szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Biztonságos, bár az emberiség számára meglehetősen nehezen elérhető üstökösre kerül 2014-ben a világ legnagyobb nyelvészeti archívuma. A Rosetta-korongból most új verzió készült el: a közel 8 cm átmérőjű korong többezer oldalnyi szöveget tartalmaz, a kézzel mikrovésett objektum a világ bombabiztos archívumainak egyike, számolt be erről Kevin Kelly, a Wired volt főszerkesztője.


Az egyiptomi hieroglifák megfejtését megkönnyítő lelet, a Rosetta-kő után stílszerűen Rosetta-korongnak nevezett objektum egyik oldalán egyfajta demonstrációnak szánt látványos spirál található, amely a világ nyolc fő nyelvén megfogalmazott ajánlószövegekből tekeredik össze. A mondat így hangzik: "A világ nyelvei: Ez gyűjteménye több mint 1500 emberi nyelvnek, amelyeket a 2008-as évben állítottunk össze. Nagyítsd ezt fel ezerszeresére és több mint 13 ezer oldalnyi nyelvi dokumentációt találhatsz." Ezen oldal színtiszta titániumból készült, amelyet fekete oxid-felülettel fújtak le és abba karcolták a szövegeket. A figyelmeztetésre azért is szükség van, mert a korong másik oldalára karcolt nyelvészeti archívum karakterei annyira aprók, hogy szabad szemmel szinte teljesen láthatatlanok.

A korong szóbanforgó másik oldala nikkelből lett kialakítva, amelyre 13500 oldalnyi nyelvészeti anyagot, szószedeteket, kiejtési útmutatókat, diagramot mikrokarcoltak (többek között több mint 1500 különböző nyelven a Genezis első három fejezetének fordításait), ezen anyagok elolvasásához legalább egy 750-szeres optikai mikroszkóp szükséges. A projektért felelős Long Now nyelvészei azt remélik, bármilyen kataklizmát vagy sorsfordító civilizációs találkozást követően a grafikus oldalon szereplő nyolc fő nyelv valamelyikét ezer éven belül vissza lehet fejteni a korongra felhalmozott anyagok segítségével.

A korong egy továbbfejlesztett változata annak a nyelvészeti archívumnak, amelyet 2004-ben helyeztek a Rosetta-űrszonda fedélzetére. Az űregység 2014-ben landol a 67P/Csurjumov-Gerasimenko üstökösön és annak molekuláris összetételét vizsgálja meg és továbbítja a Földre, majd ott is marad a nyelvészeti archívummal.

A Földön jelenleg ezen prototípusból még két darab található, mindkét darab egyenként 25 ezer dolláros áron vár gazdájára. A Long Now úgy nyilatkozott: a jövőben több Rosetta-korong is készül, amelyeket a világ előre meg nem nevezett pontjain helyeznek majd el, így a jövőre nézve biztonságban lehet majd tudni a bolygó nyelveit. Az emelt példányszámnak köszönhetően a korongok nem érik el az eredeti, illetve a jelenlegi prototípus tízezer évre jövendölt élettartalmát, ezek csak körülbelül kétezer évig tudják tárolni az adatokat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!