Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Ilyen még nem volt: hím nélkül rakott életképes tojást egy krokodil, ami szűznemzéssel is képes lehet életet adni egy utódnak

Hím egyed „közreműködése” nélkül rakott tojást egy állatkertben élő krokodil, az utód gyakorlatilag teljesen ki is fejlődött.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Ilyen még nem volt: hím nélkül rakott életképes tojást egy krokodil, ami szűznemzéssel is képes lehet életet adni egy utódnak

Először sikerült azonosítani egy Costa Rica-i állatkertben egy olyan esetet, melynek során egy nőstény krokodil hím egyed nélkül tudott szaporodni, bár az utód nem maradt életben – írja a BBC.

Mint kiderült, a nőstény utódja 99,9 százalékban azonos genetikailag az egy szem szülőjéhez. Az úgynevezett „szűznemzés” madarak, halak és egyes hüllőfajoknál már megfigyelt dolog volt, ám krokodiloknál – eddig – még nem láttak ilyet.

A tudósok az esetet evolúciós ősökre vezetik vissza, tehát akár a dinoszauruszok is képesek lehettek rá. A szóban forgó tojást egy 18 éves, nőstény krokodil rakta 2018 januárjában, és a benne lévő magzat teljesen ki is fejlődött, de végül nem kelt ki, elpusztult.

Hihetetlenül ritkán történik olyasmi, ami a pécsi varánusszal esett meg

Ervina, a szalagos varánusz feltehetően szűznemzéssel, azaz hím varánusz "segítsége" nélkül adott életet négy egészséges kis gyíknak. Ennél a fajnál a pécsi állatkert szerint még sosem dokumentálták ezt a jelenséget.

A nőstényt kétéves korában szerezte az állatkert, és teljes életében külön élt a többi krokodiltól. Az esethez az amerikai Virginia Polytechnic segítségét kérték a park szakemberei, akik a magzat vizsgálata során megállapították a 99,9 százalékos genetikai azonosságot a szülővel, valamint, hogy tényleg nem volt apja a tojásban lévő krokodilnak – az eredményeket a Biology Letters folyóiratban publikálták.

A tudósok egyúttal azt is hozzáfűzik, hogy az ilyen szűznemzés gyakoribb lehet a krokodiloknál, csak eddig nem figyelték meg az emberek.

Azt nem tudni, hogy a szűznemzés – tudományos szavakkal: partenogenezis – miért fordul elő egyes állatoknál, de az egyik elmélet szerint az erre képes fajoknál akkor jelenik meg, amikor csökken az egyedszám, és a kihalás szélére sodródnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?