népessége az elmúlt száz évben elképesztő ütemben nőtt, míg az előző századfordulón mintegy 1,2 milliárd lakosa volt bolygónknak, addig a jelenlegi népesség már meghaladta a 6 milliárdot.

A nagyobb népesség több energiát használ, ami óriási társadalmi, gazdasági, sőt biztonságpolitikai kockázatokkal is járó energiaspirált eredményez – mondta a professzor. Szerinte a fosszilis energiahordozók iránti keresletet csak közös emberi összefogással lehet mérsékelni.

Az akadémikus nem örül a gazdasági előnyökkel járó kvótakereskedelemnek, szerinte ugyanis a káros anyagok visszaszorítása érdekében még több kényszerítő eszközre lenne szükség. Helyeselte azonban, hogy az Európai Unió felülvizsgálja azt a korábbi célkitűzését, miszerint a bioüzemanyagok részaránya legalább 10 százalékos legyen. Egy tanulmányra hivatkozva az akadémikus elmondta, hogy ennek az aránynak a teljesülheséhez az európai gabonatermelő területek 70 százalékán kellene energianövényeket termeszteni. A bioüzemanyagok területén azonban 10 éven belül változás történhet. A jelenlegi technológia ugyanis csak az élelmiszeripar által használt keményítőt és cukrot képes felhasználni, de már létezik egy – ma még túl költséges – technológia, amely a növényi mellékterméket, vagyis a cellulózt is képes energiahordozóvá alakítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A globális felmelegedés ellenére növelhető a hazai agrártermelés

A globális felmelegedés miatt átalakuló feltételekhez alkalmazkodva fokozni lehet a hazai mezőgazdasági termelést, és akár 20 millió ember számára elegendő élelmiszer előállítására lehet berendezkedni - állítja a gödöllői Szent István Egyetem tudományos műhelyének elemzése, amelyet az agrártárca részére készítettek.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A kenguruk óvhatják meg a Földet a felmelegedéstől

Ha Ausztráliában juh és szarvasmarha helyett csak kengurut tartanának, az állatok kibocsátotta metángáz, ami jelentős mértékben felelős a klímaváltozásért, sokkal kisebb mennyiségben jutna a levegőbe, így csökkenne az üvegházhatás. A világ megmentésének lehetőségét ígérő számításokat a Conservation Letters közölte.

hvg.hu Gazdaság

Felmelegedés: zöldprogramokon csúszunk a pokolba?

Egy néhány napja kiadott jelentés szerint az Antarktisz jege már ott is olvad, ahol korábban jelét sem tapasztalták a globális felmelegedésnek. Eközben Sarkozy francia elnök támadást intézett az EU zöldenergia-terve ellen, amely szerinte a nagy európai gazdaságokat, így Franciaországot bünteti. Az üvegházgázok kibocsátása lehet, hogy nem fog csökkenni, Magyarországon pedig alapanyaghiány és bioüzemanyag-túltermelés alakulhat ki.

MTI Tech

Áthajózhatóvá vált az Északi-sark vidéke a felmelegedés miatt

A Jeges-tengert borító jég olvadása miatt teljesen feltárult az északi sarkvidék Északnyugati Átjárója, megnyitva az évszázadok óta keresett, de mindeddig járhatatlan hajózási utat Európa és Ázsia között - jelentette be az Európai Űrügynökség, az ESA.

MTI Világ

Felmelegedés: a fejlett országokat ösztökéli az ENSZ

A fejlett országoknak haladéktalanul intézkedniük kell a globális felmelegedés elleni harc érdekében, ellenkező esetben a világra katasztrofális árvizek, aszály és más csapások várnak – áll az ENSZ kedden közzétett jelentésében.