Hamarosan WiGig: tízszer gyorsabb a wifinél

Bátran elvághatja a vezetékeket.

  • techline.hu techline.hu
Hamarosan WiGig: tízszer gyorsabb a wifinél

Bátran elvághatja a vezetékeket. Ha nem is azonnal, de egy-két éven belül nyugodtan megteheti ezt, mert véglegesítették annak az adatátviteli technológiának a specifikációját, ami képes lesz olyan területeken is helyettesíteni a vezetékeket, ahol nagy mennyiségű információt kell nagy sebességgel továbbítani.

A széles körben elterjedt wifi nagy hátránya, hogy már nem lehet tovább növelni az átviteli sebességét, így például HD-videók továbbítására nem a legtökéletesebb. Az új technológia, a WiGig (wireless gigagbit) a wifinél nagyjából tízszer gyorsabb sebességre képes, ráadásul olyan frekvenciatartományt használ (60 GHz), amit a világ legtöbb országában (Magyarországon is) szabadon lehet használni, így az elterjedését nem fogja gátolni hosszas engedélyeztetési folyamat.

Az új technológia egyetlen hátránya a wifivel szemben, hogy viszonylag kis, nagyjából 10 méter távolságú kapcsolatra lehet használni. Ezért a jelenlegi elképzelések szerint, a jövő vezeték nélküli hálózatai és eszközei vegyesen fogják a wifit és a WiGig-et használni. Míg nagyobb távolságoknál továbbra is a wifi lesz a nyerő, addig az irodában vagy lakáson belül a WiGig teszi majd lehetővé, hogy a számítógépeink és nagy felbontású multimédia eszközeink vezeték nélkül tudjanak kommunikálni egymással. 

A gyártók már az idén elkezdik beépíteni hálózati eszközeikbe az új csatolót, így várhatóan a jövő év első felében már kereskedelmi forgalomba kerülhetnek a WiGig-et is használó készülékek.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?