szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különleges felfedezést tettek a kutatók a Stonehenge közelében. A régészek újkőkori tárnák hatalmas körére bukkantak az ősi település, Durrington Walls közelében, amely mindössze három kilométerre fekszik közismert műemléktől.

A The Guardian beszámolója szerint a most felfedezett építmény monumentális: mintegy 1,2 mérföld, vagyis nagyjából 2 kilométer átmérőjű körben helyezkednek el a tárnák. A kutatók úgy látják, az építmény egyfajta határterületként szolgálhatott. Mindezt abból gondolják, mert a britek legnagyobb ilyesmi műemléke, a fent említett Durrington Walls épp az építmény közepén helyezkedik el.

A tárnák fizikai méretüket tekintve is hatalmasak: 5 méter mélyek, az átmérőjük pedig 10 méteres. A mostani felfedezés során mintegy 20-at találtak meg, de összesen 30 lehet belőlük.

The Guardian

Vincent Gaffney vezető archeológus szerint a tudósok is megdöbbenve állnak az előtt, hogy korábban senki nem talált rá az építményre.

A mostani felfedezés nemcsak a hatalmas mérete miatt különleges. Ez ugyanis az első bizonyítéka annak, hogy Nagy-Britannia mezőgazdasággal foglalkozó őslakosai képesek voltak a számolásra. Egy ilyen építmény megalkotásához és pozícionálásához ugyanis rendkívüli precizitásra volt szükség, és ezt számítások nélkül nem lehetett volna létrehozni.

Gaffney szerint a mostani felfedezést részben a modern technológiának köszönhetik, a hagyományos régészeti eszközökkel ugyanis nehezebben bukkantak volna rá az építményre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!