Gondolná, hogy létezik olyan szélsebes internet, mely egy kiváló minőségű 4K-s filmet is képes letölteni, mire ön végigolvassa ezt a bekezdést? Ráadásul nem a NASA központjában kell keresni, az egyelőre csak Amerika egyes nagyvárosaiban működő Google Fiber ugyanis rövidesen 20 Gbps sebességű internetcsomagot is elérhetővé tesz néhány szerencsésnél.
Csak hogy érzékeltessük, mennyire iszonyatosan gyors ez: másodpercenként nagyjából 2,5 GB-nyi fájlt tud le- és feltölteni is.
A szolgáltatás természetesen optikai technológián alapszik, és ez nem is újkeletű dolog a Google-féle internetszolgáltatásnál. A 20 gigabites sebesség eléréséhez csak néhány hálózati berendezést kellett újabbra, Nokia 25G PON-ra cserélni szolgáltatói oldalon. Az ügyfelek új modemet kapnak, mely támogatja a wifi 7-szabványt is – írja az Ars Technica.
A cég egyik illetékese szerint valós igény mutatkozik a 20 gigabites szolgáltatásra, mely egyelőre csak néhány kiválasztott helyet lesz bevezetve az év vége előtt – de a tervek szerint a jövőben minden szolgáltatási területre kiterjesztenék.
Az elégséges internetről végzett kutatást a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Az eredmények számos érdekes részletre rámutatnak például arról, hogy hány gigabájtnyi mobilinternet és mekkora otthoni sávszélesség az, mely a magyarok szerint kielégítő.
A legjobb, hogy a 20 Gbps nem csak letöltési sebesség, de bizony a feltöltés is ilyen gyors, így néhány pislantás alatt fel lehet tölteni hatalmas állományokat is a felhőbe. Arról egyelőre nincs hír, hogy mennyit kér majd a szélsebes csomagért a Google – de sejthető, hogy nem lesz éppen olcsó, ugyanis a jelenleg elérhető legnagyobb, 8 gigabites díjcsomag havi 150 dollárba, azaz több mint 54 ezer forintba kerül.
Magyarországon jelenleg a Magyar Telekom kínálja a leggyorsabb lakossági internetcsomagot, mely 2 gigabites le- és feltöltési sebességet kínál az optikai hálózattal lefedett területeken. A még román tulajdonban lévő Digi 2021-ben 2,5 és 10 Gbps sebességű internetcsomagok bevezetését ígérte hazánkban, de azután, hogy a szolgáltató magyar leányvállalatát felvásárolta a 4iG, az eredeti ütemtervek szerint ezek egyáltalán nem valósultak meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.