szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A világon először sikerült egy speciális mikroszkóp segítségével megfigyelni, miként jön létre a víz a palládium segítségével.

Valószínűleg nem lövünk nagyon mellé, ha azt mondjuk, a víz képlete az első kémiai képlet, amit az ember megjegyez. Az anyag két hirdogén és egy oxigénatomból áll, és ezek egyesülése alkotja a – tudomány által jelenleg ismert – élet elengedhetetlen kellékét. A produktumot mindenki ismeri, a folyamatot magát azonban még soha nem lehetett látni – ezért is számít komoly eredménynek az, amit az amerikai Északnyugati Egyetem kutatóinak sikerült elérniük.

A kutatóknak először sikerült megfigyelniük és videóra venniük azt jelenséget, amely során két hidrogén és egy oxigénatom egyesül, így hozva létre a vizet. Mindez természetesen egy nanoméretű vízcseppet eredményezett.

A csapat nemrég egy új módszert fejlesztett ki a gázmolekulák valósidejű megfigyelésére és elemzésére. Ehhez egy méhsejthez hasonló nanoreaktorban ejtik csapdába az adott gázt ultravékony, üvegszerű membránok segítségével. Ennek köszönhetően a molekula egy speciális mikroszkóppal megfigyelhető.

A technika segítségével a kutatók megpróbáltak közelebbről is megvizsgálni egy 100 éves rejtélyt: hogyan képes a palládium vizet létrehozni oxigénből és hidrogénből. Yukun Liu, a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban megjelent publikáció vezető szerzője szerint ezt a folyamatot még soha senki nem értette meg teljesen, ehhez ugyanis arra van szükség, hogy atomi szinten lehessen megfigyeléseket végezni.

A technológiának köszönhetően most először sikerült azt megfigyelni, hogy a hidrogén bejut a palládiumba, majd egy nanoméretű vízbuborék keletkezik – írja az IFLScience. Liu szerint minden bizonnyal ez a világ legkisebb vízbuboréka, aminek keletkezését sikerült megfigyelni.

No Title

For the first time ever, researchers have witnessed – in real time and at the molecular-scale – hydrogen and oxygen atoms merge to form tiny, nano-sized bubbles of water. The researchers say it might be “the smallest bubble ever formed that has been viewed directly.”

A palládiumra jellemző tulajdonság, hogy nagyon könnyen képes elnyelni a hidrogént, így ha a fém oxigénnel találkozik, létrejön a víz. A szakemberek szerint ha sikerülne megoldani azt, hogy a jövőben „feltöltsenek” egy ilyen fémet hidrogénnel, akkor az űrutazások során ehhez már csak oxigént kellene adagolni, hogy az űrhajósoknak rendelkezésükre álljon a friss víz.

A módszerben rejlő potenciál azért is nagy, mert nincs szükség extrém körülményekre ahhoz, hogy a folyamat végbemenjen. Márpedig egy ilyen megoldás rendkívül hasznos lehet már akkor is, ha a Holdon kell vízhez juttatni az embert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!