szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Új módszert találtak a kergemarhakór (BSE) kiszűrésére, adta hírül a japán Mainichi News. Kutatók szerint ugyanis a fertőzött állatok agya lassabban reagál a hangokra, ezt folyamatosan figyelve jóval korábban izolálhatóak a veszélyes példányok.


A módszert a japán állategészségügyi intézmény, a NIAH kutatói fejlesztették ki. A rendszer teszteléséhez tizenegy egészséges marhát fertőztek meg kergemarhakórral, ezt követően folyamatosan figyelték a szimptómák kialakulását és az agyi aktivitás apró változásait.

Huszonkét hónappal a fertőzés után a kutatók azt figyelték meg, hogy a fertőzött marhák agya több tíz milliszekundummal lassabban reagál a környezet hangjaira, amely valószínűleg az agy hangimpulzusokat szállító idegeinek károsodása miatt van.

Míg a módszer jóval kevésbé akkurátus, mint a laboratóriumi tesztek, amelyek során a marhákból kinyert agymintákat vizsgálják, sokkal korábban megállapítható egy állatról, hogy fertőzött-e BSE-vel vagy sem. A kutatók hordozható verziót is terveznek találmányukból, amellyel a farmerek a mindennapokban is gyorsan felmérhetik: milyen gyorsan reagál jószágaik agya környezetükre.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kergemarhakórhoz hasonló betegség végezhetett a neandervölgyivel

Elképzelhető, hogy a nagy-britanniai marhaállományt a kilencvenes években megtizedelő, s egész Európában pánikot keltő betegség, a kergemarhakór (BSE), pontosabban annak egyik variánsa felelős a neandervölgyi ember kipusztulásáért - állítja az oxfordi egyetem egyik kutatója, Simon Underdown, aki a Medical Hypotheses című szaklapban tette közzé kutatási eredményeit.